Komunikaty PR

W 2022 r. co sekundę 10 internautów traciło swoje dane_Badanie Surfshark

2023-01-27  |  11:00
Do pobrania Komunikat ( 0.02 MB )

 

Coroczne badanie przeprowadzone przez firmę Surfshark - zajmującą się cyberbezpieczeństwem - pokazuje, że w 2022 roku dane wyciekły z łącznie 310 milionów 900 tysięcy kont na świecie. To aż o 68% mniej niż w roku ubiegłym. Najwięcej takich incydentów odnotowano w Rosji, Chinach i USA. Z Rosji pochodziło 1 na 3 naruszone konta, w Chinach liczba wycieków danych wzrosła o 45%, a w Stanach Zjednoczonych spadła ona blisko 9-krotnie. Polska z 1 812 198 kont, których bezpieczeństwo naruszono zajęła 19 miejsce na świecie. Tym samym odnotowała 65% spadek liczby wycieków danych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

W 2022 r. co sekundę 10 internautów traciło swoje dane

Globalne zestawienie Surfshark wykazuje, że w 2022 roku cyberprzestępcy uzyskali dostęp do danych ponad 310 milionów użytkowników Internetu. Rok wcześniej liczba ta sięgała aż 959 milionów. Na 1 miejscu na świecie pod względem liczby naruszonych kont w rocznym raporcie znalazła się Rosja (104 mln 800 tys.), następnie Chiny (34 mln), Stany Zjednoczone (23 mln 500 tys.), Francja (20 mln 100 tys.) i Indonezja (14 mln 700 tys.). W tych 5 najbardziej zagrożonych krajach odnotowano prawie dwie trzecie wszystkich wycieków danych w 2022 roku.

 

W każdej sekundzie 2022 roku aż 10 internautów traciło swoje dane - mówi Agneska Sablovskaja, Lead Researcher w Surfshark. To niepokojące, jednak dobrą wiadomością jest ogromny, bo aż 68-procentowy globalny spadek liczby wycieków danych w porównaniu do ubiegłego roku. Niektóre kraje, w tym USA, Indie i Brazylia, zdołały poprawić swoją sytuację, podczas gdy Indonezja, Sri Lanka i Rosja doświadczyły największego wzrostu naruszeń danych rok do roku.

 

Polska z łączną liczbą 1 812 198 kont, których bezpieczeństwo złamano zajęła 19 miejsce na świecie i odnotowała 65% spadek liczby wycieków danych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Najwięcej danych tracą Rosjanie

Aż do czasu wybuchu wojny w Ukrainie, do końca lutego 2022 r., pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby wycieków danych regularnie zajmowały Stany Zjednoczone. Od tamtego momentu na czele zestawienia znajduje się Rosja z jedną trzecią wszystkich naruszonych kont oraz największą liczbą wycieków danych – cyberprzestępcy uzyskali dostęp do kont 718 na tysiąc osób (dla porównania w Polsce jest to 48 włamań na tysiąc użytkowników Internetu).

 

Dwa najpoważniejsze wycieki danych w Rosji (z firmy kurierskiej CDEK i portalu informacyjnego NGS.ru), które miały miejsce w marcu. Objęły one po prawie 19 mln kont i stanowiły łącznie ponad jedną trzecią wszystkich naruszeń danych w Rosji w 2022 r. Trzecim największym incydentem tego typu był wyciek informacji dotyczących 6 mln użytkowników sieci laboratoriów medycznych Gemotest.

 

Europa w niechlubnej czołówce

Europa znalazła się na szczycie kontynentalnego rankingu - połowa wszystkich naruszeń z 2022 roku (153 mln 300 tys.) dotyczyła europejskich kont e-mail. Stało się tak za sprawą zdarzeń w Rosji oraz we Francji. Aż 18% naruszonych danych w tym drugim z wymienionych krajów pochodziło z nieistniejącego już serwisu streamingowego Wakanim, który specjalizował się w japońskich serialach anime.

 

Czwartą część wszystkich światowych naruszeń odnotowano w Azji - 74 mln 2 tys. głównie w Chinach, Indonezji i Indiach. Najwięcej danych chińskich użytkowników wyciekło w czerwcu ze strony z treściami dla dorosłych Hjedd (11 mln), co stanowiło około jednej trzeciej wszystkich naruszonych chińskich e-maili w 2022 roku. W Indonezji jeszcze większe szkody wyrządziło sierpniowe włamanie do IndiHome, podczas którego w ręce przestępców wpadły dane aż 12 mln 600 tys. użytkowników.

 

Pierwsza dziesiątka krajów, w których utracono najwięcej danych to: Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone, Francja, Indonezja, Brazylia, Indie, Niemcy, Australia i Turcja. Natomiast największy wzrost wycieków rok do roku odnotowano w: Indonezji (269%), Sri Lance (204%), Rosji (191%), Uzbekistanie (73%) i Chinach (45%).

 

 

METODOLOGIA BADANIA

Mapa Światowych Wycieków Danych opracowana została we współpracy z niezależnymi badaczami cyberbezpieczeństwa, którzy zebrali dane użytkowników z 27 tys. baz danych, które wyciekły i zostały opublikowane online. Badacze sortują dane według krajów i przeprowadzają analizę statystyczną. Narodowości użytkowników określono na podstawie nazwy domeny adresów e-mail lub stron www, kraju, miasta, współrzędnych geograficznych, adresów IP, waluty lub numeru telefonu. Mapa Światowych Wycieków Danych aktualizowana jest co miesiąc o najbardziej aktualne dane od niezależnych partnerów. Podczas tego badania analizie poddano informacje zebrane od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r i porównano je z danymi z takiego samego okresu w 2021 r. Kraje z populacją mniejszą niż milion mieszkańców nie zostały uwzględnione w badaniu. Pełna metodologia znajduje się pod linkiem: https://surfshark.com/research/data-breach-monitoring/methodology

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Ochrona środowiska

Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce

Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.

Konsument

Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników

Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.