Jak Polacy podróżują w dobie pandemii?
eSky.pl S.A.
Murckowska 14A
40-265 Katowice
deniz.rymkiewicz|esky.com| |deniz.rymkiewicz|esky.com
600319818
www.esky.pl
- Choć w tym roku mniej rodaków wybrało się za granicę, to kierunki podróży nie uległy zmianie.
- W okresie czerwiec–sierpień 2020 r. średnia cena biletu lotniczego spadła o około 22% w porównaniu do identycznego okresu w zeszłym roku.
- W zagraniczną podróż Polacy wybierali się w pojedynkę (60%), jedna piąta rezerwacji w analizowanym okresie dotyczyła wyjazdów par bez dzieci.
Po niemal trzymiesięcznej przerwie Polacy wrócili do podróżowania. Pandemia namieszała w planach podróżniczych Polaków, a o wyjeździe za granicę decydowali politycy, wprowadzając z dnia na dzień restrykcje, które powodowały odwołanie setek lotów.
W obawie przed kwarantanną i odwołanymi lotami Polacy częściej decydowali się na loty wewnątrzkrajowe. Liczba rezerwacji w okresie czerwiec–sierpień 2020 r. w serwisie eSky.pl na loty typu domestic wzrosła o 5 p.p. w porównaniu do identycznego okresu w poprzednim roku.[1] Wśród najpopularniejszych tras znalazły się między innymi Warszawa–Szczecin–Warszawa, Kraków–Gdańsk, Warszawa–Gdańsk–Warszawa oraz Wrocław–Warszawa.
Loty międzynarodowe w dużej mierze ograniczały się do Europy. Wśród najbardziej popularnych kierunków znalazły się m.in. Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Francja i Grecja. Jeśli chodzi o najpopularniejsze miasta, to w TOP 5 znalazły się Londyn, Eindhoven, Bruksela, Rzym oraz Dortmund. Co ciekawe, średnio pobyt Polaków za granicą trwał około 10 dni.
Bilety lotnicze po pandemii są tańsze
Po otwarciu granic wewnętrznych Unii Europejskiej linie lotniczy obrały strategię obniżenia cen w celu zachęcenia ludzi do podróżowania. Miało to służyć także przełamaniu przekonania, że podróże lotnicze są mniej bezpieczne w kontekście zarażenia się COVID–19.
Z danych serwisu eSky.pl w okresie czerwiec–sierpień 2020 r. średnia cena biletu lotniczego spadła o 22 p.p. i wyniosła 137 EUR w porównaniu do identycznego okresu w poprzednim roku. Najtańszy bilet lotniczy w danym okresie br. można było kupić za około 6 EUR. W zeszłym roku ta kwota była dwukrotnie wyższa.
Ceny te można było znaleźć głównie w ofercie low costów, które cieszą się dużą popularnością na polskim rynku. Z kolei narodowy przewoźnik PLL LOT znalazł się na 3. miejscu wśród najpopularniejszych linii wybieranych przez Polaków z udziałem na poziomie 22%. Warto wspomnieć, iż LOT zwiększył udział na rynku dzięki akcji wakacyjnej, gdzie oferował bilety lotnicze na wakacyjne kierunki w atrakcyjnych cenach, stawiając czoła low costom. Kolejno w rankingu znaleźli się Lufthansa, SAS, KLM, Norwegian i Air France.
W zagraniczne podróże Polacy wybierali się w pojedynkę
Po zniesieniu restrykcji Polacy najczęściej wybierali się w podróż zagraniczną w pojedynkę – prawie 60% rezerwacji w analizowanym okresie. Jedna piąta rezerwacji w analizowanym okresie dotyczyła wyjazdów par bez dzieci, a około 14% rodzin z jednym lub dwójką dzieci.
[1] Dane z serwisu eSky.pl w okresie czerwiec–sierpień 2020r. vs czerwiec–sierpień 2019 r.

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Polskie Linie Lotnicze LOT wśród najlepszych przewoźników na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.