Komunikaty PR

Już 17 sklepów Tchibo wykorzystuje energię z odnawialnych źródeł

2023-08-24  |  11:00

Zielona energia staje się skuteczną metodą ograniczania negatywnego wpływu biznesu na stan środowiska naturalnego. Ochrona klimatu i redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery to jedne z najważniejszych celów zrównoważonego rozwoju firmy Tchibo, która już w 17 sklepach swojej sieci wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych zasobów. Marka podjęła w tym zakresie współpracę z Respect Energy, pierwszym w Polsce dostawcą energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł[1].

Czym właściwie jest zielona energia i co ją wyróżnia? Jej zasoby występują w środowisku naturalnie i odnawiają się w dość krótkim czasie. To sprawia, że można mówić niemal o pewności w jej dostawach, ponieważ źródła zielonej energii są właściwie nieskończone. Zaliczają się do nich nie tylko wiatr, woda, słońce, czy biogaz, ale także biopaliwa, a ich wykorzystanie przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe staje się coraz bardziej popularne, także w Polsce.

Korzyść dla planety, korzyść dla portfela

Energia odnawialna to dla wielu regionów na świecie najtańsza opcja zasilania, której potencjał wciąż nie jest wykorzystany w pełni[2]. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) do 2050 roku 90% globalnej energii elektrycznej może i powinno pochodzić z energii odnawialnej. Dzieje się tak m.in. za sprawą dostępności zielonych źródeł w każdym kraju, możliwości uniezależnienia od importu, a także spadających cen technologii energii odnawialnej[3].

A to wciąż nie wszystko, ponieważ odnawialne źródła energii są kluczem do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawiają nam zmiany klimatu. Korzystając z zielonej energii, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, redukujemy wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery i nie dokładamy swojej cegiełki do negatywnych skutków globalnego ocieplenia[4], a gdy oddychamy czystszym powietrzem, zyskuje na tym również nasze zdrowie. Nie zapominajmy jednak, że korzyści to jedna strona medalu. Jeśli wykorzystujemy zasoby naturalne, równie ważne jest, aby robić to odpowiedzialnie. Ten cel – odpowiedzialne korzystanie z zasobów – to jeden z priorytetów zrównoważonego rozwoju Tchibo.

Mamy świadomość, że nasza działalność ma wpływ na środowisko, na klimat, a redukcja naszych emisji CO2 jest częścią naszej długofalowej strategii. W skali globalnej dążymy do tego, aby była ona o połowę niższa do 2030 roku. Wykorzystując w sklepach Tchibo energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, nie tylko obniżamy emisję CO2 o 112 ton rocznie, ale jednocześnie redukujemy nasze koszty operacyjne – mówi Paweł Zdrojewski, dyrektor sklepów Tchibo w Polsce.

Zielony start i duże aspiracje

Aktualnie już 17 sklepów firmy Tchibo zasilanych jest zieloną energią. Na tym jednak nie koniec. Do stycznia 2024 roku łącznie 22 sklepy będą korzystać w 100% z odnawialnych źródeł energii. W realizacji inwestycji w zieloną energię Tchibo wspiera firma Respect Energy, która jest pierwszym w Polsce sprzedawcą w 100% odnawialnej energii. Współpraca obu przedsiębiorstw opiera się na umowach sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej.

Dzięki współpracy z Respect Energy każdy z naszych sklepów, korzystający z zielonej energii, może cieszyć się wystawianym przez sprzedawcę „Certyfikatem zakupu zielonej energii”, który zawiera informację o ilości dwutlenku węgla, jaką udało się zredukować dla każdej z lokalizacji – dodaje Paweł Zdrojewski.

Razem w kierunku zielonej energii

Respect Energy od ponad 10 lat działa na rzecz transformacji energetycznej. Aktywność firmy opiera się na kilku filarach – zarówno kupnie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł od ich wytwórców, jak i jej dalszej dystrybucji do odbiorców końcowych. Respect Energy wierzy w etyczny biznes i oferuje swoim klientom w pełni zieloną energię, dzięki czemu zmniejsza niekorzystny wpływ ich działań na otaczający nas świat.

Warto pamiętać, że zmiana źródła z tradycyjnego zasilania na zasilanie zieloną energią jest opłacalna nie tylko dla dużych zakładów i przedsiębiorstw, ale również średnich i małych firm. Współpracujemy z ponad 600 dostawcami całkowicie zielonej energii i 15 tysiącami klientów biznesowych, dla których dostarczamy produkty OZE. Zachęcamy każde przedsiębiorstwo, aby dołączyło do wspólnej, pozytywnej zmiany – podkreśla Grzegorz Bruski, Członek Zarządu Respect Energy S.A.

Współpraca Tchibo z Respect Energy to kolejny krok tej pierwszej w stronę stania się przedsiębiorstwem w 100% zrównoważonym. Firma angażuje się także w szereg innych ekologicznych inicjatyw, takich jak: wykorzystanie materiałów z recyklingu czy dążenie ku zeroemisyjności transportu morskiego.


[1] Respect Energy (n.d.). O nas. [online] https://respect.energy/o-nas/.

[2] United Nations (2022). Renewable energy – powering a safer future. [online] United Nations. https://www.un.org/en/climatechange/raising-ambition/renewable-energy.

[3] United Nations (2022). Renewable energy – powering a safer future. [online] United Nations. https://www.un.org/en/climatechange/raising-ambition/renewable-energy.

[4] Nunez, C. (2019). Renewable energy, facts and information. [online] Environment. https://www.nationalgeographic.com/environment/article/renewable-energy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Ochrona środowiska Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.