REAKTO uzyskało zezwolenie ULC na loty bezzałogowe w formie zdalnej
REAKTO
ul. Isep 1
31-588 Kraków
kinga.bugno|reakto.eu| |kinga.bugno|reakto.eu
512 686 643
https://www.reakto.eu/
Spółka REAKTO to startup technologiczny, który konsekwentnie realizuje swój plan zrewolucjonizowania branży ochrony mienia, poprzez opracowanie i wdrożenie innowacyjnej usługi dronowych interwencji “na żądanie”. Spółka jest już po testach z Partnerami branżowymi i przygotowuje się właśnie do realizacji kolejnych etapów pilotażu w pierwszym kwartale 2023 roku. Spółka otrzymała niedawno zezwolenie na wykonywanie lotów w kategorii szczególnej, które uprawnia ją do realizacji operacji zdalnych.
Zezwolenie otrzymane od Urzędu Lotnictwa Cywilnego to dla nas kolejny krok w kierunku uzyskania certyfikatu LUC, a wcześniej zgody na realizację operacji na podstawie własnego scenariusza operacyjnego. Zezwolenie nie tylko umożliwia nam realizację lotów w sposób zdalny na wybranym terenie, ale również ułatwi nam składanie kolejnych wniosków uprawniających nas do lotów na większym i bardziej zaludnionym obszarze, m.in. w Mysłowicach czy na obszarze Gminy Skawina, gdzie planowane są kolejne etapy pilotażu. – wyjaśnia Kamil Żołądź, menedżer ds. operacyjnych w REAKTO
Docelowo spółka REAKTO planuje ubiegać się o certyfikat LUC, który da przedsiębiorstwu uprawnienie do samodzielnego zatwierdzania operacji lotniczych o podobnym charakterze, bez dodatkowych wniosków i pozwoleń. Umożliwi to elastyczne i płynne działania w zakresie komercyjnego rozwoju usługi i wdrożenia jej na kolejnych obszarach, w tym za granicą.
REAKTO na przełomie ostatnich miesięcy przeprowadziło szereg testów operacyjnych wraz z Partnerami z branży ochrony, m.in. Seris Konsalnet, Taurus Ochrona, VIP Security System czy Capital Security, a także konsultacje rynkowe. Podczas misji testowych realizowanych w powiecie nowosądeckim spółka wraz z Partnerami zrealizowała loty w oparciu o scenariusze weryfikacji fałszywych alarmów, automatycznych lotów patrolowych czy lokalizacji intruza i wsparcia taktycznego grupy interwencyjnej.
Instrukcja operacyjna, będąca częścią zatwierdzonego wniosku, jest także istotnym kamieniem milowym w kontekście przeprowadzania obowiązkowej diagnostyki bezzałogowca w formie zdalnej. Już wkrótce nasze stacje dokujące będą w sposób zautomatyzowany realizować diagnostykę techniczną hangarowanych dronów. Pilot będzie zapoznawał się z raportem i zatwierdzał go z centrum operacyjnego, bez konieczności przebywania w pobliżu infrastruktury. – dodaje Patryk Basiaga, kierownik projektu stacji dokującej w REAKTO
REAKTO tworzy System Szybkiego Reagowania - infrastrukturę i usługę, która zapewni 3-minutowy czas reakcji na wezwanie alarmowe. Drony i stacje dokujące rozmieszczone w przestrzeni publicznej umożliwią realizację misji “na żądanie” do obiektów objętych ochroną niemal natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia alarmowego. Rozwiązanie ma zapewnić wyższy standard ochrony dla spółek z branży security i ich Klientów, a także ograniczyć koszty. Wartość rynku ochrony w Polsce wyniosła ok. 12 mld złotych w 2021 roku.
Lotniska w Polsce notują wzrost opóźnień lotów w sezonie letnim 2024
AirHelp przypomina o prawach pasażerów z niepełnosprawnościami
Orbit® zaprasza na Orbitę Chillu na Lotnisku Chopina
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.