JLL Polska dołącza do Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej

JLL konsekwentnie realizuje strategię obecności w obszarze ESG. Firma nawiązała współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Energii Wiatrowej (PSEW) i tym samym umacnia swoją pozycję jako rzecznika ESG dla rynku aktywów w Polsce.
Wspieranie zmian, które mają znaczenie
JLL jako globalny doradca przy transakcjach związanych z aktywami, poza nieruchomościami stawia także duży nacisk na aktywa OZE, w tym energetykę wiatrową. Nawiązanie współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energii Wiatrowej jest kolejnym krokiem na drodze umacniania pozycji JLL jako lidera obszarów ESG w Polsce i drugim tego typu partnerstwem po ogłoszonym na początku 2022 roku dołączeniu do Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Energy and Infrastructure Advisory
Z końcem 2021 roku, JLL Polska rozszerzył kompetencje doradcze o Energy and Infrastructure Advisory, stając się tym samym czwartym krajem w Europie, po Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech, w którym oferowane są eksperckie usługi firmy w zakresie OZE. Europejski zespół Energy and Infrastructure zalicza się do najaktywniejszych praktyk doradczych przy transakcjach OZE w Europie, a pod względem liczby transakcji w obszarze magazynów energii plasuje się na pierwszym miejscu globalnie.
Konsolidacja energetyki odnawialnej
„Transformacja energetyczna wymaga intensywnego rozwoju energetyki wiatrowej onshore i offshore. Jako JLL Polska chcemy aktywnie brać udział w tej transformacji rozwijając ofertę doradztwa transakcyjnego w obszarze energetyki odnawialnej. Przemyślane decyzje inwestycyjne wymagają dziś coraz szerszego podejścia do analiz uwzględniającego globalne wyzwania w obszarze ESG oraz bezpieczeństwa energetycznego. W ramach nowej praktyki Energy and Infrastructure Advisory w dziale Rynków Kapitałowych JLL, blisko współpracujemy z ekspertami Corporate Finance i Capital Raising z Frankfurtu, Londynu i Nowego Jorku stając się motorem napędowym do rozwoju biznesu w Polsce” – podkreśla Rafał Skowroński, Head of Energy and Infrastructure Advisory Poland w JLL.
Potencjał biznesowy transformacji energetycznej Polski
„Energetyka i infrastruktura są naturalnymi kierunkami rozwoju dla JLL. Będąc rzecznikiem ESG dla sektora nieruchomości chcemy intensywniej wspierać polski sektor energetyki odnawialnej w dostępie do kapitału rozwojowego" – komentuje Paweł Okoński, Deputy Head of Energy and Infrastructure Advisory Poland w JLL. „Warto podkreślić, że Polska jest jednym z najbardziej interesujących rynków w Europie w obszarze OZE ze względu na konieczność radykalnej zmiany mixu energetycznego. Międzynarodowi inwestorzy, którym aktualnie doradzamy przy transakcjach w Polsce widzą bardzo duży potencjał rozwojowy naszego rynku i chcą aktywnie inwestować w projekty OZE na każdym etapie rozwoju. Lokalni deweloperzy z kolei są otwarci na współpracę z inwestorami w różnych formułach i doceniają nasz track-record w obszarze OZE oraz rozbudowaną sieć inwestorów, do których mamy dostęp jako część europejskiego zespołu Energy and Infrastructure. W ramach współpracy z deweloperami skupiamy się na pozyskiwaniu finansowania kapitałowego i mezzanine dla projektów w fazie dewelopmentu oraz finansowania pomostowego aż do etapu realizacji, a także w pozyskiwaniu inwestorów na działające projekty” – dodaje Okoński.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.