Kolejna stacja 110/15kV w warszawskiej sieci Stoen Operator
Zgodnie z planami inwestycyjnymi przyjętymi na 2023 rok Stoen Operator, dostawca energii elektrycznej do ponad miliona klientów w Warszawie i okolicach, uruchamia stację RPZ Krakowska na napięciu 110kV.
Dzięki nakładom w wysokości ponad 500 mln zł przeznaczonym na tegoroczne inwestycje energetyczne możemy z sukcesem realizować naszą strategię rozwoju sieci i infrastruktury dystrybucyjnej Warszawy – mówi Leszek Bitner, Dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator.
Realizowane plany inwestycyjne spółki zakładały m.in. intensywne prace w obszarze budowy nowych linii dystrybucyjnych wysokiego napięcia na terenie stolicy i okolic. W ramach tych działań Stoen Operator włącza do sieci 110kV kolejny obiekt RPZ, zlokalizowany przy ul. Krakowskiej.
Uruchomienie stacji RPZ Krakowska na napięciu 110 kV jest następnym etapem dużego, kompleksowego zadania poprawy zasilania południowo-zachodniej części Warszawy – tłumaczy Leszek Bitner. Aby zrealizować to założenie budujemy m. in. ciąg liniowych EC Siekierki – GPZ Mory za pomocą linii kablowej 110kV o dużej przepustowości. Obecny etap polega na połączeniu stacji RPZ Wiktoryn z RPZ Krakowska dwutorową linią WN o długości ok. 4 km. Tym samym zasilana z sieci wysokiego napięcia stacja RPZ Krakowska tworzy potencjał dla poprawy parametrów oraz zwiększenia dostawy energii elektrycznej dla odbiorców Stoen Operator na tym obszarze.
Potrzeby energetyczne Warszawy
Unijna i krajowa polityka klimatyczna konfrontuje polskie miasta z wyzwaniem związanym nie tylko ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także z dekarbonizacją i rozwojem OZE. Wiele ze zmian w tym sektorze wymuszają sami konsumenci energii elektrycznej, ale stołeczny OSD musi także swoimi planami wybiegać w przyszłość.
Warszawski węzeł energetyczny będzie się rozbudowywał, dlatego bilans dostaw do sieci powinien ulegać zmianie. Szczytowe zapotrzebowanie sieci stolicy stale rośnie i według prognoz do 2030 roku ulegnie niemal podwojeniu. Wynika to z intensywnego rozwoju miasta i gmin ościennych, rozbudowujących się centrów logistyki i przetwarzania danych, a także zyskujących na popularności obszarach eMobility i pomp ciepła – zauważa Leszek Bitner.
Rosnący popyt na energię elektryczną w Warszawie stawia Stoen Operator wobec potrzeby intensyfikacji działań inwestycyjnych i realizacji kolejnych projektów w zakresie rozwoju sieci dystrybucyjnej spółki. Stołeczny OSD konsekwentnie wdraża zaplanowane projekty i wykorzystuje w nich najnowsze technologie, dzięki którym będzie mógł sprostać wyzwaniom przyszłych odbiorców energii elektrycznej.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.