Komunikaty PR

CHMIELEWSKI, CHRISTA, POLCH – KULTOWE POLSKIE KOMIKSY W DESA UNICUM

2022-04-06  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.03 MB )

Ameryka dała popkulturze nieustraszonych superbohaterów Spider-Mana i Batmana, Francja przebojowych Galów Asteriksa i Obeliksa, a Polska trójkę przyjaciół Tytusa, Romka i A’Tomka, nie mogących żyć bez siebie Kajko i Kokosza czy kosmicznego detektywa Funky Kovala. Już 11 kwietnia na pierwszej w 2022 roku aukcji „Komiks. Re-generacja”, DESA Unicum zaprezentuje 88 unikatowych plansz, okładek oraz ilustracji z najpopularniejszych polskich komiksów. Wraz z  Henrykiem Jerzym Chmielewskim, Januszem Christą i Bogusławem Polchem panteon komiksowych twórców będą reprezentować również Tadeusz Baranowski, autor serii o ciekawskim profesorku Nerwosolku oraz Mieczysław Wiśniewski z odważnym i zabójczo przystojnym kapitanem Klossem. Pod młotek trafi plansza z najnowszego, wydanego w Stanach Zjednoczonych komiksu „Toshiro” legendarnego Janusza Pawlaka, znanego pod pseudonimem Clarence Weatherspoon. Nie zabraknie prac Grażyny Foltyn-Kasprzak, Nikodema Cabały czy pojawiającej się rzadko na rynku twórczości Aleksandry Spanowicz. Kolekcjonerską gratką jest „Potop” Tadeusza Raczkiewicza z 1974 roku, czyli nigdy nie wydany kompletny komiks przedstawiający epopeję narodową. Z kolei niezwykłym artystycznym komentarzem do aktualnych wydarzeń jest rysunek satyryczny „Putin” Kamili Szcześniak.

W przyszłym roku minie 90 lat, od kiedy w Stanach Zjednoczonych ukazał się pierwszy współczesny komiks „Famous Funnies”.  Moda na historie obrazkowe, którą zapoczątkował, trwa nieprzerwanie do dziś, a fani komiksów są gotowi zapłacić olbrzymie kwoty za najsłynniejsze, kultowe publikacje. Najdroższe z nich osiągają milionowe ceny. W 2021 roku rzadkie wydanie „Supermana” z 1938 roku kupione zostało za 3,25 mln dolarów, przebijając wycenę niejednego obrazu czy rzeźby znanego artysty.  Miłośników i kolekcjonerów komiksów walczących o unikatowe plansze nie brakuje również w Polsce, co sprawia, że ich wartość rynkowa szybko pnie się w górę. Górne estymacje 10 najdroższych prac prezentowanych podczas kwietniowej aukcji komiksu DESA Unicum sięgają łącznie 400 tys. złotych. To więcej niż wyniósł całkowity obrót licytacji „Komiks. Wojna Światów” z listopada 2021 roku.

 

Z estymacją sięgającą 50-70 tys. złotych najdroższym obiektem zbliżającej się aukcji jest okładka komiksu „Kajko i Kokosz. Szranki i konkury” Janusza Christy z 1985 roku. Przygody Kajko i Kokosza to jedna z najsłynniejszych polskich serii komiksowych, a jej drukowane wersje doczekały się nawet animowanej wersji serialowej produkcji Netfliksa. Pierwsza historyjka o dwóch nierozłącznych, słowiańskich wojach ukazała się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku. Tam także po raz pierwszy pojawiły się „Szranki i konkury”, wydane później w  oddzielnym tomie.

Katalog kwietniowej aukcji otwiera datowana na 1971 rok plansza z historyjką o przyrządzie do wytwarzania waty na gorąco. Praca pochodzi z komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek. Księga VI" autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, miłośnikom komiksu znanego jako „Papcio Chmiel”. Na aukcji DESA pojawi się aż osiem prac zmarłego w 2021 roku rysownika. W tym sensacyjne okładki Ksiąg VII z 1990 roku oraz X z 1991 roku, z górną wyceną sięgającą 50 tys. złotych każda.

Aukcję poświęconą polskiemu komiksowi trudno wyobrazić sobie bez detektywa Funky Kovala, kosmicznego Jamesa Bonda, stworzonego przez Bogusława Polcha na podstawie scenariusza Macieja Parowskiego i Jacka Rodka. Na aukcji wystawiona zostanie plansza nr 16. z tomu "Funky Koval: Bez Oddechu” z 1983 roku. DESA zaprezentuje także plansze z serii komiksów Polcha „Bogowie z kosmosu” oraz „Tomek Grot”.  Nie zabraknie również popularnych prac Tadeusza Baranowskiego, w tym tylnej okładki serii "Antresolka Profesorka Nerwosolka". Pojawią się także cztery plansze z lat 1972-73 z komiksów o nieustraszonym kapitanie Klossie Mieczysława Wiśniewskiego, dla którego pierwowzorem był bohater wykreowany mistrzowsko przez Stanisława Mikulskiego. Kolekcjonerską gratką jest plansza z kultowej serii „Thorgal”, gdzie za kolor odpowiedzialna jest Grażyna Foltyn-Kasprzak. „Potop” Tadeusza Raczkiewicza z 1974 roku to unikalny, niewydany do tej pory komplet plansz (31 stron), przedstawiających polską epopeję narodową autorstwa Henryka Sienkiewicza.

Licznie reprezentowani będą współcześni artyści. Atrakcją są okładki komiksów z serii „Nędzole” Nikodema Cabały, plansze do serii o Likwidatorze Ryszarda Dąbrowskiego, cenione za walory malarskie ilustracje Joanny Karpowicz, rzadka plansza „Femino” Aleksandry Spanowicz, a także prace Janusza Pawlaka, znanego bardziej pod pseudonimem Clarence Weatherspoon. Współtwórcą scenariusza jego najnowszego komiksu „Toshiro”, którego plansza znajdzie się na aukcji, jest amerykański twórca Jai Nitz. Komiks ukazał się w Stanach Zjednoczonych nakładem renomowanego wydawnictwa Dark Horse Comics. Kolekcjonerzy będą mogli powalczyć również o dwie prace Wojciecha Stefańca z komiksu „Szelki”, za który w 2011 roku Polskie Stowarzyszenie Komiksowe przyznało artyście nagrodę rysownika roku.

Aktualny i niezwykle przejmujący jest rysunek satyryczny „Putin” Kamili Szcześniak. Praca przedstawia ubroczonego krwią prezydenta Rosji, który nożem i widelcem je muffinkę polukrowaną barwami flagi ukraińskiej.

Rekordowe ceny osiągane przez komiksy na światowych aukcjach świadczą o mocnej pozycji twórczości komiksowej na rynku kolekcjonerskim. Prace najbardziej uznanych rysowników i scenarzystów już od dziesięcioleci kształtują masową wyobraźnię. Losy tworzonych przez nich bohaterów przenoszone są na ekrany, przyciągając do kin milionową widownię. Wierne i wciąż powiększające się grono miłośników mają również twórcy polskich komiksów. Zarówno ci, którzy zyskali już status klasyków gatunku, jak Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski czy Mieczysław Wiśniewski, jak współcześni mistrzowie historii obrazkowych: Janusz Pawlak, Nikodem Cabała, Wojciech Stefaniec czy Aleksandra Spanowicz. Najbardziej znanych nazwisk polskiej sztuki komiksowej i ilustracyjnej nie zabraknie również na kwietniowej aukcji „Komiks. Re-generacja” – mówi Olga Winiarczyk, koordynatorka aukcji.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 11 kwietnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.