Kaman Sport Group wspiera nadzieje olimpijskie. Polacy walczą o kwalifikacje
Niemal dokładnie za rok, w sobotę 27 lipca, rozpoczną się zmagania w ramach XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Stolica Francji będzie miejscem zmagań ponad 10 tysięcy sportowców – po 5250 mężczyzn oraz kobiet – którzy zmierzą się w 329 konkurencjach, w tym kilku nowych. O medale mają szansę powalczyć w nich Polacy.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski – organizator igrzysk – do idei równości podszedł bardzo dosłownie. Po turniejach w Rio de Janeiro i Tokio, gdzie odsetek kobiet wynosił odpowiednio 45,6 oraz 48,8 proc., w Paryżu zapanuje pełne równouprawnienie. Liczba startujących pań i panów będzie zgadzać się nie tylko całościowo (wystąpi ich po 5250), ale będzie się równa także w ramach poszczególnych sportów – np. w przypadku lekkoatletyki przedstawicieli obu płci będzie po 905.
Sportowcy walczą o minima olimpijskie
MKOL chce, by w igrzyskach wystartowali wszyscy najlepsi zawodnicy, dlatego też do udziału w nich uprawniają nie tylko tzw. minima olimpijskie, ustalane osobno dla większości konkurencji, ale także pozycja w światowym rankingu. To furtka dla sportowców, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na imprezach rangi mistrzowskiej. W przypadku lekkoatletyki pod uwagę będą brane rezultaty o uzyskiwane po 1 lipca 2023, ale w innych sportach lista uczestników coraz szybciej się zapełnia.
Już jesienią 2022 roku kwalifikację olimpijską dla Polski wywalczyła Julia Piotrowska. 21-latka, zajęła 4. miejsce miejsce w finale karabinu pneumatycznego na strzeleckich mistrzostwach świata w Kairze. Był to jej debiut na zawodach tej rangi. 6. miejsce w strzelaniu w trzech postawach z karabinu z dystansu 50 m zajął kolejny debiutant na mistrzostwach, Maciej Kowalewicz. 23-latek jest dwukrotnym rekordzistą Polski i niemal murowanym kandydatem do kadry strzeleckiej na Paryż.
W stolicy Francji pojawi się kolejna nowa konkurencja z nurtu „urban events”, które w założeniu mają przyciągać do rywalizacji i kibicowania młodych widzów, głównie z dużych ośrodków. Po raz pierwszy o medale powalczą tancerze breakdance, a po debiucie na igrzyskach w Tokio w programie igrzysk olimpijskich utrzymała się m. in. wspinaczka sportowa. To dobre wieści dla polskich kibiców, bowiem szczególnie w konkurencji wspinaczka na czas nasi zawodnicy należą do grona faworytów. Wśród panów o udział w zawodach powalczy m. in. Hubert Przytuła, a wśród kobiet – Patrycja Chudziak.
Zmagania na wodzie i na macie
Apetyt na medale mają też z pewnością kibice sportów wodnych. O prawo startu w igrzyskach w Paryżu walczy m. in. duet kanadyjkarzy – Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Będą oni mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest sprint na 500 m. O miejsce w polskiej kadrze walczy też m. in. brązowa medalistka igrzysk w Tokio kajakarka Justyna Iskrzycka.
Choć MKOL po raz kolejny ograniczył liczbę konkurencji w sportach walki, reprezentanci Polski mają swoje medalowe ambicje. Olimpijskie nadzieje kibice wiążą m. in. z zapaśniczką Anheliną Łysak, która we wrześniu zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Belgradzie. O miejsce w kadrze na igrzyska walczy też wielokrotna medalistka mistrzostw juniorskich Agata Walerzak. O kwalifikację olimpijską starają się też judoczki Angelika Szymańska oraz Beata Pacut-Kłoczko.
0,07 sekundy zabrakło za to pływakowi Kacprowi Stokowskiemu do uzyskania minimum uprawniającego do startu w igrzyskach. Polak rywalizował na niedawno zakończonych pływackich mistrzostwach świata w japońskiej Fukuoce na 100 m stylem grzbietowym. O kwalifikację olimpijską walczy też m. in. pływaczka Alicja Tchórz, która liczy na powrót do pływackiej kadry.
Wymienionych sportowców w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu wspiera Kaman Sport Group.

Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!

Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.