Komunikaty PR

70. Festiwal Filmowy w Trydencie. Jest polski akcent!

2022-04-26  |  07:00

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Trydencie. Jest polski akcent!

Organizowany od 1952 roku Trento Film Festival – Mountains and Culture jest najstarszym i uznawanym za jeden z najbardziej prestiżowych pokazów filmów poświęconych tematyce górskiej. Co roku, wiosną w stolicy włoskiego regionu Trentino odbywają się seanse najlepszych filmów dokumentalnych, którym towarzyszą spotkania z ich twórcami i bohaterami. W tym roku przypada 70. edycja Festiwalu, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 8 maja 2022 r.

 

Na festiwalu nie może zabraknąć polskiego akcentu. Przecież polscy himalaiści, zyskali w świecie wspinaczkowym nawet przydomek „The Ice Warriors” (Lodowi Wojownicy), a to za sprawą wyjątkowych osiągnięć we wspinaczce wysokogórskiej. Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki czy Wojciech Kurtyka, to jedni z wielu wspaniałych polskich wspinaczy. Ze względu na niebywałe ryzyko, jakie niesie ze sobą wspinaczka wysokogórska, zdarza się jednak, że nasi wojownicy zostają na wierzchołkach świata już na zawsze.

Tylko w XXI wieku do domu nie wróciło kilkunastu polskich himalaistów, wśród nich nawet najbardziej doświadczeni tacy jak Maciej Berbeka, który w 2013 roku został na Broad Peak – dwunastej pod względem wysokości górze świata. Nie zraża to jednak kolejnych odkrywców i sympatyków wspinaczki wysokogórskiej. Zamiłowanie do gór odziedziczył po ojcu Franciszek Berbeka, współczesny scenarzysta i reżyser. W swoim prezentowanym na trydenckim Festiwalu filmie krótkometrażowym „Znikniecie Janusza Klarnera”, przywołuje postać innego wybitnego polskiego wspinacza, którego osiągnięcia nigdy nie doczekały się zasłużonej nagrody.

W 1939 roku Janusz Klarner zdobył szczyt Nanda Devi East w Himalajach. Przez kilkadziesiąt lat było to największym sukcesem Polaków w Himalajach. Produkcja Franciszka Berbeki przywołuje zwycięską, lecz okupioną śmiercią przyjaciół i wielkimi trudnościami wyprawę. Wszystko, co się dzieje po dotarciu na szczyt, zdaje się być konsekwencją tego czynu. Lawina zdarzeń powraca we wspomnieniach bohatera niczym zły sen. Tym bardziej, że złamane tabu nie daje o sobie zapomnieć w kraju, który odradza się w nowym komunistycznym ładzie. „Zniknięcie Janusza Klarnera” startuje w organizowanym w ramach Festiwalu międzynarodowym konkursie filmów górskich i podróżniczych.

Historia Janusza Klarnera to nie jedyna polska pozycja w programie umiejscowionego w sercu Dolomitów Trento Film Festival. 3 maja 2022 r. na uczestników czeka też „Na srebrnym globie” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Festiwal to także w sumie ponad 120 filmów: 27 premier światowych, 13 premier międzynarodowych i 37 premier włoskich. Festiwal to również wspaniała okazja do spotkań z największymi bohaterami światowej sceny alpinistycznej, wśród zaproszonych gości spotkać będzie można np. wybitnego włoskiego wspinacza i podróżnika Reinholda Messnera, który jako pierwszy człowiek zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata. Szczegółowe informacje dot. Trento Film Festival oraz jego program dostępne są na stronie: trentofestival.it/en.

Miasto Trydent, gdzie odbywa się Festiwal, jest też idealnym miejscem do  wypoczynku i rozsmakowania się dziedzictwem architektonicznym i kulturalnym. Liczne kościoły, pałace i perły architektury w stylu gotyckim i renesansowym zachęcają do spacerów i chwil zadumy przy filiżance mocnej włoskiej kawy.  Kulturalne bogactwo zawdzięcza m.in. obecności prestiżowego uniwersytetu, licznych muzeów oraz wartych obejrzenia zabytków. Jednym z bardziej urokliwych miejsc jest czarujący plac z Fontanną Neptuna.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Kompleksowa renowacja elewacji „przemyskiej Jasnej Góry” z zastosowaniem system Biuro prasowe
2022-06-24 | 09:00

Kompleksowa renowacja elewacji „przemyskiej Jasnej Góry” z zastosowaniem system

W 2021 roku w zespole klasztornym Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej - nazywanym również „przemyską Jasną Górą” - przeprowadzono szeroko zakrojone prace
Kultura Nagrody ZAiKS-u rozdano!
2022-06-20 | 10:00

Nagrody ZAiKS-u rozdano!

Nagrody ZAiKS-u rozdano. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Marian Turski, Chris Niedenthal, Ewa Braun, Marek Safjan i Paweł Pawlikowski. Podczas uroczystości,
Kultura Ether - spektakularny bar na dachu NYX Hotel Warsaw już otwarty
2022-06-13 | 16:10

Ether - spektakularny bar na dachu NYX Hotel Warsaw już otwarty

Ether to zupełnie nowe i jedyne w swoim rodzaju miejsce w Warszawie. Widok na panoramę stolicy, z położonego na 19 piętrze NYX HOTEL WARSAW, zapiera dech w piersi. Poczucia wyjątkowości i

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Handel

Coraz większa niepewność w gospodarce zbiera żniwo. Liczba upadłości firm rośnie

– Czynników ryzyka w biznesie jest dziś tak wiele, że dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, sytuacja stała się nieprzewidywalna jak nigdy dotąd – mówi Tomasz Starus, prezes zarządu Allianz Trade w Polsce. Widać to w statystykach dotyczących niewypłacalności firm. W maju było ich o 17 proc. więcej niż rok temu i aż o 150 proc. więcej niż na początku pandemii. W całym roku może być ich o 12 proc. więcej w ujęciu rocznym, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, które są głównym partnerem gospodarczym dla polskich firm. Dlatego rodzime firmy muszą dziś działać zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania wobec kontrahentów, dokładniej analizować partnerów biznesowych oraz korzystać z narzędzi pozwalających zabezpieczyć się przed wzrostem ryzyka w biznesie.

Konsument

Członkostwo w Unii Europejskiej znacząco poprawiło polski system prawny. Zwiększyła się m.in. ochrona i bezpieczeństwo konsumentów

Wspólnota prawa w ramach UE ma przełożenie na życie zwykłych konsumentów. Od 2004 roku znacznie zwiększyła się bowiem ich ochrona wobec usługodawców i producentów. Unijne wymogi poprawiają także bezpieczeństwo żywności, samochodów i wielu innych towarów użytkowanych na co dzień przez Europejczyków i Polaków – wynika z raportu „Osiemnaście lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowanego przez In.Europa. Jak podkreślają jego autorzy, to także unijnej legislacji zawdzięczamy większe bezpieczeństwo energetyczne w czasie kryzysu w relacjach z Rosją.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.