Kotły gazowe dużej mocy - odpowiedź na problemy spółdzielni mieszkaniowych
Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To już ostatni moment, by dobrze się do niego przygotować. Dotyczy to nie tylko użytkowników indywidualnych, ale również - budynków wielorodzinnych, którymi zarządzają spółdzielnie mieszkaniowe. Te często borykają się z rosnącymi kosztami ogrzewania i zależnością od miejskich ciepłowni.
Akcja innowacja
Instalacja nowych źródeł ciepła może rozwiązać ten problem - co niedawno udowodnił Termet - polski producent nowoczesnych urządzeń grzewczych. W Świebodzicach powstały nowoczesne kotłownie wyposażone w urządzenia firmy.
- W Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach zostały zainstalowane kotły kondensacyjne dużej mocy Termet ECOCONDENS CRYSTAL 100, które powstały z myślą o budynkach wielorodzinnych, pensjonatach czy biurowcach. To nowoczesne, wysokoefektywne urządzenia, które gwarantują niskie zużycie energii i niewielką emisję NOx. Cieszymy się, że pozytywnie wpłynęły na codzienny komfort mieszkańców spółdzielni i pozwoliły obniżyć rachunki za ciepło - wyjaśnia Żaneta Lisowska, kierownik marketingu w Termet S. A.
Rachunki w dół
W jaki sposób instalacja kotłów pozwoliła obniżyć rachunki za ogrzewanie? Dzięki przedłużonym do końca 2027 zapisom Ustawy z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, spółdzielnia może kupować paliwo gazowe do kotłowni po cenie preferencyjnej, a koszty dostaw energii cieplnej nie są obciążone dodatkowymi marżami.
Okiem inwestora
Jakie inne zalety realizacji widzą przedstawiciele spółdzielni? Tak podsumowuje inwestycję Elżbieta Krzan, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach.
- Uważamy, że w sytuacji, gdy w świetle chwiejnego rynku paliw, przy nowo wprowadzonych przepisach prawa istnieje możliwość wybudowania przez daną spółdzielnię własnych kotłowni, jest to wręcz obowiązek zarządów, ze względu na fakt, że w większości przypadków końcowy użytkownik będzie miał lepszą ochronę w zapewnieniu wsparcia energetycznego niż przedsiębiorstwa ciepłownicze. Program budowy przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Świebodzicach następnych kotłowni gazowych jest cały czas rozwijany o nowe wnioski naszych mieszkańców z racji tego, że bardzo znaczącą pozycją w opłatach z tytułu eksploatacji i utrzymania lokalu jest opłata za energię cieplną. Stąd decyzje o własnym źródle ciepła są jak najbardziej prawidłowe i racjonalne.
To nie koniec działań firmy w zakresie wyposażenia spółdzielni. Trwają rozmowy w sprawie instalacji pomp ciepła w budynkach spółdzielni w Jaroszowie.
Więcej na: https://www.termet.com.pl/

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.