Chcesz tworzyć kulturę bez barier? Skorzystaj z poradnika o dostępności
Chcesz tworzyć kulturę bez barier? Skorzystaj z poradnika o dostępności
W styczniu b.r. ukazała się publikacja “Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewniania dostępności”. Jest to bezpłatny zbiór porad dla osób i instytucji z sektora kultury, które chcą wdrażać dostępność w sposób rzetelny, rozsądny i zgodny z obowiązującym prawem. Dzięki poradnikowi łatwiej będzie przygotować wystawę, koncert czy warsztaty, tak by były dostępne dla wszystkich.
Poradnik jest dostępny do nieodpłatnego pobrania na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Opracowanie jest elementem programu Dostępność Plus i zostało przygotowane przez Fundację Kultury bez Barier we współpracy z Fundacją Katarynka, Fundacją Integracja, Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, projektem Małopolska Kultura Wrażliwa oraz Jackiem Zadrożnym na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Autorzy poradnika pracują w sektorze kultury lub współpracują z sektorem od wielu lat. Znają potrzeby i wyzwania, z którymi mierzy się kultura, ze zrozumieniem i wrażliwością podchodzą do działań instytucji, a jednocześnie chcą, żeby sektor kultury odwzajemnił się tym samym - by ze zrozumieniem i wrażliwością podchodził do osób ze szczególnymi potrzebami.
“Stworzyliśmy poradnik w taki sposób, aby można było go czytać jako całość, lub sięgać do poszczególnych rozdziałów w razie potrzeby. Na początku publikacji zwracamy uwagę na przepisy prawne wprowadzające obowiązek zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W publikacji piszemy też o roli wrażliwości i otwartości na różnorodność, jako czynniki sukcesu” - mówi Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier
“Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewniania dostępności” zawiera informacje na temat szczególnych potrzeb odbiorców kultury, a także słownik pojęć takich jak audiodeskrypcja, czytnik ekranu, pętla indukcyjna czy tekst alternatywny. W poradniku znajdują się rozdziały o zarządzaniu dostępnością oraz o dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej. Znajdziemy tu także rozdział o zarządzaniu dostępnością. Nie zabrakło też informacji o wyzwaniach i zaleceniach w kwestii dostępności w sytuacji pandemicznej.
O Fundacji
Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.