Komunikaty PR

KIM JEST ZAWODOWY DŁUŻNIK?

2022-09-26  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Oszust, krętacz, złodziej i cała lawina problemów... to tylko niektóre ze stwierdzeń jakich możemy użyć, aby określić kim jest zawodowy dłużnik. Niestety takich osób, które działają na szkodę przędsiębiorców jest coraz więcej.  Kim jest zawodowy dłużnik? Ja go rozpoznać? Jak wystrzegać się takich ludzi na swojej ścieżce biznesowej opowie pan Wojciech Węgrzyński – współzałożyciel oraz partner w firmie Trenda Group.

 

Z tego materiału dowiedzą się Państwo:

  1. Kim jest zawodowy dłużnik?
  2. Jak rozpoznać zawodowego dłużnika?
  3. Jak wystrzegać się i zabezpieczyć, aby nie trafiać na takie osoby na swojej biznesowej drodze?

 

 

Kim jest zawodowy dłużnik?

Zawodowy dłużnik to nikt inny jak osoba, która działa na szkodę przedsiębiorców nie płacąc za faktury oraz podatki i robi to z premedytacją dla osiągnięcia chwilowych, doraźnych korzyści. Takie działania odbijają się nie tylko na przedsiębiorcach, jest to również krzywdzące dla pracowników oraz ich rodzin. Przedsiębiorca, który został oszukany, aby odsyskać swoje pieniądze musi zainwestować ogromną ilość czasu, ale przede wszystkim pieniędzy, które mógłby przeznaczyć na rozwój firmy, czy na premie dla pracowników.  Warto wspomnieć, że  ¾ naszego krajowego PKB generują właśnie małe i średnie firmy. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego w ogóle działają tacy zawodowi dłużnicy I co nimi kieruje? Niestety chyba nikt nie zna dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Odzyskanie od nich pieniędzy jest często nieopłacalne nawet dla firm windykacyjnych, ponieważ wyegzekwowanie pieniędzy od takiego dłuznika niemozliwe.  Czy można cos na to przykre zjawisko poradzić?

 W przypadku działań zawodowych dłużników duża liczba przedsiębiorców, którzy mieli z nimi do czynienia, w szczególności tych, którzy przychodzą już do nas z problemami zastanawia się, czy kierować sprawę do sądu, ze względu na złe doświadczenia z systemem: na kocu drogi sądowej i komorniczej otrzymywali zamiast pieniędzy postanowienie o bezskutecznej egzekucji, a zawodowy dłużnik dalej poruszał się swoim pięknym samochodem marki premium zarejstrowanym na inną osobę z uśmiechem na twarzy. W tym kontekście chiałbym zwrócić uwagę na to, że polski system prawny i opieszałość sądów niestety pozwalają na funkjonowanie zawodowych dłużników w naszym kraju. Znaczna część przepisów jest bardzo na rekę zawodowym dłużnikom i zwyczajnie pozwala na unikanie odpowiedzialności. Świetnym przykładem jest możliwość nie odbierania korespondencji przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w związku z niezaktualizowaniem danych w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Tego typu przepisy powodują to, że przedsiębiorcy, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze muszą zainwesować ogromne środki, aby próbować odzyskać niezapłacone faktury. Często w tym celu należy podjąć kroki nie tylko cywilne, ale również karne - tłumaczy pan Wojciech Węgrzyński, współzałożyciel i partner w Trenda Group.

 

Jak rozpoznać zawodowego dłużnika?

Niestety rozpoznanie takiego nie jest proste. Najczęściej jest to bardzo dobrze zorganizowany podmiot. To osoba, która bardzo dobrze odnajduje się w biznesie, zna zasady rynku, zna swoje położenie i swoje atuty. Ogólnie jest bardzo niebezpieczny dla firmy, z którą wchodzi we współpracę. Podobnie jak osoby starsze są narażone na wyłudzanie pieniędzy metodą ,,na wnuczka”, tak przedsiębiorcy są okradani w podobny sposób przez zawodowego dłużnika właśnie. Takie działania są popełniane z pełną premedytacją, natomiast na pierwszy rzut oka nie widać ich zamiaru. Na co zwracać uwagę?

 

  • Zawodowy dłużnik jeździ luksusowymi autami oraz ma luksusowe mieszkanie
  • Nad wyraz chwali się swoimi dokonaniami
  • Najczęściej odbywa spotkania biznesowe w najdroższych restauracjach lub klubach biznesowych tłumacząc, że swoje biuro ma za granicą
  • Pierwsze faktury płaci przed terminem lub w terminie, aby uśpić czujność potencjalnej ofiary

 

 

Jak wystrzegać się i zabezpieczyć, aby nie trafiać na takie osoby na swojej biznesowej drodze?

Najtańszą i najprostszą opcją jest wynajęcie profesjonalych firm do weryfikacji potencjanych kontrahentów. Jeżeli jednak ktoś chce działać na własną rękę, wtedy najlepiej jest wykupić abonament we wszystkich możliwych wywiadowniach gospodarczych. Dobrrym pomysłem jest też wykupienie ubezpieczenia. Jeżeli kogoś na to nie stać, należy wówczas sprawdzić majątek potencjalnego klienta, aby sprawdzić czy takowy jest wypłacalny.

Pamiętajmy, jako przedsiębiorcy, że jeśli podejmujemy współpracę z takim klientem, którego nie sprawdziliśmy może to w konsekwencji zburzyć fundament firmy, którą budowaliśmy przez wiele lat, zniweczyć wkład naszej pracy, często i oddanie naszych pracowników, którzy w nas po prostu uwierzyli. Skutkiem może być zamnknięcie biznesu i wpędzenie w spiralę długów – mówi pan Wojciech Węgrzyński.

 

Podsumowując, prowadząc biznes musimy być bardzo odpowiedzialni w jego prowadzeniu. Musimy dzielić się spostrzeżeniami, doświadczeniami z takimi firmami, takimi ludźmi, aby inni przedsiębiorcy nie musieli trafiać na takie osoby. Wtedy nikt nie będzie musiał korzystać z firm windykacyjnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Bromo
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Europejski Bank Centralny - obniżki stóp nie tym razem Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Europejski Bank Centralny - obniżki stóp nie tym razem

W skrócie:    • Allianz Trade oczekuje, że na posiedzeniu 18 lipca EBC wstrzyma się z decyzją, utrzymując stopę depozytową na niezmienionym poziomie 3,75%, po
Finanse VB Leasing bez luki płynnościowej
2024-07-17 | 01:00

VB Leasing bez luki płynnościowej

Niemal 3 miliardy złotych wraz z odsetkami spłaciły spółki leasingowe VB Leasing i VB Leasing Automotive (VBL) dzięki działaniom podjętym w ramach restrukturyzacji rozpoczętej 25
Finanse Metinvest zwiększył płatności podatkowe do budżetu Ukrainy o więcej niż 50 proc.
2024-07-16 | 14:00

Metinvest zwiększył płatności podatkowe do budżetu Ukrainy o więcej niż 50 proc.

W obliczu wojny na pełną skalę, Metinvest, globalnie działająca grupa firm stalowych i wydobywczych z Ukrainy, pozostaje filarem gospodarki tego kraju. W pierwszej połowie 2024 roku,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gospodarka

Sektor MŚP wyczekuje cofnięcia Polskiego Ładu. W 2025 roku mały biznes może liczyć na więcej korzystnych zmian

Obrona interesów MŚP w postępowaniach interwencyjno-procesowych oraz uruchomienie mediacji pomiędzy organami administracji i przedsiębiorcami będą priorytetami w nowej kadencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Od czerwca to stanowisko piastuje Agnieszka Majewska. Jak wskazuje, najpilniejszą potrzeba jest jednak reforma danin publicznych, przede wszystkim zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej. – Przedsiębiorcom mocno zależy, żeby wrócić do tego, co było przed Polskim Ładem. W tej chwili niektórzy zgłaszają się do Biura Rzecznika MŚP, wskazując, że płacą składki w wysokości ok. 300 tys. zł, to są olbrzymie pieniądze – mówi Agnieszka Majewska. Koalicjanci w rządzie mają jednak różne pomysły na tę reformę.

Problemy społeczne

Pielęgniarki narzekają na przeciążenie pracą i braki kadrowe. Jest to odczuwalne zwłaszcza dla młodego personelu

Niemal 3/4 pielęgniarek pozytywnie ocenia swoją satysfakcję zawodową z pracy, przede wszystkim doceniając zróżnicowanie zajęć i dobre relacje ze współpracownikami – wynika z badania SGGW w Warszawie. Duża grupa, zwłaszcza młodych osób wchodzących do zawodu, narzeka jednak na przeciążenie pracą i niedobór personelu. Obecnie Polska jest jednym z krajów o najniższej liczbie pielęgniarek, a ich średnia wieku to ponad 54 lata. Liczba odejść z zawodu będzie więc rosła z roku na rok.

Prawo

Prace nad przepisami o asystencji osobistej na ostatniej prostej. Pomoże ona zaktywizować zawodowo osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Jak zapowiedział w czerwcu Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym. Z danych GUS wynika, że tylko 19,6 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. – Asystencja osobista jest jak tlen i zapewnia możliwości niezależnego życia – mówi prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna Małgorzata Szumowska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.