Komunikaty PR

Jak uniknąć problemu nieczytelnych kodów kreskowych?

2022-07-28  |  01:00
Biuro prasowe

Kody kreskowe 1D i 2D umożliwiają skuteczną identyfikację produktów na wszystkich etapach procesów produkcyjnych oraz logistycznych. Od ich czytelności zależy prawidłowy przebieg realizacji zadań. Weryfikatory kodów kreskowych pozwalają wyeliminować większość problemów związanych z drukiem niezgodnym z zaprojektowanym oryginałem.

 

Sprawność większości procesów, w których wykorzystuje się kody, zależy od jakości druku tych kodów. Muszą być one odczytywane w ten sam sposób na różnych urządzeniach i spełniać wymagania branżowe oraz wymogi klienta. Aby zrealizować te założenia, należy zadbać o najwyższą jakość druku kodów kreskowych.

 

– Kody kreskowe podlegają wielokrotnemu odczytowi przez różne urządzenia na wszystkich etapach produkcyjnych. Niska jakość wydruku generuje problemy związane z ich odczytem. Podstawowe przykłady możemy zaobserwować podczas kasowania zakupów w markecie. Ma to wpływ na znaczne obniżenie wydajności procesów, generuje opóźnienia, a także jest przyczyną reklamacji i zwrotów – tłumaczy ekspert z Etisoft.

 

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, najlepszym sposobem jest eliminacja etykiet z nieczytelnym kodem poprzez  wybór wysokiej klasy urządzenia do druku etykiet z wbudowanym weryfikatorem kodów. Należy również pamiętać o jakości materiałów eksploatacyjnych, takich jak etykiety czy taśmy termotransferowe.

Zaawansowane drukarki + weryfikator kodów = niezawodne rozwiązanie

 

Wyeliminowanie etykiet z kodami, które są niezgodne z zaprojektowanym oryginałem jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń. Zaawansowane drukarki gwarantują wysoką jakość druku, a co więcej, niektóre z nich mogą zostać zintegrowane z systemami weryfikującymi jakość wydrukowanych kodów, porównującymi ich zgodność z przyjętymi normami.

 

Weryfikator kodów automatycznie kontroluje i zatwierdza poprawność wydrukowanego kodu kreskowego. Następnie urządzenie waliduje czytelność obrazu kodu pod kątem zgodności z zaimplementowanym wzorcem. W przypadku niezgodności, etykieta zostaje w widoczny sposób zaznaczona jako niezgodna. Nowa zostaje wydrukowana bez ingerencji operatora. Powtarzający się problem stanowi również sygnał dla operatora, że warto przyjrzeć się prawidłowości ustawień drukarki.

 

Firma Etisoft wdrożyła takie nowoczesne rozwiązanie dla jednego ze swoich klientów. Wiodący producent systemów i komponentów samochodowych przykładał szczególną uwagę do prawidłowości procesów technologicznych, jednak miał problem z dużą ilością nieczytelnych kodów kreskowych generowanych przez dotychczas stosowane systemy drukujące. W tym przypadku zastosowaliśmy zintegrowane urządzenie Printronix T8000 ODV-2D umożliwiające jednoczesny druk oraz walidację do 50 kodów kreskowych 1D i 2D umieszczonych na jednej etykiecie. To wdrożenie zaowocowało całkowitą eliminacją ryzyka związanego z dostarczaniem produktów z kodem kreskowym niezgodnym z obowiązującą normą – tłumaczy ekspert z Etisoft.

Jakie korzyści przynosi rozwiązanie problemu nieczytelności kodów kreskowych?

 

Eliminacja problemu nieczytelnych kodów kreskowych przekłada się na znaczne zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych i logistycznych. Kody umieszczone na produktach przemieszczających się po liniach produkcyjnych są regularnie skanowane przez urządzenia służące do odczytu danych. Kod odbiegający od normy generuje błędy powodujące przestoje linii. Ma to negatywny wpływ na wydajność procesów i może powodować problemy z terminową realizacją projektów. Jeśli natomiast produkt z nieczytelnym kodem kreskowym opuści zakład, może zostać zareklamowany lub zwrócony przez odbiorcę. W każdym przypadku mamy więc do czynienia z sytuacją generującą dodatkowe koszty.

 

Zwrócenie uwagi na przyczynę powstawania etykiet i kodów kreskowych niezgodnych z przyjętym wzorcem i postawienie na prawidłowość ich druku pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, umożliwia wprowadzenie automatyzacji procesów oraz zwiększa sprawność przepływu informacji. Stawia to również dostawcę w dobrym świetle – jako rzetelnego kontrahenta, dbającego o każdy detal dostarczanego produktu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Z ziemniaka zrobili biznes Biuro prasowe
2025-07-15 | 01:00

Z ziemniaka zrobili biznes

Jeszcze kilka lat temu Grzegorz Grodek i Adam Głos zarządzali strukturami w firmach finansowych. Pierwszy był wiceprezesem Tax Care, potem prezesem Faktura.pl, wcześniej związany
Firma Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
2025-07-10 | 09:00

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a zaczynają odgrywać realną rolę w gospodarce. Coraz więcej firm, niezależnie od wielkości, szuka sposobów, by
Firma Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian

Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.

Prawo

Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak  wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.

Farmacja

E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.