Komunikaty PR

Trendy w atakach DdoS - większe i bardziej złożone | Analiza F5 Labs

2022-03-29  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Liczba ataków Distributed Denial-of-Service nieznacznie spadła w 2021 r. (3%), jednak stały się one większe i bardziej złożone. Do IV kwartału 2021 r. Średni, zarejestrowany rozmiar ataku wynosił powyżej 21 Gb/s, czyli ponad czterokrotnie więcej niż poziom z początku 2020 r. W ubiegłym roku pobity został rekord największego dotąd zarejestrowanego ataku (1,4Tb/s).

Liczba ataków DDoS nieznacznie się waha w kwartałach, niemniej pewne jest, że stają się coraz większe – powiedział Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland. Zaobserwowaliśmy ten trend w zeszłym roku, wykorzystując dane z Silverline DDoS Protection[1].

Ataki stają się coraz większe

Większość ataków zarejestrowanych w 2021 r. obejmowała mniej niż 100 Mb/s. Największy w 2020 r. atak osiągnął 253 Gb/s, ale już w lutym 2021 r. było to 500 Gb/s, by pobić rekord wagi 1,4Tb/s w listopadzie ur. Wymierzony w klienta ISP/hostingu atak osiągnął maksymalną przepustowość  w ciągu zaledwie 1,5 minuty i trwał tylko cztery minuty, a wykorzystywał kombinację metod wolumetrycznych (odbicie DNS) i warstwy aplikacji (powodzie HTTPS GET).

Złożoność rośnie

Ataki wolumetryczne, które wykorzystują publicznie dostępne narzędzia i usługi do zalewania sieci, nadal były najczęstszą formą ataków DDoS w 2021 r. (59% wszystkich zarejestrowanych ataków). Odnotowały  niewielki spadek r/r z 66%. Przy czym rozpowszechnienie ataków DDoS typu protokołowego[2] i aplikacyjnego (+5% r/r) nieznacznie wzrosło.

Jeśli chodzi o konkretne metody ataków, nastąpiły znaczące zmiany w dystrybucji: ataki na zapytania DNS stały się bardziej powszechne (wzrost o 3,5% r/r), a wykorzystanie fragmentacji UDP spadło o 6,5%. Odbicie LDAP również zmniejszyło się o 4,6%, a odbicie DNS o 3,3%.

Obok zmian w typie ataku nadal występują silne ataki wielowektorowe, do jakich należał incydent 1,4 Tb/s wykorzystujący kombinację odbicia DNS i HTTPS GETS – powiedział Ireneusz Wiśniewski. Szczególnie widoczne było to na początku roku, kiedy ataki wielowektorowe znacznie przewyższały liczbę ataków jednowektorowych. Wymaga to od ochrony stosowania równolegle coraz więcej technik łagodzących i zapobiegających wyrafinowanym atakom odmowy usługi.

Usługi finansowe na celowniku

Bankowość, usługi finansowe i ubezpieczenia (BFSI) były w 2021 r. branżą najbardziej dotkniętą przez ataki DDoS – stanowiąc 25% ich całego wolumenu. Ataki na ten sektor stale rosną od początku 2020 r.

Natomiast sektor technologiczny w 2020 r na 4 miejscu za telekomunikacją i edukacją – razem 75% wolumenu. Takie sektory jak energia, handel detaliczny, opieka zdrowotna, transport i prawo, odnotowały w tym obszarze znikome oznaki ataków.

Mimo że liczba ataków nieznacznie spadła w 2021 r., problem DDoS nie maleje – powiedział Ireneusz Wiśniewski. Zarówno rozmiar, jak i złożoność tych ataków rosną, wymagając bardziej zwinnej i wieloaspektowej reakcji ze strony obrońców.

Nawet ataki, które trwają tylko kilka minut powodują przerwy w działaniu usług, co może mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpłynąć na markę i organizację, o czym wiedzą cyberprzestępcy.

Wraz ze wzrostem wyrafinowania i różnorodności ataków DDoS organizacje będą stosować szeroką gamę środków ochrony przed nimi, w tym kontrole wyższego szczebla. Celem będzie inspekcja i ograniczenie ruchu docierającego do punktów końcowych. Obejmie to także dostawców usług zarządzanych, którzy mogą współpracować z wewnętrznymi zespołami bezpieczeństwa, dla zapobiegania atakom, jak i szybkiego działania łagodzącego atak będący w toku.


[1] Dane zebrane z F5 Silverline1 – opartej na chmurze platformy usług zarządzanych wykrywającej i łagodzącej ataki DDoS w czasie rzeczywistym

[2] Wynika ze zmiany wykorzystania protokołów. 27% ataków w 2021 r. wykorzystywało TCP, w porównaniu do 17% w poprzednim roku (wymagania bardziej złożonych ataków aplikacyjnych i opartych na protokołach)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie Biuro prasowe
2024-07-02 | 01:00

Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie

Światło stanowi jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, którego rola nie ogranicza się wyłącznie do kreowania estetyki przestrzeni. Coraz bardziej zaawansowane
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu
IT i technologie iiyama prezentuje nowe gamingowe monitory z serii Red Eagle z matrycami Fast IPS
2024-07-01 | 09:00

iiyama prezentuje nowe gamingowe monitory z serii Red Eagle z matrycami Fast IPS

iiyama zapowiada nową serię gamingowych monitorów z klanu Red Eagle wyposażonych w 180Hz matrycę Fast IPS o superszybkim czasie reakcji plamki wynoszącym zaledwie 0,2 ms (MPRT).

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.