Sony wprowadza nową, kompaktową kamerę PTZ 4K z dużym zoomem
Firma Sony zapowiedziała powiększenie oferty swoich słynnych kamer PTZ o nowy model SRG-X40UH z przetwornikiem obrazu 4K CMOS Exmor R™. Produkt ten odznacza się wysoką jakością obrazu 4K[i], dużym zoomem, szerokim kątem widzenia oraz dostępnością interfejsów UVC (USB) i HDMI. Jego sprzedaż rozpocznie się jesienią 2022 r.
Kamera jest przeznaczona do zastosowań związanych ze zdalną komunikacją i monitorowaniem zarówno dla biur, edukacji, opieki zdrowotnej i innych rynków, które w ostatnich latach odnotowują szybki rozwój. Jest połączeniem prostej obsługi z łatwością podłączania i może służyć do strumieniowej transmisji na żywo.
Kamera PTZ 4K SRG-X40UH zapewnia wysoką jakość i imponującą szczegółowość obrazu z naturalnie odwzorowanymi kolorami i to wszystko pomimo niewygórowanej ceny. Wysoka czułość umożliwia uchwycenie mimiki i innych ważnych szczegółów podczas zdalnej komunikacji nawet w słabym oświetleniu. Z kolei oversampling z rozdzielczości 4K oznacza jeszcze lepszą jakość obrazu FHD.
Kamera wyróżnia się dużym zoomem: do 40× w rozdzielczości FHD i 30× w 4K (z technologią Clear Image Zoom)[ii]. Maksymalny kąt widzenia obiektywu wynosi około 70 stopni. Płynne, szybkie działanie mechanizmu PTZ i możliwość montażu na suficie pozwolą na rejestrację scen w różnych lokalizacjach, zarówno w małych salach konferencyjnych, jak i dużych audytoriach.
Kamera SRG-X40UH, wyposażona w wygodne w użyciu łącza UVC (USB) i HDMI, jest również zgodna ze standardem PoE+. W przypadku integracji z istniejącymi systemami stawia minimalne wymagania w zakresie okablowania i jest przystosowana do zdalnego sterowania z użyciem protokołu VISCA/VISCA over IP.
„Przez ostatnie dwa lata świat przystosowywał się do radykalnych zmian zachodzących w sposobie pracy i nauki — mówi Rob Meakin, menedżer ds. planowania i produktu w Sony Europe. — W rezultacie zwiększyła się presja na efektywną i niezawodną zdalną komunikację, dostępną dla wielu użytkowników z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie. Sony wspiera i promuje przyjmowanie się standardu 4K, by wszyscy klienci mogli korzystać z lepszej jakości obrazu.
Kamery zdalnie sterowane i PTZ Sony, będące owocem przeszło 20 lat badań i rozwoju, są obecnie szeroko stosowane do zdalnego kształcenia i komunikacji na uniwersytetach, w szpitalach i biurach, a także do zdalnej produkcji na imprezach i w telewizji.
Zdalna komunikacja w biurach i oświacie
Kamery zdalnie sterowane i PTZ Sony stanowią niezawodne rozwiązanie podczas wideokonferencji i utrwalania obrazu w różnorodnych miejscach nauki i spotkań. Dzięki cichemu działaniu i dyskretnemu wyglądowi nowy model SRG będzie eleganckim elementem sali konferencyjnej lub wykładowej. Kamery te mogą posłużyć do transmisji na żywo i zapewnienia komunikacji w czasie rzeczywistym między uczniami a nauczycielami przebywającymi w różnych ośrodkach i w domach. Ułatwiają tym samym przekazywanie wiedzy i uczenie się poprzez wspólną pracę. Wzrost zainteresowania interaktywnymi dyskusjami, strumieniową transmisją i utrwalaniem wykładów oraz prezentacji w celu ich wykorzystania na żywo lub w przyszłości wynika także z czystości obrazu 4K.
Placówki medyczne
Kamery z serii SRG są obecnie używane w renomowanych placówkach medycznych, gdzie zdalnie monitorują pacjentów i sprzęt w celu zapewnienia optymalnej opieki nawet w słabym oświetleniu. Kamery te służą także do rejestracji materiałów wideo o wysokiej jakości z zabiegów wykonywanych na salach operacyjnych i w gabinetach lekarskich. Takie materiały można także transmitować na żywo do sal wykładowych na uczelniach.
[i] Format 4K 30p jest obsługiwany przez HDMI. Format Full HD 60p jest obsługiwany przez UVC
[ii] Maksymalny zoom optyczny wynosi 20×.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.