Krytykujący Polskę premier Holandii z szansą na reelekcję?
Mimo podania się do dymisji, premier Holandii Mark Rutte wciąż pełni swoją misję. Będzie tak do czasu rozstrzygnięcia zaplanowanych na 17 marca wyborów parlamentarnych. Co więcej, urzędujący od 10 lat szef rządu Królestwa Niderlandów wydaje się faworytem w nadchodzącej elekcji. Analitycy firmy Unibet dają mu 48% (27/25) szans na zachowanie teki premiera.
Sytuacja w Holandii jest mocno napięta. Powód? Zaostrzenie restrykcji związanych z pandemią korona wirusa, które spowodowało protesty społeczne. Tym ostatnim towarzyszą brutalne starcia z policją, kradzieże i płonące auta. Na tym jednak nie koniec. Czarę goryczy przelała afera w administracji publicznej, która bezzasadnie oskarżała tysiące rodzin o wyłudzanie zasiłków na dzieci. W efekcie tego skandalu rząd Marka Rutte podał się do dymisji. Co ciekawe, będzie urzędował do czasu rozstrzygnięcia zbliżających się wyborów parlamentarnych. Odbędą się one już 17 marca.
Krytykował Polskę
Mark Rutte wciąż uważany jest za najlepszego holenderskiego premiera od czasu II wojny światowej. Nie tak dawno zasłynął u nas jako krytyk poczynań obozu rządzącego w Polsce. Wraz z innymi politykami niderlandzkimi oskarżał polskich rządzących o naruszenie zasad praworządności.
To już kolejna dymisja
Pozostający u steru władzy w Holandii Mark Rutte to wytrawny gracz, któremu niestraszne są zawirowania na scenie politycznej. Pierwszy raz podał się do dymisji niemal 9 lat temu, gdy doszło do załamania się rozmów koalicji rządzącej z ugrupowaniem PVV w sprawie redukcji deficytu budżetowego i ustalenia pakietu większościowego. Tuż po tym Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) z Markiem Rutte na czele wygrała wybory, a on sam – po wejściu jego ugrupowania w koalicję z Partią Pracy (PvdA) – ponownie został premierem.
Powtórka z rozrywki?
Ostatnie zajścia w Holandii nie przesądzają wyników zbliżających się wyborów parlamentarnych. Mało tego, urzędujący premier Mark Rutte wciąż jest najbardziej popularnym politykiem w Holandii. Sondaże przed ulicznymi zamieszkami dawały mu przeszło 40% poparcia. Tymczasem VVD, do której należy Rutte, zaufaniem darzył co 4. ankietowany. Znawcy niderlandzkiej sceny politycznej nie wykluczają kolejnego sukcesu Marka Rutte. Podobnego zdania są analitycy londyńskiej firmy bukmacherskiej Unibet. Według nich szansa szefa holenderskiego rządu na zachowanie teki premiera jest wyższa niż wskazywały na to sondaże - Unibet daje mu aż 48% szans (27/25) na zwycięstwo.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.