Jak dbać o prawa autorskie?
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Od 1995 roku dzięki inicjatywie UNESCO obchodzimy 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji powinniśmy przyjrzeć się dobrym praktykom dbania o prawa autorskie, np. dorobkowi Tove Jansson, autorki Muminków.
Dzień został ustanowiony, by „oddać światowy hołd książkom i ich autorom oraz zachęcić wszystkich do czytania”. Dlaczego akurat ten dzień? 23 kwietnia wspominamy śmierć kilku najważniejszych postaci światowej literatury – William Szekspir, Miguel Cervantes czy Inca Garcilaso de la Vega.
Dzień Książki to doskonała okazja, by przypomnieć o potędze opowieści kryjących się między okładkami. Książki mogą przenieść czytelnika w czasie i przestrzeni, odkryć nowe, fascynujące światy, kryjące się w głowach autorów. Jednym z takich światów jest Dolina Muminków. Opowieści i postaci wymyślone przez Tove Jansson rozbudzają wyobraźnię czytelników w każdym wieku już od prawie 80 lat. To nie tylko książki i komiksy stworzone przez Jansson, ale także ilustracje (w tym m.in. te opracowane do książek Lewisa Carolla czy “Hobbita” J. R. R. Tolkiena), filmy i seriale animowane, przedstawienia teatralne, opery, a nawet gry.
Prawa autorskie służą nie tylko do godnego wynagradzania autora za swoje dzieło, ale również do jego ochrony przed wykorzystaniem wbrew woli i intencji autora. W przypadku Muminków, nad spuścizną Tove Jansson czuwa firma Moomin Characters – założona przez Tove i jej brata Larsa – przy wsparciu Rights&Brands. We władzach Moomin Characters zasiadają członkowie rodziny Tove Jansson, jej bratanica, Sophia a dwóch synów Sophii, Thomas i James pracuje w firmie na pełen etat. „Tove była świadoma roli, jaką odgrywają prawa autorskie i często z nich korzystała, czuwając nad zgodnością utworów zależnych z jej autorską intencją. Dobrym przykładem są seriale animowane na podstawie opowieści z Doliny Muminków. Tove sama wybrała łódzki SE-MA-FOR, odrzuciwszy propozycję Walta Disneya, przyjechała do Polski, aby sprawdzić i zatwierdzić osobiście scenariusze odcinków serialu produkowanego przy użyciu lalek półpłaskich.” – mówi Thomas Zambra z Moomin Characters.
Moomin Characters dba, by wszystkie produkty, ale też nowe wydania książek były zgodne z oryginałem i jak najlepiej odzwierciedlały artystyczny zamysł autorki oraz przekazywały wartości jej bliskie – tolerancję, otwartość czy ciekawość świata, a także szacunek do odmienności. Same książki Tove zostały przetłumaczone na ponad 55 języków. Moomin Characters współpracuje obecnie z ponad 800 licencjobiorcami na całym świecie i stale rozwija tę listę. Roczna wartość detaliczna marki Muminki wynosi 720 mln euro.
Od lat wydawcą książek Tove Jansson na polskim rynku jest Nasza Księgarnia. Z okazji nadchodzącej osiemdziesiątej rocznicy Muminków wydawnictwo przygotowało wznowienie książki “W Dolinie Muminków”. To właśnie od tej książki, równo 60 lat temu, zaczęła się przygoda polskich czytelników z trollami, które wkrótce pokochały miliony. Nasza Księgarnia w tym jubileuszowym wydaniu szykuje jeszcze jedną niespodziankę - przedruk specjalnego tekstu Olgi Tokarczuk o Muminkach. Książka ukaże się już 15 maja.

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.