LIBERTY dokonuje historycznej inwestycji w transformację GREENSTEEL
Ważne wydarzenie odbyło się w czeskiej hucie w Ostrawie z grupy LIBERTY, do której należy także spółka LIBERTY Częstochowa, czołowy polski producent stali GREENSTEEL i blach grubych.
8 lipca LIBERTY podpisało kontrakt z Danieli, wiodącym światowym producentem urządzeń i maszyn, na dostawę dwóch najnowocześniejszych hybrydowych elektrycznych pieców łukowych w ramach ostrawskiego planu transformacji GREENSTEEL. Inwestycja o wartości 8,6 miliarda koron (350 milionów euro), która będzie największą iw hucie obecnej generacji, jest ogromnym krokiem naprzód w planie LIBERTY Ostrawa, który zakłada osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku (CN30).
Nowe piece, pierwsze tego typu w Europie, będą miały łączną moc 3,5 mln ton rocznie i zmniejszą całkowitą emisję CO2 ostrawskiej huty o ponad 80% do 2027 roku. W dwóch 200-tonowych piecach zastosowano innowacyjną i opatentowaną technologię Danieli QONE power electronics do kontroli prądu i napięcia łuku w celu bardziej efektywnego i stabilnego dostarczania energii. Pozwoli to piecom na większą elastyczność w doborze wsadu, począwszy od dużych ilości gorącego metalu i bezpośrednio zredukowanego żelaza (DRI/HBI), aż do 100% złomu w drugiej fazie projektu. W ten sposób zakład zmniejszy swoją zależność od importowanego węgla i rudy żelaza oraz zapewni jeszcze większą elastyczność produkcji. Oczekuje się, że nowe piece zostaną uruchomione w 2025 roku, a w 2027 roku będą w stanie wytapiać 100% złomu po planowanej instalacji linii elektrycznej 400kV w ostrawskiej hucie.
LIBERTY rozpoczęło również proces przetargowy na podobne hybrydowe elektryczne piece łukowe dla siostrzanego zakładu LIBERTY Galati w Rumunii, ponieważ on również przechodzi na technologie GREENSTEEL, a celem grupy jest osiągnięcie 10 milionów ton zdolności produkcyjnych GREENSTEEL w Europie w ciągu najbliższych pięciu lat.
Podczas tej samej uroczystości podpisania umowy LIBERTY Ostrawa podpisała deklarację współpracy z ČEZ ESCO, częścią grupy ČEZ, która jest jedną z największych firm energetycznych w Europie. Partnerstwo to będzie identyfikować i rozwijać technologie energii odnawialnej i wodoru wymagane dla transformacji Ostrawy w ramach projektu GREENSTEEL. Grupa ogłosiła również rozpoczęcie działalności Fundacji GFG w Czechach - organizacji charytatywnej założonej przez Sanjeeva i Nicolę Guptę, której celem jest inspirowanie, zachęcanie i pomaganie przyszłym pokoleniom w karierze w przemyśle.
Sanjeev Gupta, Prezes Wykonawczy LIBERTY Steel Group powiedział: "Umowa, którą dziś podpisaliśmy, jest historycznym kamieniem milowym dla ostrawskiej huty i ogromnym krokiem naprzód w kierunku naszych planów GREENSTEEL i neutralności węglowej tu w Ostrawie i w całej Europie. Jest to największa inwestycja w Ostrawie od pokolenia i początek poważnej transformacji w całej Europie, kiedy to odchodzimy od starszych, zanieczyszczających środowisko metod produkcji na rzecz najnowszych technologii produkcji o niższej zawartości węgla. Dzięki temu staniemy się nie tylko czystszym i bardziej zrównoważonym producentem, ale także bardziej elastycznym i dynamicznym graczem na rynku. Nasza inwestycja pokazuje nasze długoterminowe zaangażowanie na rzecz pracowników w Ostrawie, lokalnej społeczności i przyszłych pokoleń, które będą pracować w nowoczesnej, czystej hucie. Chciałbym podziękować zespołowi LIBERTY Ostrava za całą pracę, jaka została włożona w przygotowanie tej ogromnej inwestycji."
Giacomo Mareschi Danieli, Dyrektor Generalny Danieli, powiedział: "Danieli jest zachwycone, że zostało wybrane przez LIBERTY Ostrawa jako dostawca technologii dla tego prestiżowego projektu, który stanowi kamień milowy w historii europejskiego hutnictwa, będąc pierwszym dużym projektem w Europie, który zastąpi technologię wielkopiecową opartą na węglu najnowszą technologią stali zielonej z elektrycznym piecem łukowym. Dwa nowe 200-tonowe hybrydowe elektryczne piece łukowe, znane jako Danieli Digi Melter (DDM), będą zawierały najnowsze rozwiązania konstrukcyjne i pakiety technologiczne w dziedzinie topienia w elektrycznym piecu łukowym, aby zapewnić najniższe emisje CO2 i NOx, a jednocześnie zapewnić znaczną poprawę kosztów konwersji stali płynnej, zwiększając tym samym konkurencyjność zakładu LIBERTY Ostrava. Poprawa bezpieczeństwa zostanie również osiągnięta dzięki pakietowi pakietów technologicznych, które automatyzują zadania, które tradycyjnie były wykonywane ręcznie, odsuwając tym samym operatorów od niebezpiecznego kontaktu z ciekłą stalą. Ten kontrakt jest doskonałym przykładem na to, że dekarbonizacja nie oznacza zagrożenia, ale raczej szansę na poprawę. Nowe piece hybrydowe będą bardziej wydajne, będą produkować stal wysokiej jakości po niższych kosztach, przy znacznie niższych emisjach.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.