Komunikaty PR

JEDWAB – odrobina luksusu w zasięgu Twojej ręki

2022-03-30  |  01:00
Biuro prasowe

Jedwabne tkaniny i dodatki bezsprzecznie kojarzą się z czymś wyjątkowym. Dla wielu są też synonimem elegancji. Zarówno odzież, jak i dodatki do domu wykonane z jedwabiu dodają całej stylizacji charakteru, uzupełniając ją niepowtarzalnym urokiem. Jedwabne ubrania czy też elementy wystroju wnętrz są jednak pożądane nie tylko ze względu na walory estetyczne. Jedwab jest bowiem tkaniną mającą wiele zalet. Choć cena jedwabnych detali z pewnością jest wyższa niż tych wykonanych chociażby z bawełny, warto po nie sięgać, gdyż cechuje je duża wytrzymałość (100 lat temu produkowano z jedwabiu spadochrony i kamizelki kuloodporne), niezwykły komfort użytkowania i niepowtarzalny wygląd. Skąd pochodzi jedwab i dlaczego jest tak wyjątkowy? Jakie biznesowe możliwości daje nowa sytuacja rynku post pandemicznego? 

 

JEDWAB – historia i rodzaje 

 

Pochodzi z Chin, jest znany od ponad 5000 lat. Przez wiele lat technologia wytwarzania jedwabiu była skrzętnie skrywaną tajemnicą Chin a Jedwabny Szlak jednym z najbardziej znanych szlaków handlowych ówczesnego świata. 

Jedwab to naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego, wytwarzany z oprzędów gąsienic jedwabnika morwowego (hodowlany) lub dębowego (dziki). Sztuczny jedwab to sztuczne włókno pozyskane z celulozy drzewnej (jedwab kolodionowy, octanowy, miedziowy, wiskozowy). 

Jedwab morwowy klasy A charakteryzuje się długim cieniuteńkim włóknem, z jednego kokonu uzyskuje się średnio 1,5km długości włókno o średnicy zaledwie 10 nanometrów, które następnie jest odwijane i odpowiednio skręcane tak aby uzyskać jednorodnej grubości włókno. Do wyprodukowania jednego kilograma jedwabiu potrzeba od 4 do 6 tysięcy kokonów. W zależności od połysku, grubości, sposobu tkania z jedwabiu można uzyskać różne tkaniny: satyna, atłas, szermeza, krepa, twill, żorżeta, szyfon, tafta, żakard a nawet welwet i aksamit. 

 

JEDWAB – unikalne cechy i wspaniałe zalety 

 

Całkowicie naturalny, przyjemnie miękki, lekki z naturalnie delikatnym połyskiem - w odróżnieniu od sztucznego, który zazwyczaj jest bardziej błyszczący. Parafrazując znane powiedzenie: Nie wszystko złoto co się „bardzo” świeci, można odnaleźć tu ciekawą analogię.  Zawiera naturalne woski i proteiny, strukturą zbliżone do budowy skóry człowieka, dlatego też Jedwab jest jak nasza druga skóra.  

Jest hypoalergiczny, a to bardzo dobra wiadomość dla alergików i osób o delikatnej, skłonnej do podrażnień skórze, nie powoduje zaczerwień i odgnieceń, przy tym ma właściwości antystatyczny]e. Jedwab naturalny nie pochłania roztoczy ani pleśni, nie przyciąga bakterii. O jedwabiu dzięki jego wyjątkowym właściwościom mówi się, że to luksusowe SPA. Stosowany jest w kosmetologii do produkcji m.in. kremów, balsamów, szamponów i odżywek. Dzięki zawartym w nim komórkom albumin, jedwab przyspiesza metabolizm ludzkiej skóry i spowalnia procesy jej starzenia. Jednocześnie delikatnie nawilża włosy, skórę twarzy i ciała – Jedwabna pościel to Twoje Ekskluzywne SPA, z którego możesz korzystać każdego dnia! 

Pozwala oddychać skórze, gdyż jest bardzo chłonny, ale szybko schnie, ponadto gdy jest nam chłodno zatrzymuje ciepło naszego ciała (podobne właściwości jak wełna) natomiast gdy jest nam za gorąco delikatnie schładza i wentyluje odprowadzając od skóry nadmiar wilgoci. To bardzo ciekawy i ważny walor, o którym nie wszyscy wiedzą, a tylko nieliczni doświadczają ciesząc się użytkowaniem tak wspaniałych wyrobów z jedwabiu naturalnego.  

Obecnie jedwabne produkty to nie tylko bluzki, koszule, sukienki czy dodatki jak: apaszki, krawaty, fulary, maski nocne na oczy ale również bielizna nocna, szlafroki, jedwabne poszewki i poszwy na kołdry a nawet same wsady pościelowe wypełnione naturalnym włóknem jedwabiu, delikatne pledy, koce, poduszki ozdobne czy dywany, zasłony i materiały obiciowe.  

 

 

 

Rynek jedwabiu na świecie 

 

Mnogość rodzajów towarów, które mogą być wykonane z naturalnego jedwabiu morwowego jest ogromna, jednakże nadal jest to ekskluzywny produkt. Wynika to nie tylko z dość specyficznej technologii wytwarzania, co ma odzwierciedlenie w znikomym udziale w produkcji wszystkich tkanin na świecie (poniżej 0,2%) i wpływa na jego cenę, jak również z faktu, że ponad 65% światowej produkcji włókna jedwabiu pochodzi z jego ojczyzny, czyli z Chin. Natomiast 95% całkowitej produkcji światowej pochodzi jedynie z trzech państw: Indii Uzbekistanu oraz oczywiście wcześniej wspomnianych Chin. Tu śmiało można powiedzieć o swoistym oligopolu, co nie jest bez znaczenia i zdecydowanie pozwala tym państwom kontrolować tak lukratywny biznes i ceny z nim związane. W Europie największym producentem jedwabiu jest Rumunia (1150 ton rocznie) następnie Hiszpania, Bułgaria i Włochy (łącznie ok. 212 ton rocznie), natomiast Francja, Polska i Węgry to państwa, w których rocznie łącznie produkuje się mniej niż 2 tony jedwabiu. 

Dysproporcje są oszałamiające, ale z drugiej strony można potraktować to jako niesamowitą możliwość pozyskania ciekawego biznesowo rynku. Hodowle jedwabnika morwowego, produkcja jedwabnych tkanin dekoracyjnych, szycie wyrobów gotowych również na miarę i pod zamówienie klienta, np. hafty monogramów na pościeli to przykładowe możliwości w jedwabnej branży. Oczywiście są i trudności: technologia tkania choć znana w Polsce już od kilkuset lat jednak nie jest popularna, bo nietypowa, bo wymagająca. Szycie, przygotowanie i obróbka potrzebuje odpowiednich maszyn, nici, techniki i doświadczenia. Jedwab jednak jest wymagającą tkaniną. 

Jednakże post pandemiczna sytuacja rynkowa może zachęcać – niedobór produktów, w których Chiny są istotnym graczem podażowym jest wyjątkowa i uciążliwa nie tylko dla Europy. Rynek nie lubi pustki, a biznes lubi takie luki. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024 Biuro prasowe
2024-04-16 | 20:00

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia
Kultura Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna
2024-03-28 | 15:00

Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji
Kultura Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów
2024-03-25 | 11:00

Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów

Liderzy Fremantle Jennifer Mullin, Andrea Scrosati i Guy Hameiri oraz dyrektor wykonawczy IBI Investment House Dave Lubetzky. Źródło: IBI/Fremantle IBI Investment House oraz Fremantle

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Ochrona środowiska

Trwają prace nad szczegółami ścisłej ochrony 20 proc. lasów. Prawie gotowy jest także projekt ws. kontroli społecznej nad lasami

Postulat ochrony najcenniejszych lasów w Polsce znalazł się zarówno w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, jak i w umowie koalicyjnej zawartej po wyborach 15 października 2023 roku. W wyznaczonym terminie nie udało się dotrzymać wyborczej obietnicy, ale prace nad nowymi regulacjami przyspieszają. Wśród priorytetów jest objęcie ochroną 20 proc. lasów najbardziej cennych przyrodniczo i ustanowienie kontroli społecznej nad lasami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsultuje swoje pomysły z przedstawicielami różnych stron, m.in. z leśnikami, ekologami, branżą drzewną i samorządami.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.