Wpływ pandemii na automatyzację łańcucha dostaw
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Wybuch pandemii koronawirusa znacząco zmienił rzeczywistość w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie. Pracownicy korzystają z pracy zdalnej, telekonferencji, a spotkania twarzą w twarz zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Wszechogarniająca automatyzacja, która na przestrzeni ostatnich kilku lat zredukowała liczbę osób pracujących na przykład na liniach montażowych, nie sprawiła jednak, że produkcja może być realizowana bez dostaw surowców.
Globalność oraz skala koronawirusa już teraz odcisnęły swoje piętno na łańcuchu dostaw. Według prognoz między innymi ABI Research, światowe przychody z produkcji, które w tym roku miały wynieść 15 trylionów dolarów, w żaden sposób nawet nie zbliżą się do spodziewanego poziomu.
Automatyzacja czy cyfryzacja wpływa nie tylko na ograniczenie liczby pracowników, ale w wielu miejscach jej wprowadzenie jest związane bezpośrednio ze zwiększeniem ich efektywności. Systemy pracy w firmach logistycznych cały czas ewoluują. Robotyka jest bezapelacyjnym stymulatorem innowacyjności, który przyspiesza cyfrową transformację. Jej skutkiem jest ewolucja produktywności pracowników oraz powszechnie wiadoma oszczędność czasu w obszarze ich zaangażowania w mało wydajne działania.
Rosnące oczekiwania
Wymagania konsumentów sprawiły, że cyfryzacja stała się koniecznością. Potrzeby oraz oczekiwania nieustannie rosną, ponieważ odbiorcy oczekują przejrzystości czy całodobowego dostępu do informacji w zakresie potencjalnych przesunięć terminów dostaw. Automatyzacja ułatwia implementację nowatorskich modeli biznesowych, w które wpisują się łańcuchy dostaw jako kluczowe źródło satysfakcji klienta końcowego.
Sam proces automatyzacji łańcucha dostaw nie może zostać przeprowadzony w oderwaniu od innych wiodących działów przedsiębiorstwa, jak między innymi sprzedaż, IT czy human resources. Zarządzanie zmianą wymaga zaangażowania wszystkich działów, cele muszą zostać jasno określone, a optymalizacja kosztów usług nie powinna stanowić priorytetu samego w sobie.
Przyspieszenie procesów
Pandemia koronawirusa na wielu firmach logistycznych wymusiła przyspieszenie procesów, które mają pozwolić jeszcze skuteczniej realizować usługi, ale również przygotować się na to, co jeszcze niedawno wydawało się kompletną abstrakcją. W przypadku kolejnej „fali”, która nie jest wykluczona, przedsiębiorstwa będą bazować na zdobytym już doświadczeniu oraz działaniach, które przyniosły pozytywne efekty podczas kryzysu.
Sam wirus będzie mieć dla producentów konsekwencje na wielu płaszczyznach. Wystarczy wspomnieć o zabezpieczeniu dostaw czy przekrojowej analizie własnej działalności. Nowa rzeczywistość wymaga nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest przyspieszona automatyzacja, która ma na celu dywersyfikację biznesu. Oczywiście, nie każdy podmiot może sobie na to pozwolić, lecz nieustanny rozwój sektora e-commerce wymaga odważnych decyzji nie tylko w obszarze cyfryzacji. Producenci dążą także do minimalizacji ryzyka związanego z łańcuchem dostaw. Coraz częściej pozyskują komponenty od jednego dostawcy, ale coraz rzadziej w tym samym miejscu. Im większy wachlarz potencjalnych opcji, tym większa szansa na zażegnanie kryzysu, otwarcie się na nowe możliwości oraz kontrolę samego łańcucha.
Łukasz Łukasiewicz
Operations Manager
SwipBox Polska

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.