REAKTO uzyskało zezwolenie ULC na loty bezzałogowe w formie zdalnej
REAKTO
ul. Isep 1
31-588 Kraków
kinga.bugno|reakto.eu| |kinga.bugno|reakto.eu
512 686 643
https://www.reakto.eu/
Spółka REAKTO to startup technologiczny, który konsekwentnie realizuje swój plan zrewolucjonizowania branży ochrony mienia, poprzez opracowanie i wdrożenie innowacyjnej usługi dronowych interwencji “na żądanie”. Spółka jest już po testach z Partnerami branżowymi i przygotowuje się właśnie do realizacji kolejnych etapów pilotażu w pierwszym kwartale 2023 roku. Spółka otrzymała niedawno zezwolenie na wykonywanie lotów w kategorii szczególnej, które uprawnia ją do realizacji operacji zdalnych.
Zezwolenie otrzymane od Urzędu Lotnictwa Cywilnego to dla nas kolejny krok w kierunku uzyskania certyfikatu LUC, a wcześniej zgody na realizację operacji na podstawie własnego scenariusza operacyjnego. Zezwolenie nie tylko umożliwia nam realizację lotów w sposób zdalny na wybranym terenie, ale również ułatwi nam składanie kolejnych wniosków uprawniających nas do lotów na większym i bardziej zaludnionym obszarze, m.in. w Mysłowicach czy na obszarze Gminy Skawina, gdzie planowane są kolejne etapy pilotażu. – wyjaśnia Kamil Żołądź, menedżer ds. operacyjnych w REAKTO
Docelowo spółka REAKTO planuje ubiegać się o certyfikat LUC, który da przedsiębiorstwu uprawnienie do samodzielnego zatwierdzania operacji lotniczych o podobnym charakterze, bez dodatkowych wniosków i pozwoleń. Umożliwi to elastyczne i płynne działania w zakresie komercyjnego rozwoju usługi i wdrożenia jej na kolejnych obszarach, w tym za granicą.
REAKTO na przełomie ostatnich miesięcy przeprowadziło szereg testów operacyjnych wraz z Partnerami z branży ochrony, m.in. Seris Konsalnet, Taurus Ochrona, VIP Security System czy Capital Security, a także konsultacje rynkowe. Podczas misji testowych realizowanych w powiecie nowosądeckim spółka wraz z Partnerami zrealizowała loty w oparciu o scenariusze weryfikacji fałszywych alarmów, automatycznych lotów patrolowych czy lokalizacji intruza i wsparcia taktycznego grupy interwencyjnej.
Instrukcja operacyjna, będąca częścią zatwierdzonego wniosku, jest także istotnym kamieniem milowym w kontekście przeprowadzania obowiązkowej diagnostyki bezzałogowca w formie zdalnej. Już wkrótce nasze stacje dokujące będą w sposób zautomatyzowany realizować diagnostykę techniczną hangarowanych dronów. Pilot będzie zapoznawał się z raportem i zatwierdzał go z centrum operacyjnego, bez konieczności przebywania w pobliżu infrastruktury. – dodaje Patryk Basiaga, kierownik projektu stacji dokującej w REAKTO
REAKTO tworzy System Szybkiego Reagowania - infrastrukturę i usługę, która zapewni 3-minutowy czas reakcji na wezwanie alarmowe. Drony i stacje dokujące rozmieszczone w przestrzeni publicznej umożliwią realizację misji “na żądanie” do obiektów objętych ochroną niemal natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia alarmowego. Rozwiązanie ma zapewnić wyższy standard ochrony dla spółek z branży security i ich Klientów, a także ograniczyć koszty. Wartość rynku ochrony w Polsce wyniosła ok. 12 mld złotych w 2021 roku.

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Polskie Linie Lotnicze LOT wśród najlepszych przewoźników na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.