Komunikaty PR

Lotniska stawiają na design wnętrz

2022-01-03  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

 

Lotniska wielu osobom kojarzą się z nużącym oczekiwaniem na podróż. Ale we wnętrzach portów lotniczych wcale nie musi być nudno. Design i zastosowane rozwiązania potrafią zaskoczyć różnorodnością. Właśnie tak zaprojektowano dwa porty lotnicze w Chorwacji – w Splicie i Zagrzebiu. Architekci postarali się, by w otaczającej pasażerów przestrzeni nie było nudno. Jednocześnie zadbano o przyjazną dla ludzi akustykę.

Hala główna lotniska w Splicie pokazuje jak w dużej, otwartej przestrzeni przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów wykończeniowych stworzyć można designerskie wnętrze. Choć funkcja hali jest dość monotonna,  to wprowadzenie dekoracyjnych elementów na całej przestrzeni sufitu sprawia, że otoczenie wcale nie jest nudne. Architekt Ivan Vulić z pracowni VV – Projekt odpowiedzialnej za aranżację wnętrz portu lotniczego postawił na zabawę formą i kształtem. Centralną część hali wypełnia delikatna, ażurowa konstrukcja z drewna. Kolorystyka i materiał nawiązują do beżowych okładzin ściennych wokół pomieszczenia. Drewniane, przeplatające się belki mają za zadanie zamaskować biegnące pod stropem instalacje techniczne. Nadają wnętrzu lekkości.

Przestrzenie drewnianych kratownic wypełniono różnej wielkości akustycznymi płytami sufitowymi w kształcie kwadratów. W centralnym punkcie są najmniejsze, po zewnętrznym obwodzie podwieszone białe sufity mają większe rozmiary. Dodatkowo akustyczne płyty sufitowe pojawiły się wzdłuż białej opaski okalającej ażurową konstrukcję. Architekt zastosował tam pionowe metalowe Baffle Knauf Ceiling Solution. Ich powierzchnia pokryta jest specjalną perforacją co znacząco pomaga w kształtowaniu przyjaznej dla pasażerów akustyki w hali.

Podobne, pionowe sufity wypełniają przestrzeń nad głowami pasażerów w hali odpraw. Ich właściwości akustyczne są tu szczególnie ważne, z uwagi na duży ruch i szum jaki panuje w tej części portu lotniczego.

Konwencję żonglowania rozmiarami czworobocznych płyt sufitowych widać również w poczekalni terminala. Metalowe panele zakrywają instalacje oraz okablowanie techniczne biegnące tuż pod stropem. A regularne boki płyt współgrają ze szprosami dużych, panoramicznych przeszkleń ściany budynku oraz punkami oświetleniowymi umieszczonymi na suficie.

Architekt Ivan Vulić zdecydował o zastosowaniu metalowych paneli w jeszcze jednej przestrzeni lotniska w Splicie – w części handlowej. Nad sklepowymi półkami zainstalowano pionowe, biegnące w poprzek całego wnętrza metalowe panele wykonane z siatki Armstrong MESH. Przeplatają się z linią delikatnych, podłużnych lamp. Całość sprawia, że uwagę użytkowników przyciągają nie tylko sklepowe towary, ale również design nad głowami.

Nie mniej efektownie prezentuje się sufit w biurze General Aviation Terminal przy porcie lotniczym Zagrzeb. Tu różnorodność to nie tylko kształt i kolory, ale także faktura płyt. Część wysp sufitowych ma gładką powierzchnię płyt mineralnych, inne z kolei wykonano z ażurowej siatki metalowej. Szarą kolorystyką nawiązują do innych elementów wnętrza: ścian, wykładzin, mebli. Ich geometryczne kształty są również uzupełnieniem zainstalowanej na ścianie mapy świata. Kształt kontynentów wykonano właśnie w konwencji geometrycznych płaszczyzn z ostrymi kątami i krawędziami.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: .
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Lotnictwo BRAK ZDJĘCIA
2024-12-03 | 19:52

Polskie Linie Lotnicze LOT wśród najlepszych przewoźników na świecie

AirHelp, światowy lider w dziedzinie praw pasażerów lotniczych, opublikował wyniki najnowszego rankingu AirHelp Score 2024, oceniającego 109 linii lotniczych z całego świata. Tegorocznym zwycięzcą zostały Brussels Airlines,
Lotnictwo BRAK ZDJĘCIA
2024-10-14 | 18:09

Lotniska w Polsce notują wzrost opóźnień lotów w sezonie letnim 2024

Najnowszy raport AirHelp, największej na świecie organizacji zajmującej się prawami pasażerów lotniczych, ujawnia znaczny wzrost opóźnień lotów w Polsce podczas lata 2024 roku. Ponad 34% pasażerów
Lotnictwo BRAK ZDJĘCIA
2024-09-06 | 10:03

AirHelp przypomina o prawach pasażerów z niepełnosprawnościami

AirHelp, największa na świecie firma technologiczna zajmująca się poprawianiem doświadczenia pasażerów lotniczych, wyjaśnia, jakie są prawach pasażerów lotniczych z niepełnosprawnościami, ograniczoną mobilnością i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.