Komunikaty PR

KIM JEST ZAWODOWY DŁUŻNIK?

2022-09-26  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Oszust, krętacz, złodziej i cała lawina problemów... to tylko niektóre ze stwierdzeń jakich możemy użyć, aby określić kim jest zawodowy dłużnik. Niestety takich osób, które działają na szkodę przędsiębiorców jest coraz więcej.  Kim jest zawodowy dłużnik? Ja go rozpoznać? Jak wystrzegać się takich ludzi na swojej ścieżce biznesowej opowie pan Wojciech Węgrzyński – współzałożyciel oraz partner w firmie Trenda Group.

 

Z tego materiału dowiedzą się Państwo:

  1. Kim jest zawodowy dłużnik?
  2. Jak rozpoznać zawodowego dłużnika?
  3. Jak wystrzegać się i zabezpieczyć, aby nie trafiać na takie osoby na swojej biznesowej drodze?

 

 

Kim jest zawodowy dłużnik?

Zawodowy dłużnik to nikt inny jak osoba, która działa na szkodę przedsiębiorców nie płacąc za faktury oraz podatki i robi to z premedytacją dla osiągnięcia chwilowych, doraźnych korzyści. Takie działania odbijają się nie tylko na przedsiębiorcach, jest to również krzywdzące dla pracowników oraz ich rodzin. Przedsiębiorca, który został oszukany, aby odsyskać swoje pieniądze musi zainwestować ogromną ilość czasu, ale przede wszystkim pieniędzy, które mógłby przeznaczyć na rozwój firmy, czy na premie dla pracowników.  Warto wspomnieć, że  ¾ naszego krajowego PKB generują właśnie małe i średnie firmy. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego w ogóle działają tacy zawodowi dłużnicy I co nimi kieruje? Niestety chyba nikt nie zna dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Odzyskanie od nich pieniędzy jest często nieopłacalne nawet dla firm windykacyjnych, ponieważ wyegzekwowanie pieniędzy od takiego dłuznika niemozliwe.  Czy można cos na to przykre zjawisko poradzić?

 W przypadku działań zawodowych dłużników duża liczba przedsiębiorców, którzy mieli z nimi do czynienia, w szczególności tych, którzy przychodzą już do nas z problemami zastanawia się, czy kierować sprawę do sądu, ze względu na złe doświadczenia z systemem: na kocu drogi sądowej i komorniczej otrzymywali zamiast pieniędzy postanowienie o bezskutecznej egzekucji, a zawodowy dłużnik dalej poruszał się swoim pięknym samochodem marki premium zarejstrowanym na inną osobę z uśmiechem na twarzy. W tym kontekście chiałbym zwrócić uwagę na to, że polski system prawny i opieszałość sądów niestety pozwalają na funkjonowanie zawodowych dłużników w naszym kraju. Znaczna część przepisów jest bardzo na rekę zawodowym dłużnikom i zwyczajnie pozwala na unikanie odpowiedzialności. Świetnym przykładem jest możliwość nie odbierania korespondencji przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w związku z niezaktualizowaniem danych w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Tego typu przepisy powodują to, że przedsiębiorcy, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze muszą zainwesować ogromne środki, aby próbować odzyskać niezapłacone faktury. Często w tym celu należy podjąć kroki nie tylko cywilne, ale również karne - tłumaczy pan Wojciech Węgrzyński, współzałożyciel i partner w Trenda Group.

 

Jak rozpoznać zawodowego dłużnika?

Niestety rozpoznanie takiego nie jest proste. Najczęściej jest to bardzo dobrze zorganizowany podmiot. To osoba, która bardzo dobrze odnajduje się w biznesie, zna zasady rynku, zna swoje położenie i swoje atuty. Ogólnie jest bardzo niebezpieczny dla firmy, z którą wchodzi we współpracę. Podobnie jak osoby starsze są narażone na wyłudzanie pieniędzy metodą ,,na wnuczka”, tak przedsiębiorcy są okradani w podobny sposób przez zawodowego dłużnika właśnie. Takie działania są popełniane z pełną premedytacją, natomiast na pierwszy rzut oka nie widać ich zamiaru. Na co zwracać uwagę?

 

  • Zawodowy dłużnik jeździ luksusowymi autami oraz ma luksusowe mieszkanie
  • Nad wyraz chwali się swoimi dokonaniami
  • Najczęściej odbywa spotkania biznesowe w najdroższych restauracjach lub klubach biznesowych tłumacząc, że swoje biuro ma za granicą
  • Pierwsze faktury płaci przed terminem lub w terminie, aby uśpić czujność potencjalnej ofiary

 

 

Jak wystrzegać się i zabezpieczyć, aby nie trafiać na takie osoby na swojej biznesowej drodze?

Najtańszą i najprostszą opcją jest wynajęcie profesjonalych firm do weryfikacji potencjanych kontrahentów. Jeżeli jednak ktoś chce działać na własną rękę, wtedy najlepiej jest wykupić abonament we wszystkich możliwych wywiadowniach gospodarczych. Dobrrym pomysłem jest też wykupienie ubezpieczenia. Jeżeli kogoś na to nie stać, należy wówczas sprawdzić majątek potencjalnego klienta, aby sprawdzić czy takowy jest wypłacalny.

Pamiętajmy, jako przedsiębiorcy, że jeśli podejmujemy współpracę z takim klientem, którego nie sprawdziliśmy może to w konsekwencji zburzyć fundament firmy, którą budowaliśmy przez wiele lat, zniweczyć wkład naszej pracy, często i oddanie naszych pracowników, którzy w nas po prostu uwierzyli. Skutkiem może być zamnknięcie biznesu i wpędzenie w spiralę długów – mówi pan Wojciech Węgrzyński.

 

Podsumowując, prowadząc biznes musimy być bardzo odpowiedzialni w jego prowadzeniu. Musimy dzielić się spostrzeżeniami, doświadczeniami z takimi firmami, takimi ludźmi, aby inni przedsiębiorcy nie musieli trafiać na takie osoby. Wtedy nikt nie będzie musiał korzystać z firm windykacyjnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Bromo
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok Biuro prasowe
2025-01-22 | 10:00

Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok

CZYNNIKI MAKROEKONOMICZNE Jaki będzie 2025 rok? Ten rok globalnie ma być rokiem dwóch trójek. Tempo wzrostu światowej gospodarki wg prognoz Generali Investments TFI S.A.
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

BCC Gala Liderów

Jedynka Newserii

Prawo

Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami

Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.

Polityka

Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna

W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.