Kampania EFSA dotycząca afrykańskiego pomoru świń przedłużona o trzeci rok
Wykrywaj, zapobiegaj, zgłaszaj: Kampania EFSA dotycząca afrykańskiego pomoru świń przedłużona o trzeci rok
EFSA kontynuuje wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Europie, przedłużając kampanię o trzeci rok i rozpoczyna nowe działania pilotażowe w czterech krajach.
Duża kampania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma trwać trzeci rok, aby kontynuować podnoszenie świadomości na temat Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u europejskich świń hodowlanych. Kampania skierowana do południowo-wschodniego regionu Europy jest prowadzona we współpracy z władzami lokalnymi i będzie prowadzona w osiemnastu krajach docelowych: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, Węgrzech, Kosowie, Łotwie i Litwie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii.
Grupą docelową kampanii będą rolnicy. Dodatkowo kampania będzie skierowana także do myśliwych oraz weterynarzy, którzy odgrywają ważną rolę w doradzaniu rolnikom w zakresie bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie.
„Afrykański Pomór Świń to wysoce zaraźliwa choroba, która rozprzestrzenia się w regionach Europy, które wcześniej nie były nią dotknięte. Rozprzestrzenianie się choroby jest globalnym zagrożeniem i przyniosło katastrofalne straty hodowcom świń w Europie i poza nią” – mówi Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.
„Wspólnie z naszymi partnerami z władz lokalnych pracujemy nad dotarciem do rolników, których inwentarz i środki utrzymania zostały dotknięte tą śmiertelną chorobą. Kampania #StopASF ma na celu poinformowanie rolników, a także lekarzy weterynarii i myśliwych o tym, na co należy zwrócić uwagę dzięki naszemu przesłaniu wykrywania, zapobiegania i zgłaszania”.
Kampania Stop Afrykańskiemu Pomorowi Świń jest częścią trwających wysiłków Komisji Europejskiej i innych organów międzynarodowych mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF w UE i krajach sąsiednich.
Co to jest afrykański pomór świń?
Afrykański Pomór Świń (ASF) to śmiertelna choroba wirusowa, która atakuje świnie domowe i dziki. Wirus jest nieszkodliwy dla ludzi, ale powoduje znaczne zakłócenia społeczno-gospodarcze w wielu krajach. W Europie nie ma zatwierdzonych szczepionek, więc epidemia może doprowadzić do uboju dużej liczby świń na dotkniętych obszarach.
Do kogo jest kierowana kampania?
Kampania skierowana jest do grup osób mających kontakt ze świniami domowymi i dzikami, w szczególności hodowców trzody chlewnej, myśliwych i weterynarzy. Z pomocą lokalnych grup rolników, organizacji weterynaryjnych, stowarzyszeń łowieckich i innych odpowiednich organów kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF.
Dowiedz się więcej
Odwiedź stronę internetową kampanii EFSA ASF, aby uzyskać więcej informacji, a także arkusze informacyjne, infografiki, gotowe posty w mediach społecznościowych i inne materiały.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.