Komunikaty PR

Za 10 lat pierwsze humanoidy pojawią się w fabrykach.

2024-10-08  |  10:30
Biuro prasowe

Europejski rynek pracy czeka era humanoidów. Eksperci Personnel Service przeanalizowali scenariusz wygenerowany przez ChatGPT, z którego wynika, że w ciągu dekady roboty pojawią się w motoryzacji i logistyce. A za 10-20 lat staną się powszechnie dostępne w naszych domach, wykonując codzienne zadania czy wspomagając opiekę nad osobami starszymi. W miarę wzrostu robotyzacji, rynek pracy przejdzie znaczącą transformację. Pracownicy będą musieli rozwijać nowe umiejętności, a reskilling stanie się kluczowym elementem utrzymania zatrudnienia.

W ciągu najbliższych dekad roboty i sztuczna inteligencja mogą nie tylko zdominować rynek pracy, ale zupełnie zmienić sposób w jaki żyjemy. I chodzi nie tylko o to, że będziemy mieli wirtualnych asystentów czy humanoidalne roboty. Zgadzam się z Elonem Muskiem, że praca stanowi ważny fundament tożsamości i sposobu na życie. Nie wiemy co się wydarzy, gdy tego elementu zabraknie i czy pasje lub inne obszary będą w stanie zastąpić nam ten wycinek życia. Jeżeli nie, to gdzie wtedy szukać sensu? To niezwykle ważne pytanie, na które nie znamy na razie odpowiedzi – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Humanoidy – trzy etapy wdrożenia

Postęp technologiczny to rozpędzony pociąg, do którego należy jak najszybciej wskoczyć. Zgodnie ze scenariuszem wygenerowanym przez ChatGPT, który przeanalizował Personnel Service, w ciągu najbliższych 5-10 lat można spodziewać się wdrażania humanoidów w takich sektorach, jak motoryzacja czy logistyka. To tam automatyzacja podnosi znacznie efektywność, dlatego wdrożenie nastąpi najszybciej. Roboty będą wspierać procesy, które wymagają precyzji i powtarzalności, jednocześnie ograniczając potrzebę wykonywania tych zadań przez ludzi.

Kolejne 10-20 lat przyniesie drugą fazę, w której humanoidy staną się bardziej powszechne i dostępne, co pozwoli na ich wykorzystanie nie tylko w przemyśle, ale także w domach. W miarę jak technologia będzie się rozwijać, roboty te będą pełnić funkcje asystentów domowych czy opiekunów osób starszych.

Na dalszym etapie, w perspektywie kolejnych 30 lat, humanoidy mogą stać się integralną częścią większości sektorów gospodarki, wpływając na każdy aspekt naszego życia. Tempo tych zmian będzie zależało od rozwoju technologii, kosztów produkcji, regulacji prawnych oraz społecznej akceptacji robotów w codziennym życiu.

Rynek pracy w obliczu zmian

Przyszłość pracowników w Unii Europejskiej w obliczu wprowadzenia humanoidów do fabryk i domów budzi wiele spekulacji. Automatyzacja pracy, zwłaszcza zadań monotonnych, niebezpiecznych i wymagających precyzji, będzie postępować stopniowo, począwszy od sektora przemysłowego.

W pierwszej fazie humanoidy przejmą proste operacje, takie jak montaż czy pakowanie, co zmniejszy zapotrzebowanie na ludzi do wykonywania rutynowych zadań. W miarę jak roboty będą się upowszechniać, wzrośnie potrzeba reskillingu – pracownicy będą musieli rozwijać nowe kompetencje, aby obsługiwać, konserwować i programować maszyny. Firmy będą inwestować w szkolenia, a sektor edukacji dostosuje się do zmieniających się wymagań rynku pracy, koncentrując się na rozwijaniu umiejętności współpracy z zaawansowanymi technologiami.

Jeśli humanoidy zaczną dominować na rynku pracy, stanowiąc ponad 50% siły roboczej w wybranych sektorach, konsekwencje społeczne i ekonomiczne mogą być znaczące. Jeden ze scenariuszy to powszechny dochód podstawowy, aby przeciwdziałać skutkom masowej automatyzacji, a także zmiany w systemie podatkowym, uwzględniające nową strukturę zatrudnienia. W takim scenariuszu tradycyjne formy pracy mogą ustąpić miejsca projektowym zleceniom, gdzie ludzie będą wynajmować swoje unikalne umiejętności, podczas gdy większość standardowych zadań wykonają roboty.

Każdy etap wzrostu automatyzacji, od początkowego wdrażania humanoidów, przez zmiany w edukacji i reskillingu, aż po ich dominację w niektórych sektorach, wymagać będzie dostosowania polityki społecznej, prawa pracy i edukacji w Unii Europejskiej, aby utrzymać równowagę między postępem technologicznym a dobrostanem pracowników.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jason Statham w World of Tanks Biuro prasowe
2024-12-03 | 15:00

Jason Statham w World of Tanks

Jason Statham w nowej roli jako dowódca czołgu w Operacjach świątecznych 2025 w World of Tanks Czas uzbroić się na święta! Studio Wargaming ogłasza dziś, że znany na całym
IT i technologie Motorola sypie prezentami. Kup smartfon i odbierz słuchawki lub voucher
2024-12-02 | 12:30

Motorola sypie prezentami. Kup smartfon i odbierz słuchawki lub voucher

Warszawa, 2 grudnia 2024 r.: Wystartowała świąteczna promocja Motorola, w której zakup wybranych modeli smartfonów z rodziny edge oraz razr premiowany jest wartościowym
IT i technologie Nowe partnerstwo DXC Technology i SAP dla szybszego wdrażania innowacji w Polsce
2024-12-02 | 10:25

Nowe partnerstwo DXC Technology i SAP dla szybszego wdrażania innowacji w Polsce

DXC Technology, wiodący globalny dostawca usług IT oraz SAP, globalny lider w dziedzinie aplikacji dla przedsiębiorstw i sztucznej inteligencji biznesowej, ogłosili nawiązanie nowego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.