Komunikaty PR

Jak uniknąć problemu nieczytelnych kodów kreskowych?

2022-07-28  |  01:00
Biuro prasowe

Kody kreskowe 1D i 2D umożliwiają skuteczną identyfikację produktów na wszystkich etapach procesów produkcyjnych oraz logistycznych. Od ich czytelności zależy prawidłowy przebieg realizacji zadań. Weryfikatory kodów kreskowych pozwalają wyeliminować większość problemów związanych z drukiem niezgodnym z zaprojektowanym oryginałem.

 

Sprawność większości procesów, w których wykorzystuje się kody, zależy od jakości druku tych kodów. Muszą być one odczytywane w ten sam sposób na różnych urządzeniach i spełniać wymagania branżowe oraz wymogi klienta. Aby zrealizować te założenia, należy zadbać o najwyższą jakość druku kodów kreskowych.

 

– Kody kreskowe podlegają wielokrotnemu odczytowi przez różne urządzenia na wszystkich etapach produkcyjnych. Niska jakość wydruku generuje problemy związane z ich odczytem. Podstawowe przykłady możemy zaobserwować podczas kasowania zakupów w markecie. Ma to wpływ na znaczne obniżenie wydajności procesów, generuje opóźnienia, a także jest przyczyną reklamacji i zwrotów – tłumaczy ekspert z Etisoft.

 

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, najlepszym sposobem jest eliminacja etykiet z nieczytelnym kodem poprzez  wybór wysokiej klasy urządzenia do druku etykiet z wbudowanym weryfikatorem kodów. Należy również pamiętać o jakości materiałów eksploatacyjnych, takich jak etykiety czy taśmy termotransferowe.

Zaawansowane drukarki + weryfikator kodów = niezawodne rozwiązanie

 

Wyeliminowanie etykiet z kodami, które są niezgodne z zaprojektowanym oryginałem jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń. Zaawansowane drukarki gwarantują wysoką jakość druku, a co więcej, niektóre z nich mogą zostać zintegrowane z systemami weryfikującymi jakość wydrukowanych kodów, porównującymi ich zgodność z przyjętymi normami.

 

Weryfikator kodów automatycznie kontroluje i zatwierdza poprawność wydrukowanego kodu kreskowego. Następnie urządzenie waliduje czytelność obrazu kodu pod kątem zgodności z zaimplementowanym wzorcem. W przypadku niezgodności, etykieta zostaje w widoczny sposób zaznaczona jako niezgodna. Nowa zostaje wydrukowana bez ingerencji operatora. Powtarzający się problem stanowi również sygnał dla operatora, że warto przyjrzeć się prawidłowości ustawień drukarki.

 

Firma Etisoft wdrożyła takie nowoczesne rozwiązanie dla jednego ze swoich klientów. Wiodący producent systemów i komponentów samochodowych przykładał szczególną uwagę do prawidłowości procesów technologicznych, jednak miał problem z dużą ilością nieczytelnych kodów kreskowych generowanych przez dotychczas stosowane systemy drukujące. W tym przypadku zastosowaliśmy zintegrowane urządzenie Printronix T8000 ODV-2D umożliwiające jednoczesny druk oraz walidację do 50 kodów kreskowych 1D i 2D umieszczonych na jednej etykiecie. To wdrożenie zaowocowało całkowitą eliminacją ryzyka związanego z dostarczaniem produktów z kodem kreskowym niezgodnym z obowiązującą normą – tłumaczy ekspert z Etisoft.

Jakie korzyści przynosi rozwiązanie problemu nieczytelności kodów kreskowych?

 

Eliminacja problemu nieczytelnych kodów kreskowych przekłada się na znaczne zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych i logistycznych. Kody umieszczone na produktach przemieszczających się po liniach produkcyjnych są regularnie skanowane przez urządzenia służące do odczytu danych. Kod odbiegający od normy generuje błędy powodujące przestoje linii. Ma to negatywny wpływ na wydajność procesów i może powodować problemy z terminową realizacją projektów. Jeśli natomiast produkt z nieczytelnym kodem kreskowym opuści zakład, może zostać zareklamowany lub zwrócony przez odbiorcę. W każdym przypadku mamy więc do czynienia z sytuacją generującą dodatkowe koszty.

 

Zwrócenie uwagi na przyczynę powstawania etykiet i kodów kreskowych niezgodnych z przyjętym wzorcem i postawienie na prawidłowość ich druku pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, umożliwia wprowadzenie automatyzacji procesów oraz zwiększa sprawność przepływu informacji. Stawia to również dostawcę w dobrym świetle – jako rzetelnego kontrahenta, dbającego o każdy detal dostarczanego produktu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja Biuro prasowe
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.