Księgowa – Twój przyjaciel w biznesie
W biznesie każdy dzień przynosi nowe wyzwania, więc dobór odpowiednich współpracowników to podstawa. Każdy z nich powinien pozytywnie wpływać na funkcjonowanie i rozwój firmy. Dla przykładu, księgowa może nie tylko odciążyć, ale też pomóc lepiej zorganizować pracę. Oto najważniejsze cechy księgowej, które zdecydują o tym, że współpraca z nią przyniesie wiele korzyści dla biznesu i będzie przypominać więź z najlepszym przyjacielem.
Zaufanie jako fundament relacji
Zaufanie to kluczowa cecha pomiędzy księgową a zleceniodawcą. Przedsiębiorca powierza jej dostęp do danych finansowych firmy, licząc na poufność i dyskrecję. Zobowiązuje ją do tego nie tylko zwykła przyzwoitość, ale także zbiór dobrych praktyk zebranych w Kodeksie Zawodowej Etyki w Rachunkowości. Wartości, które znajdują się w tym dokumencie to m.in. cechy najbardziej pożądane przez klientów w celu zapewnienia szerokiej ochrony ich interesów.
Jak mówi Paulina Chwil, Lider Zespołu Księgowego z firmy CashDirector S.A.:
- Pomimo licznych postulatów środowiska, zawód księgowego nie został ustawowo zaliczony do zawodów zaufania publicznego. Na mocy obowiązujących w Polsce regulacji, księgowych nie obowiązuje tajemnica zawodowa. Jednak trudno wyobrazić sobie profesjonalnego księgowego, który ujawnia sekrety swoich klientów. Takie postępowanie byłoby naganne i niezgodne z etyką zawodową.
Lojalność w trudnych momentach
Księgowa pomaga przedsiębiorcy także wtedy, kiedy zmaga się on z trudnościami. Jej lojalność jest niezależna od panującej koniunktury czy sytuacji przedsiębiorcy.
Prawdziwym wyzwaniem dla obojga są kontrole Urzędu Skarbowego, kiedy to pomoc księgowej jest nieoceniona. Odpowiada ona na pytania urzędników, przedstawia wymagane dokumenty i zachowuje spokój w tym stresującym dla przedsiębiorcy okresie. Jest realnym wsparciem w tych trudniejszych chwilach.
Dokładność i skrupulatność
Księgowa zwraca uwagę na detale, dlatego nie umknie jej żaden szczegół z działalności firmy. Tym samym przypomina dobrego przyjaciela, który zawsze z uwagą słucha oraz wspiera w trudniejszych kwestiach.
Deklaracje i rozliczenia przygotowane na czas pozwalają przedsiębiorcy uniknąć problemów. Terminowość oraz rzetelność księgowej świadczą o profesjonalnym podejściu do swoich obowiązków i mają wpływ na stabilną kondycję finansową firmy.
Cierpliwość i zrozumienie
Rola księgowej jest nieoceniona także w tłumaczeniu i wyjaśnianiu złożonych zagadnień finansowych. Cierpliwie odpowiada ona na pytania swojego klienta. Jeżeli dana kwestia wymaga podjęcia decyzji, przedstawia wszelkie opcje, rozważa różne warianty. Nie narzuca się przy tym ze swoją opinią, nie jest nachalna, pozostawia ostateczny wybór przedsiębiorcy.
Tak jak w przyjaźni, również w relacji z księgową pojawiają się dobre rady, podpowiedzi i słowa zachęcające do działania. Księgowa ma inny punkt widzenia, dlatego zawsze warto skorzystać z jej pomocy.
Skuteczna komunikacja
Praca księgowej nie kończy się na wyliczeniu podatków i składek. Musi słuchać i reagować na potrzeby swojego rozmówcy. Dzięki dobrej komunikacji z księgową przedsiębiorca zyskuje sojusznika, któremu zależy na tym, by firma osiągnęła sukces w biznesie.
Kierunkowe wykształcenie nie zawsze wystarcza, by umieć rozmawiać z klientem. Umiejętność budowania przyjacielskich relacji jest bardzo przydatna w obsłudze księgowej, ponieważ pomaga w prosty sposób wyjaśniać trudne kwestie, obrazowo przedstawiając sytuację. Na ten aspekt zwraca uwagę Paulina Chwil:
- W CashDirector prowadzimy księgowość w modelu online. Dlatego szczególny nacisk kładziemy na wzajemną komunikację i płynny przepływ informacji pomiędzy księgowymi prowadzącymi a przedsiębiorcami. Szkolimy nasz zespół z umiejętności interpersonalnych, gdzie pogłębiamy zdolność komunikacji. Aktywne słuchanie, jasne i precyzyjne wyrażanie myśli czy budowanie trwałych relacji to obszary, na które warto zwrócić uwagę pracując z klientem biznesowym.
Współpraca z księgową wyróżniającą się cechami dobrego przyjaciela firmy jest efektywna i skuteczna. Warto postrzegać przedstawicieli tego zawodu inaczej niż jedynie jako osoby od papierkowej roboty, dzięki którym można zapomnieć o biurokracji. Księgowa może być kimś więcej - partnerem przedsiębiorcy, na którego wsparcie może liczyć w każdych okolicznościach.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.