Kościół Uliczny w Warszawie obchodzi 11 lat
110 tysięcy posiłków, 558 cotygodniowych spotkań - Kościół Uliczny w Warszawie obchodzi 11 lat
We wrześniu swoje urodziny obchodzi Kościół Uliczny – organizacja, która od 11 lat wspiera osoby bezdomne w Warszawie, a także dała impuls dla 13 kolejnych miast w całej Polsce. Jako jedna z nielicznych nieprzerwanie trwała ze swoją pomocą, także w trakcie najsurowszych obostrzeń pandemicznych: najtragiczniejszego czasu dla ludzi bezdomnych. 08.09.2021 urodziny kościoła ulicznego są obchodzone wraz z głównymi solenizantami, osobami bezdomnymi - w miejscu cotygodniowych spotkań, na warszawskiej Patelni przed Metrem Centrum. W ten szczególny dzień poza wydawanymi posiłkami i tortem, na wszystkich gości czeka także koncert zespołu Exodus 15.
W Warszawie mieszka ponad 2.5 tysiąca osób bezdomnych, osób o ciekawych, trudnych
i pouczających historiach, historiach które rzadko mają okazję być opowiedziane. Są to ludzie pozbawieni nie tylko domu ale przede wszystkim nadziei na powrót do godnego życia. Wsparciem dla nich służą organizacje pozarządowe; jadłodajnie, noclegownie. Ich działania są głównie skierowane na niezbędną acz dorywczą pomoc, która pomimo ogromu dobra które niesie - nie zmniejsza poziomu bezdomności. Jednym z wyjątków są działania Kościoła Ulicznego, organizacji, która obchodzi dzisiaj 11 lat swojej działalności na rzecz wsparcia potrzebujących i walki z bezdomnością.
- Sednem naszych działań jest nie tylko dostarczanie bezdomnym jedzenia, leków, środków higieny i miejsc do spania. Naszym głównym celem jest pomóc im odnaleźć sens życia, dodać motywacji i natchnąć nadzieją. Realizujemy ten cel m.in. poprzez cotygodniowe spotkania, które w ciągu ostatnich 11 lat nigdy nie były odwołane, ale także poprzez nasz ośrodek „Misja nowy początek” czy współpracę z lokalnymi kościołami i wspólnotami – zaznacza Paweł Bukała, współzałożyciel Kościoła Ulicznego.
Przez 11 lat działalności organizacja wydała osobom bezdomnym ponad 110 tysięcy posiłków i przeprowadziła 558 cotygodniowych spotkań. Kolejnym powodem do dumy jest ośrodek terapeutyczny „Misja nowy początek” dla bezdomnych prowadzony przez założycieli Kościoła Ulicznego. Dotychczas do ośrodka przyjęto blisko 400 osób, dając im szansę na nowe życie lub choćby chwilową przystań. Z pośród podopiecznych, którzy zdecydowali się odbyć cały proces terapii wraz z zamieszkaniem w usamodzielniającym hostelu – aż 80% nigdy nie wróciło do bezdomności.
– Kościół Uliczny daje coś więcej niż spanie i jedzenie – daje nadzieję – podkreśla Roman, bezdomny przez 5 lat, który dzięki wsparciu organizacji dzisiaj pracuje i wynajmuje mieszkanie w Warszawie.
Założyciele Kościoła Ulicznego i Misji Nowy Początek zaznaczają jednak, że dzisiejsze święto nie należy do nich, lecz do osób, które uzyskały pomoc i zmieniły swoje życie. – Jestem dumna z każdego naszego podopiecznego, z ich siły wewnętrznej i motywacji, i mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się pomóc jeszcze większej liczbie osób. Już niedługo planujemy zoptymalizować pracę naszego ośrodka i powiększyć nasz zespół streetworkerów – podsumowuje Marta Bukała, współzałożycielka Kościoła Ulicznego.

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.