Urzędy idą z duchem czasu. Tam umówisz wizytę online i unikniesz kolejek
Fot. Korry Benneth/Pixabay
Bukowanie terminów online lub za pomocą aplikacji stało się bardzo popularne. Również polskie urzędy, chcąc usprawnić pracę i skrócić czas oczekiwania w kolejkach, idą z duchem czasu i otwierają się na technologię.
Jak donosi rządowy portal gov.pl, Polacy w ciągu nieco ponad dwóch lat umówili online już przeszło 10 milionów wizyt w urzędzie skarbowym. Z ankiet - które chętnie wypełniają po skorzystaniu z usługi - wynika, że przynosi ona obiecujące rezultaty. Czy już niebawem będziemy mogli załatwiać większość urzędowych spraw bez wychodzenia z domu? Okazuje się, że nie tylko urząd skarbowy, ale i mniejsze placówki korzystają z dobrodziejstw technologii.
Technologia wspiera urzędy. Mniejsze kolejki dzięki zapisom online
„Wiadomo, kto przychodzi do czytelni, ile osób będzie, więc można z łatwością wybrać termin, gdzie nie ma kolejek i wtedy się zapisać” - mówi Mariusz Kluczewski, kierownik Działu Udostępniania Archiwum Narodowego w Krakowie o stosowanym w urzędzie systemie zarządzania rezerwacjami Bookero, który jest dziełem polskiego start-upu. Z tego samego rozwiązania korzystają też w Archiwum Akt Nowych, Archiwum Akt Dawnych, a także w Archiwum Narodowym w Poznaniu.
Pracownicy działu administracyjno-organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Szprotawie przekonują, że system do zarządzania rezerwacjami online świetnie sprawdzały się w okresie pandemii. Dzięki funkcjonalnościom można było tak zaplanować obsługę petentów, by spełniać zmieniające się obostrzenia sanitarne. Z elastycznego czasu rezerwacji cieszą się też sąsiednim Starostwie Powiatowym w Żaganiu:
„Kolejek nie ma w ogóle, bo ustawiliśmy czas rejestracji na 10 minut i ktoś, kto chce do nas przyjść, wybiera termin razem z godziną. Z systemu korzystamy od dwóch lat i nigdy nie było z tym żadnych kłopotów” - mówi informatyk urzędu, Tomasz Makowski.
Bookero oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, w trakcie którego można poznać funkcjonalności systemu i dostosować je do wymogów danego urzędu, firmy lub innego podmiotu.
Bookero - system nie tylko dla urzędów
W minionych miesiącach system był wykorzystywany do koordynacji działań wolontariuszy niosących pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. Bookero wspiera też schroniska dla zwierząt, udostępniając im za darmo swoją technologię. Współpracę ze start-upem przedłużyło też Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, a zaowocuje ona rezerwacją terminów na porady psychologiczne, prawne oraz dyżury specjalistów: funkcjonariuszy policji, pedagoga czy doradcy zawodowego.
Platforma nie pobiera prowizji od transakcji i oferuje elastyczny system rezerwacji, których liczba w ostatnim roku została podwojona do przeszło 200 tysięcy miesięcznie.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.