LBX - kolejny crossover Lexusa?
Na początku sierpnia Lexus złożył w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o zarejestrowanie oznaczenia LBX. Ten sam znak marka zdążyła już zgłosić też w Izraelu. Jaką nowość szykują Japończycy?
Miejski crossover
Lexus nie podaje żadnych oficjalnych informacji na temat tajemniczej nazwy LBX. Wiadomo jedynie, że w izraelskim urzędzie patentowym symbol został zarejestrowany w kategorii „samochody i ich elementy strukturalne”. Pozwala to przypuszczać, że japońska marka szykuje zupełnie nowy model. Amerykański portal Lexus Enthusiast spekuluje, że oznaczenie LBX może być skrótem od słów Lexus Battery Crossover. A więc wskazywać na auto elektryczne z powiększonym prześwitem.
Warto dodać, że już wcześniej pojawiły się spekulacje, jakoby Lexus miał zbudować miejskiego SUV-a konstrukcyjnie związanego z nową Toyotą Yaris Cross. Według tych pogłosek auto otrzyma nazwę Lexus BX, w której litera B będzie oznaczała przynależność do segmentu aut miejskich, a X - podobnie, jak w innych modelach marki - crossovera. Nowość siostrzanej Toyoty dysponuje jednak jak na razie nie napędem w pełni elektrycznym, lecz hybrydowym. A symbolowi LBX nie towarzyszy na tę chwilę żadne oznaczenie silnikowe, więc trudno przewidzieć konkretne zamiary japońskiej marki w tym zakresie.
Nowy system multimedialny?
Lexus nie przyzwyczaił nas do nazywania swoich aut produkcyjnych trzyliterowymi skrótami. Wyjątkami są egzotyczny supersamochód LFA oraz auta ze sportowej linii oznaczonej dodatkową literą F. Pozostałe otrzymują dwuliterowe nazwy, takie jak LC, UX czy CT. Skrót LBX może nie odnosić się wcale do konkretnego modelu Lexusa, lecz nowego rozwiązania związanego z wyposażeniem aut japońskiej marki. Niektórzy wskazują na całkowicie nowy system informacyjno-rozrywkowy, o którym przedstawiciele Lexusa wspominali już wcześniej. Pozostaje jednak pytanie, czy w takiej kwestii japońska marka od razu nie ujawniłaby czegoś więcej?

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.