Komunikaty PR

Jak możesz wesprzeć bioróżnorodność

2023-09-05  |  16:00
Biuro prasowe

Podstawą funkcjonowania życia na Ziemi jest zachowanie różnorodności biologicznej, czyli zróżnicowania gatunków we wszystkich ekosystemach. Musimy mieć świadomość, że jej spadek, obserwowany w ostatnich latach, może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przyszłych pokoleń. Co zatem możemy zrobić, żeby chronić bioróżnorodność?

Najważniejsze zagrożenia dla różnorodności biologicznej to niszczenie siedlisk naturalnych, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, zmiany klimatu, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych, zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza. Można to zmienić rozpoczynając od prostych kroków. Pierwszy to edukacja, która umożliwia zrozumienie naszego powiązania
i zależności od przyrody. Należy uświadamiać, że ludzkie zdrowie, żywność, woda pitna i wiele innych aspektów życia zależy od zachowania różnorodnych ekosystemów i gatunków. Edukacja przekłada się na zmianę postaw społecznych w kierunku lepszej ochrony przyrody.

Kolejnym krokiem jest ochrona naturalnych siedlisk, takich jak lasy, mokradła czy łąki oraz bardziej świadoma turystyka. Stosowanie się do regulaminów parków narodowych i rezerwatów to nasz wkład w ochronę najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski.

Do prostych działań chroniących bioróżnorodność należy też tworzenie i utrzymanie ogrodów, w których rosną rodzime gatunki roślin. Przyciągają one różne gatunki zwierząt, szukających pożywienia, schronienia i miejsc do rozmnażania. Stawianie karmników, budek dla ptaków, jeży czy nietoperzy, zimowych hoteli dla owadów, unikanie stosowania pestycydów, to kolejne proste sposoby na osiągnięcie celu. Kompostowanie odpadów organicznych jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale też sprzyja rozwojowi bezcennych dla środowiska mikroorganizmów i bezkręgowców.

- Mieszkańców, posiadających ogródki zachęcam do sadzenia rodzimych roślin, które  nie tylko upiększą ich najbliższe otoczenie, ale też przez większą część sezonu staną się swoistą „stołówką” dla owadów. Warto pomyśleć o rezygnacji chociaż z fragmentu równo przystrzyżonego trawnika na rzecz kwitnących bylin, a tuje w żywopłocie zamienić np. na głóg lub tarninę – mówi dr Monika Szewczyk z UNEP/GRID-Warszawa, ekspert kampanii Chroń Bioróżnorodność.

O kampanii „Chroń bioróżnorodność”

Kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Chroń bioróżnorodność” porusza różne kwestie związane z różnorodnością biologiczną – wyjaśnia dlaczego jedne gatunki znikają z naszego otoczenia, a pojawiają się inne, obce dla naszej lokalnej przyrody, tłumaczy, jakie mogą być konsekwencje ich braku w ekosystemie. Pokazuje także przykłady gatunków przywróconych polskiej przyrodzie, jak np. motyl niepylak apollo, którego introdukcja prowadzona jest od 2016 r. w Karkonoskim Baku Genów w Jagniątkowie. Mówi również o roli, jaką spełnia różnorodność biologiczna w miastach i na terenach wiejskich. Wszystkie te działania mają jeden cel – uświadomienie, jak ważna jest bioróżnorodność dla naszego życia i przekazanie wiedzy, jak każdy z nas może ją chronić.

Więcej informacji na temat roli różnorodności biologicznej w naszym życiu, można przeczytać na stronie kampanii: www.bioroznorodnosc.gov.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol Biuro prasowe
2025-05-23 | 13:00

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Trwa dyskusja nad kwestiami związanymi z gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym nad przyszłym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Cały czas mamy do czynienia
Ochrona środowiska Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
2025-05-22 | 13:30

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Polski System Kaucyjny (PSK) oraz Canpack Recycling podpisały list intencyjny, rozpoczynając strategiczną współpracę na rzecz budowy nowoczesnego, ogólnopolskiego systemu
Ochrona środowiska Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
2025-05-22 | 10:00

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli

Sprawdzone źródła wiedzy, nowoczesne narzędzia edukacyjne i nieodpłatny wstęp na spektakle w teatrze ekologicznym. Powraca program dla wyróżniających się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.