Komunikaty PR

Tsunami DDoS dotyka wszystkie firmy. Jak zabezpieczyć sieć IT w organizacji?

2023-09-18  |  15:45

 

  • Cyberprzestępcy nie ustają w prowadzeniu wielkoskalowych ataków Tsunami DDoS – sparaliżowali oni m.in. działanie usług Microsoft 365, Azure, a nawet Google Cloud, bijąc przy tym historyczny rekord pod względem skali ataku.
  • Ataki DDoS przeprowadzane przez hakerów dotykają także polskie organizacje – jednego z dostawców Internetu, Profil Zaufany czy Giełdę Papierów Wartościowych. Do tych incydentów doszło na przełomie sierpnia i września.
  • Przed atakiem mogą zabezpieczyć firmę rozwiązania WAF (Web Aplication Firewall). Już teraz warto pomyśleć o ich wdrożeniu.

 

Do incydentów związanych z atakami DDoS stale dochodzi także w Polsce. Na przełomie sierpnia i września doszło do całego szeregu incydentów. W poniedziałek, 4 września ofiarą złożonego i długotrwałego ataku DDoS padł jeden ze znanych dostawców Internetu. Z kolei w ostatnich dniach sierpnia portal CyberDefence24.pl podawał informacje o atakach rosyjskiej grupy hakerskiej NoName057, która atakowała strony internetowe polskich banków, instytucji, Giełdy Papierów Wartościowych czy Profilu Zaufanego. W ten sposób zaatakowano też organizatorów jednej z konferencji dotyczących… cyberbezpieczeństwa. Za tym incydentem również stali rosyjscy hakerzy.

– Cyberataki na tle politycznym obecnie są niestety codziennością. Zdarzają się one coraz częściej i rośnie także skala poszczególnych incydentów, dlatego niektóre określa się już mianem Tsunami DDoS. Hakerzy doskonalą się, działają pewnie i nie obawiają się ataków na największych, czego dowodem jest choćby przypadek Microsoftu. Dodam, że ataki DDoS są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i służą one destabilizacji systemów lub usług – hakerzy wysyłają dużą liczbę zapytań na raz z wielu urządzeń, często zainfekowanych, znajdujących się w różnych lokalizacjach. Prowadzi to do paraliżu lub awarii systemów ofiary. Nie można bagatelizować takich incydentów, bo oprócz destabilizacji atak DDoS może służyć jako rodzaj zasłony dymnej, odwracającej uwagę od innych działań, np. kradzieży danych – wyjaśnia Patrycja Tatara, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A.

Wcześniej, na przykład, na początku listopada 2022 roku, hakerzy przeprowadzili skuteczny atak DDoS na Platformę eZamówienia. Strona nie działała do wieczora, tego samego dnia. Z kolei 27 października tego samego roku, przeprowadzono atak DDoS na serwery Senatu RP. Paraliż senackiego serwisu nie trwał jednak długo, bo zaledwie 40 minut. Atak miał charakter wielokierunkowy i był przeprowadzany m.in. z Rosji. Marszałek Tomasz Grodzki stwierdził wówczas na konferencji prasowej, że atak mógł mieć związek z uznaniem władz rosyjskich przez polski Senat za reżim terrorystyczny i publikacją stosownej uchwały.

 

Rozwiązania WAF i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa firm

Zuchwałe działania hakerów mogą być poważnym zagrożeniem dla firm. Paraliż usług lub systemów może oznaczać przerwanie procesów lub ich znaczne opóźnienie. Firma może więc ponieść duże straty finansowe, a nawet borykać się z kryzysem wizerunkowym, mającym znaczenie dla biznesu. Celem ataków hakerskich mogą stać się nie tylko największe organizacje, ale również przedsiębiorstwa z sektora MSP.

– Co więcej, nie muszą one zostać zaatakowane bezpośrednio, bo cyberprzestępcom może zależeć po prostu na dostępie do urządzeń firmowych, w celu przeprowadzenia ataku DDoS na kogoś innego. Z cudzych komputerów także da się wysyłać zapytania do konkretnej usługi lub systemu i to bez wiedzy ofiary. Dlatego warto rozważyć wzmocnienie cyberbezpieczeństwa sieci firmowej o rozwiązania zdolne do wykrywania i blokowania złośliwego ruchu w warstwie 7 – czyli tej części aplikacji, która odpowiada za przesyłanie danych do sieci. W tym celu należy doposażać się w rozwiązania WAF, czyli Web Application Firewall. To system bezpieczeństwa, który chroni aplikacje webowe firmy, monitorując i filtrując ruch http między aplikacjami a ruchem generowanym z Internetu – dodaje Patrycja Tatara ze Sprint S.A.

 

Ofiarami padają nawet giganci

Między 4 a 6 czerwca roku bieżącego użytkownicy zgłaszali problemy związane działaniem programów Outlook, SharePoint Online i OneDrive dla biznesu. Z kolei 8 czerwca ponownie pojawiły się trudności w korzystaniu z dysku w chmurze. Microsoft przyznał, że trudności były skutkiem wielkoskalowego ataku DDoS na te usługi, a odpowiedzialność za ten atak przypisała sobie grupa Anonymous Sudan, podejrzewana o prorosyjskie powiązania. Przypadek Microsoftu, to nie jedyny incydent, jaki dotknął giganta IT. Atak Tsunami DDoS odnotował także Google. Firma na swojej stronie pisze, że w czerwcu 2022 roku odparła największy (jak dotąd) atak DDoS w historii, obejmujący 46 mln zapytań na sekundę. Do incydentu doszło 1 czerwca, a jego ofiarą padła usługa Google Cloud. Dane użytkowników pozostały bezpieczne, ale nie podano informacji, kto stoi za tym atakiem. Wiadomo jednak, że hacktywiści (hakerzy działający z pobudek ideowych lub politycznych), stosują już powszechnie wielkoskalowe ataki DDoS, co naturalnie ma związek z prorosyjskimi grupami hakerów lub cyberprzestępcami działającymi z pobudek religijnych, wynika z case study przygotowanego przez Radware.[1]

 


[1] Radware Solution Brief: Recent Web DDoS Threats and How to Stay Protected

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PANASONIC WE WSPÓŁPRACY Z RODA COMPUTER OPRACOWAŁA ROZWIĄZANIE DLA POJAZDÓW WOJS Biuro prasowe
2023-09-28 | 12:00

PANASONIC WE WSPÓŁPRACY Z RODA COMPUTER OPRACOWAŁA ROZWIĄZANIE DLA POJAZDÓW WOJS

Panasonic, lider w produkcji wzmocnionego sprzętu mobilnego, zaprezentował nowy wariant swojego flagowego laptopa TOUGHBOOK 40. Wersja Military to specjalnie opracowany do użytku w pojazdach
IT i technologie Diagnostyka S.A wdrożyła nowoczesne narzędzia Salesforce
2023-09-28 | 11:53

Diagnostyka S.A wdrożyła nowoczesne narzędzia Salesforce

Diagnostyka, największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych, dołączyła do grupy użytkowników rozwiązań Salesforce, rozpoczynając w czerwcu br. eksploatację nowego systemu
IT i technologie Zalman Alpha 24 White — efektowne chłodzenie AiO z trójkomorową pompą
2023-09-28 | 11:30

Zalman Alpha 24 White — efektowne chłodzenie AiO z trójkomorową pompą

Zalman Alpha 24 to cenione chłodzenie typu AiO, które trafiło już do wielu zaawansowanych zestawów komputerowych. Do dziś stanowi jedną z ciekawszych dostępnych opcji, w czym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Newseria na Europejskim Forum Nowych Idei

Konsument

Handel

Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.

Prawo

Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje

Polscy przedsiębiorcy od miesięcy funkcjonują w niekorzystnym otoczeniu rynkowym i w warunkach dużej niepewności. To zaś przekłada się na negatywne nastroje i mniejszą skłonność do inwestycji. Z uwagi na planowane podwyżki płacy minimalnej w nadchodzących miesiącach polskie firmy czekają dodatkowe wyzwania związane ze wzrostem kosztów pracowniczych. – Poza tym brak rzetelnych prognoz, brak przewidywalności i stabilności gospodarczej utrudnia planowanie dalszej działalności, obliczanie rentowności, płynności i podejmowanie na tej podstawie jakichkolwiek decyzji biznesowych – zwraca uwagę prezes Business Centre Club Jacek Goliszewski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.