Sezon zimowy we włoskim Trentino jeszcze się nie skończył!
Doliny Trentino, ponownie pokryte białym puchem po wyjątkowo obfitych opadach śniegu, pewnym krokiem wchodzą w drugą część sezonu zimowego. Tutaj, pośród niezmiennie majestatycznych alpejskich szczytów, wnoszących się na tle błękitnego nieba, można skutecznie zapomnieć o pośpiechu, podarować sobie chwilę wytchnienia i delektować się włoskim „dolce vita”. Szczególnie, że w najbliższych tygodniach, na stokach nie zabraknie różnych spotkań i inicjatyw, od koncertów muzyki jazzowej po aperitif z widokiem na góry.
Krajobraz Trentino po raz kolejny nabrał typowo zimowej atmosfery. Połowa lutego przyniosła intensywne opady śniegu w całym regionie, bieląc zbocza gór nawet na niższych wysokościach. Pokrywa śnieżna sięgnęła 30-40 cm na wszystkich stacjach narciarskich, gwarantując optymalne warunki na stokach ośrodków narciarskich w Trentino, m.in. w Monte Bondone, Paganella czy Madonna di Campiglio. Także w najbliższych dniach minimalne temperatury utrzymają się na typowo zimowym poziomie, sprzyjając utrzymywaniu się opadów śniegu. Entuzjaści zimowego szaleństwa mogą więc liczyć na 800 km doskonale naśnieżonych tras oraz dni spędzone na śniegu w coraz bardziej łagodnych, przyjaznych temperaturach. Druga część sezonu zimowego to także możliwość poświęcenia więcej czasu na przystanki na trasie, chociażby w skąpanych w słońcu schroniskach i restauracjach, które gwarantują wspaniałe, panoramiczne widoki. Ci natomiast, którzy od kontemplacji piękna natury preferują ekscytujące atrakcje czy spektakularne koncerty, Trentino zaprasza do wzięcia udziału w jednej z szeregu zaplanowanych imprez.
Wśród nadchodzących wydarzeń na śniegu potwierdzony został Dolomiti Ski Jazz Music Festival, który odbędzie się w dniach od 5 do 13 marca 2022 r. Jest to wielkie muzyczne wydarzenie, w którym góry i jazz spotykają się na stokach, w klubach wysokogórskich oraz w pubach na terenach narciarskich w Val di Fassa i Val di Fiemme.
Do kalendarza trydenckich imprez powracają także HappyCheese - najmodniejsze aperitify w Dolomitach, które odbywają się na tarasach widokowych schronisk górskich w Val di Fiemme, Val di Fassa i San Martino di Castrozza w dniach od 4 do 26 marca 2022 r. Bohaterami spotkań są tzw. zerokilometrowe („zero kilometer”) sery, czyli należące do grupy produktów do granic możliwości regionalnych, charakterystycznych dla Trentino i tamże, od początku do końca, produkowanych. Podczas HappyCheese sery parowane są z lokalnymi winami o „zielonej duszy”, z górskimi bąbelkami Trentodoc lub z piwem rzemieślniczym i smacznymi jabłkami.
Wreszcie, aż do 17 marca, można wziąć udział w wyjątkowym przeżyciu, jakim jest Trentino Skisunrise. W ramach projektu, w różnych lokalizacjach w regionie organizowane są spotkania, podczas których uczestnicy witają dzień na szczycie stoku. To nie tylko okazja do podziwiania pięknego wschodu słońca, które wyłania się zza szczytów gór, ale także do kreślenia pierwszych danego dnia śladów na świeżo przygotowanych, perfekcyjnie ośnieżonych trasach. Wszystko to w otoczeniu magicznych barw charakterystycznych dla świtu oraz po obfitym śniadaniu w schronisku.
Więcej informacji na stronie: https://www.visittrentino.info/
Zdjęcia terenów narciarskich po opadach śniegu dostępne na stronie: https://visittrentino.broadcaster.it/

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.