Komunikaty PR

Schneider Electric z rozwiązaniem automatyki przemysłowej obsługującym 5G

2023-03-02  |  14:00
  • Firmy dostosowały innowacyjne, kompleksowe rozwiązanie 5G Private Network, które ma potencjał do przekształcania systemów automatyki przemysłowej
  • Dzięki wysoce zaawansowanej łączności wirtualnej, system można wdrażać w różnych obiektach przemysłowych i logistycznych

 

Schneider Electric, Capgemini oraz Qualcomm Technologies, Inc. ogłosiły podczas targów MWC Barcelona 2023 współpracę w zakresie zautomatyzowanego rozwiązania do podnoszenia ciężarów wykorzystującego sieć 5G. Firmy połączyły siły w celu zaprojektowania i instalacji narzędzia w laboratorium wyciągowym Schneider Electric w Grenoble we Francji. Zastępując połączenia przewodowe bezprzewodowymi i ujednolicając istniejące połączenia bezprzewodowe w ramach systemu automatyki przemysłowej firmy Schneider Electric, rozwiązanie 5G Private Network pokazuje, w jaki sposób uprościć i zoptymalizować wdrażanie technologii cyfrowych na dużą skalę w obiektach przemysłowych — od hut po porty.

Od lotnictwa, motoryzacji i innych branż transportowych po produkcję stali – zastosowania dźwigowe odgrywają kluczową rolę w łańcuchach dostaw oraz procesach produkcyjnych, gdzie ciężkie materiały i towary muszą być transportowane na setki metrów. Żurawie przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, na przykład w ekstremalnych temperaturach i na duże odległości.

Cyfrowa transformacja pomaga klientom Schneider Electric w zwiększeniu efektywności działań w zakresie produktywności, wydajności i zrównoważonego rozwoju, ale żadna firma nie jest w stanie tego dokonać samodzielnie komentuje Marc Lafont, Vice President, Innovation and Upstream Marketing w Schneider Electric. Schneider Electric od zawsze stawia na współpracę i innowacje, które ją rozwijają. Nowe przełomowe rozwiązanie end-to-end do podnoszenia, wykorzystujące zalety sieci 5G, podczas pilotażu w realizacjach użytkowników końcowych udowodniło, że jest doskonałym przykładem potęgi wspólnej pracy. W perspektywie krótkoterminowej uwzględnimy więcej przemysłowych możliwości użycia 5G w różnych zastosowaniach związanych z automatyzacją hybrydową i automatyzacją procesów. Ponadto będziemy eksperymentować z głębszą integracją technologii 5G w naszych urządzeniach do automatyzacji.

Bezprzewodowe, zautomatyzowane podnoszenie

Zautomatyzowane systemy podnoszenia zwiększają produktywność, bezpieczeństwo i wydajność operacyjną, ale wymagają szybkich czasów reakcji, wysokiej precyzji i niezawodności, dostępności 24/7 oraz ręcznych i autonomicznych możliwości sterowania. Ponadto kilka systemów musi działać w tej samej sieci z kamerami wideo do monitorowania i obsługi zdalnej oraz sterownikami PLC (ang. Programmable Logic Controllers) do różnych funkcji obsługi, w tym automatyki, zdalnego sterowania i bezpieczeństwa. Niski poziom opóźnień sieci 5G pozwala systemowi zastąpić kable światłowodowe w operacjach zdalnego sterowania, odpowiadając na potrzebę uproszczenia złożoności sieci, zmniejszenia liczby przewodów i zapewnienia długoterminowej niezawodnej łączności.

– Współpraca ze Schneider Electric pokazuje wyjątkową zdolność Capgemini do współdziałania z klientami w celu wykorzystania technologii do wprowadzania innowacji i tworzenia nowych zastosowań dla branży. Kompleksowe rozwiązanie 5G dostosowane do systemu dźwigowego Schneider Electric jest dobrym przykładem wartości dodanej 5G do komunikacji przemysłowej i ilustruje jego potencjał do przekształcenia segmentu przemysłu – mówi Fotis Karonis, Group Leader of 5G and Edge Computing w Capgemini. – Zaawansowana łączność, 5G i technologie przetwarzania brzegowego znacząco umożliwiają i przyspieszają rozwój w kierunku gospodarki cyfrowej i innowacyjności. Umożliwiają przemysłowym klientom przeprojektowanie systemów i procesów oraz uczynienie ich bardziej wydajnymi, elastycznymi i inteligentnymi.

– Możliwości wykorzystania 5G do rozwoju łączności korporacyjnej są ogromne, dlatego inwestujemy w ten rosnący ekosystem, dostarczając prywatnym sieciom 5G praktyczne innowacje – dodaje Enrico Salvatori, Senior Vice President w Qualcomm Europe oraz President w Qualcomm EMEA. Nasze najnowsze technologie przyspieszają osiągnięcie licznych korzyści, jakie nowoczesne prywatne sieci 5G oferują partnerom takim jak Schneider Electric i Capgemini. Oferując wstępnie zintegrowane rozwiązanie, umożliwiające wybór wielu dostawców wraz z technologią automatyzacji i zarządzania Open RAN w celu usprawnienia wdrażania, zarządzania i dostosowywania sieci prywatnych, pomagamy zmniejszyć złożoność i skrócić czas wprowadzania na rynek na całym świecie.

Capgemini ściśle współpracowała ze Schneider Electric, aby zaprojektować zoptymalizowane, kompleksowe rozwiązanie 5G i zidentyfikować wyniki biznesowe na przykładzie przemysłowego zastosowania technologii w Schneider Electric. Zapewniła również wsparcie integracji systemów w oparciu o najnowsze innowacje Qualcomm Technologies i pomogła Schneider Electric w integracji sieci 5G z ich sprzętem, aby opisać i zoptymalizować system. Doświadczenie Schneider Electric w automatyce przemysłowej w połączeniu z doświadczeniem Qualcomm Technologies w zakresie technologii bezprzewodowych, innowacji obliczeniowych i sztucznej inteligencji, uzupełnione o praktyczne doświadczenie Capgemini we wdrażaniu sieci i integracji systemów, łączą się, aby poprawić wydajność przy jednoczesnym wyeliminowaniu zawiłości. Dzięki temu skraca się czas wprowadzania produktów na rynek oraz rosną wskaźniki KPI klientów korzystających z automatycznych podnośników.

Poza podstawowymi funkcjami przemysłowymi, zautomatyzowany system podnoszenia Private 5G może być także wykorzystywany inaczej, np. w przypadku obsługiwanych przez XR (eXtended Reality) operatorów czy urządzeń do noszenia.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.