Kupuje.Live rusza po drugą rundę finansowania
Kupuje.Live z dynamicznym rozwojem w 2022 roku i pół miliona obsłużonych zamówień rusza po drugą rundę finansowania na rozwój technologii i zagraniczną ekspansję.
Kupuje.Live jako pierwsze w Polsce zaczęło dostarczać zaawansowane narzędzie umożliwiające automatyzację sprzedaży podczas popularnych transmisji sprzedażowych na Facebooku. Technologia ta, z której korzysta już ponad 100 sprzedawców, umożliwia im zbieranie w czasie rzeczywistym zamówień, zarządzanie komunikacją z klientami, logistyką oraz działaniami promocyjnymi zwiększającymi sprzedaż i zasięgi na transmisjach.
W roku 2021 spółka pozyskała finansowanie w wysokości 1 mln złotych z funduszu Czysta3.VC, które umożliwiło dynamiczny rozwój w mijających ostatnich 12 miesiącach – za pośrednictwem Kupuje.Live kupujący zrealizowali ponad pół miliona zamówień, a dzięki profesjonalizacji procesu sprzedaży wielu sprzedawców znacząco poprawiło swoje przychody. Rekordziści potrafili sprzedać nawet 500 produktów w ciągu… mniej niż 2 minut!
– Mijający rok był dla nas szczególnie udany – mówi Adam Semik, co-founder – potwierdził, że polski rynek live commerce potrzebował skoku technologicznego, a przyjęta przez nas strategia dostarczania komplementarnych usług, ukierunkowana na średnich i dużych sprzedawców, sprawdziła się i pozwoliła przekroczyć zakładane plany. Każdego miesiąca nasi klienci sprzedają produkty za kilkanaście milionów złotych.
– Rozwój segmentu live e-commerce w Polsce jest nieodwracalny. Technologia, naturalna prezentacja produktu i dwukierunkowa komunikacja z klientami staje się jednym z kluczowych składników działalności rynkowej, nowym modelem biznesu, który będzie wypierał tradycyjną sprzedaż. Dodatkowym boosterem jest trwający kryzys energetyczny i rosnące koszty funkcjonowania tradycyjnych sklepów, które coraz częściej szukają swojego miejsca w Internecie – podsumowuje Rafał Szefera, co-founder.
Kolejne kroki
W 2023 Kupuje.Live stawia na dalszy dynamiczny rozwój i dostarczanie nowych rozwiązań ułatwiających jeszcze efektywniejszą sprzedaż na stale zyskujących na popularności transmisjach. Umożliwić to ma kolejna runda finansowania, a osią tych działań będą:
– planowany na Q1 komercyjny start platformy live commerce marketplace grupującej najpopularniejszych i największych polskich sprzedawców wykorzystujących transmisje na żywo,
– rozszerzenie oferty na kolejne europejskie kraje, gdzie live commerce przeżywa podobny boom jak w Polsce,
– integrację z kolejnymi platformami społecznościowymi.
– Wielu naszych partnerów zgłaszało potrzebę istnienia miejsca, w którym kupujący będą mogli w ustandaryzowany i bezpieczny sposób znaleźć ulubionego lub nowego sprzedawcę poza Facebookiem. Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, umożliwiając też szczególnie mniejszym albo dopiero startującym live sellerom dotarcie do nowych klientów – komentuje Maciej Czerwiński, jeden z co-founderów.
Live commerce to utrzymujący popularność trend, co potwierdza raport przygotowany przez fundację Kobiety E-Biznesu w sierpniu 2022 roku. Zakupów w czasie transmisji live (na żywo) dokonał już co czwarty Polak, a co dziesiąty robi to często. Najlepiej ocenianym driverem do tego typu zakupów pozostają atrakcyjne ceny (52%), możliwość lepszego obejrzenia produktu (51% vs. 27% w 2021) oraz możliwość kupna unikalnych produktów (42%). Klienci doceniają tę formę sprzedaży przede wszystkim za możliwość bezpośredniej interakcji ze sprzedającym w czasie rzeczywistym, dokładną prezentację towaru, której często towarzyszą emocje i wciągający storytelling.
Kupuje.Live to pierwsza w Polsce w pełni zautomatyzowana platforma do sprzedaży na transmisjach sprzedażowych. Współwłaścicielami i twórcami marki są przedsiębiorcy związani z branżą społecznościową, Adam Semik, Rafał Szefera i Maciej Czerwiński, byli założycielami Gamellon, sieci partnerskiej Youtube, obsługującej największych polskich influencerów, która została kupiona w 2019 roku przez LTTM.

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.