Księgowa – Twój przyjaciel w biznesie
W biznesie każdy dzień przynosi nowe wyzwania, więc dobór odpowiednich współpracowników to podstawa. Każdy z nich powinien pozytywnie wpływać na funkcjonowanie i rozwój firmy. Dla przykładu, księgowa może nie tylko odciążyć, ale też pomóc lepiej zorganizować pracę. Oto najważniejsze cechy księgowej, które zdecydują o tym, że współpraca z nią przyniesie wiele korzyści dla biznesu i będzie przypominać więź z najlepszym przyjacielem.
Zaufanie jako fundament relacji
Zaufanie to kluczowa cecha pomiędzy księgową a zleceniodawcą. Przedsiębiorca powierza jej dostęp do danych finansowych firmy, licząc na poufność i dyskrecję. Zobowiązuje ją do tego nie tylko zwykła przyzwoitość, ale także zbiór dobrych praktyk zebranych w Kodeksie Zawodowej Etyki w Rachunkowości. Wartości, które znajdują się w tym dokumencie to m.in. cechy najbardziej pożądane przez klientów w celu zapewnienia szerokiej ochrony ich interesów.
Jak mówi Paulina Chwil, Lider Zespołu Księgowego z firmy CashDirector S.A.:
- Pomimo licznych postulatów środowiska, zawód księgowego nie został ustawowo zaliczony do zawodów zaufania publicznego. Na mocy obowiązujących w Polsce regulacji, księgowych nie obowiązuje tajemnica zawodowa. Jednak trudno wyobrazić sobie profesjonalnego księgowego, który ujawnia sekrety swoich klientów. Takie postępowanie byłoby naganne i niezgodne z etyką zawodową.
Lojalność w trudnych momentach
Księgowa pomaga przedsiębiorcy także wtedy, kiedy zmaga się on z trudnościami. Jej lojalność jest niezależna od panującej koniunktury czy sytuacji przedsiębiorcy.
Prawdziwym wyzwaniem dla obojga są kontrole Urzędu Skarbowego, kiedy to pomoc księgowej jest nieoceniona. Odpowiada ona na pytania urzędników, przedstawia wymagane dokumenty i zachowuje spokój w tym stresującym dla przedsiębiorcy okresie. Jest realnym wsparciem w tych trudniejszych chwilach.
Dokładność i skrupulatność
Księgowa zwraca uwagę na detale, dlatego nie umknie jej żaden szczegół z działalności firmy. Tym samym przypomina dobrego przyjaciela, który zawsze z uwagą słucha oraz wspiera w trudniejszych kwestiach.
Deklaracje i rozliczenia przygotowane na czas pozwalają przedsiębiorcy uniknąć problemów. Terminowość oraz rzetelność księgowej świadczą o profesjonalnym podejściu do swoich obowiązków i mają wpływ na stabilną kondycję finansową firmy.
Cierpliwość i zrozumienie
Rola księgowej jest nieoceniona także w tłumaczeniu i wyjaśnianiu złożonych zagadnień finansowych. Cierpliwie odpowiada ona na pytania swojego klienta. Jeżeli dana kwestia wymaga podjęcia decyzji, przedstawia wszelkie opcje, rozważa różne warianty. Nie narzuca się przy tym ze swoją opinią, nie jest nachalna, pozostawia ostateczny wybór przedsiębiorcy.
Tak jak w przyjaźni, również w relacji z księgową pojawiają się dobre rady, podpowiedzi i słowa zachęcające do działania. Księgowa ma inny punkt widzenia, dlatego zawsze warto skorzystać z jej pomocy.
Skuteczna komunikacja
Praca księgowej nie kończy się na wyliczeniu podatków i składek. Musi słuchać i reagować na potrzeby swojego rozmówcy. Dzięki dobrej komunikacji z księgową przedsiębiorca zyskuje sojusznika, któremu zależy na tym, by firma osiągnęła sukces w biznesie.
Kierunkowe wykształcenie nie zawsze wystarcza, by umieć rozmawiać z klientem. Umiejętność budowania przyjacielskich relacji jest bardzo przydatna w obsłudze księgowej, ponieważ pomaga w prosty sposób wyjaśniać trudne kwestie, obrazowo przedstawiając sytuację. Na ten aspekt zwraca uwagę Paulina Chwil:
- W CashDirector prowadzimy księgowość w modelu online. Dlatego szczególny nacisk kładziemy na wzajemną komunikację i płynny przepływ informacji pomiędzy księgowymi prowadzącymi a przedsiębiorcami. Szkolimy nasz zespół z umiejętności interpersonalnych, gdzie pogłębiamy zdolność komunikacji. Aktywne słuchanie, jasne i precyzyjne wyrażanie myśli czy budowanie trwałych relacji to obszary, na które warto zwrócić uwagę pracując z klientem biznesowym.
Współpraca z księgową wyróżniającą się cechami dobrego przyjaciela firmy jest efektywna i skuteczna. Warto postrzegać przedstawicieli tego zawodu inaczej niż jedynie jako osoby od papierkowej roboty, dzięki którym można zapomnieć o biurokracji. Księgowa może być kimś więcej - partnerem przedsiębiorcy, na którego wsparcie może liczyć w każdych okolicznościach.

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.