Sezon letni 2023 – perspektywy i oczekiwania
17 kwietnia w Warszawie odbyło się kolejne śniadanie biznesowe z cyklu TAKE OFF, organizowane przez Welcome Airport Services. Tym razem spotkanie zostało poświęcone właśnie rozpoczynającemu się sezonowi letniemu. Goście omawiali go w kontekście ruchu turystycznego, zarówno z punktu widzenia branży lotniczej, jak i turystycznej.
Zgodnie z danymi Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) wielkość przychodów generowanych przez przemysł turystyczny w skali globalnej w 2019 roku to 9,63 biliona dolarów i 10,3 procent światowego PKB. Najwięcej turystów odwiedziło Azję i Pacyfik, a następnie Europę i Amerykę. W 2020 roku globalny ruch turystyczny spadł o około 74% w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2021 roku przychody wyniosły 5,81 biliona dolarów i 6,1 procent światowego PKB.
Pespektywy i oczekiwania związane z sezonem letnim 2023 zostały omówione podzas piątej edycji TAKE OFF. Zebranych gości powitał zarząd Welcome Airport Services – Jakub Kluziński i Marcin Osowski. W zagadnienie omawiane na spotkaniu wprowadził gości krótki film z udziałem Anny Midery, prezes Portu Lotniczego Łódź oraz Piotra Czecha, dyrektora Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Głównym punktem wszystkich spotkań z cyklu Take Off są dyskusje. Tym razem odbyły się dwa panele, które prezentowały zagadnienia związane z ruchem turystycznym z perspektywy powietrza i ziemi. Oba poprowadził Krzysztof Zalewski, dyrektor pionu handlowego Welcome Airport Services.
W pierwszym z nich, omawiającym perspektywy i oczekiwania związane z sezonem letnim 2023 z perspektywy powietrza, wziął udział Stanisław Wojtera, prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A. oraz Marcin Żak – Country Manager Euro Jet.
- Prognozy Eurocontol sugerują, że sezon letni 2023 będzie rekordowy. Znacząco zwiększyła się liczba slotów – jest znacznie wyższa niż w roku 2019. Zmienił się profil pasażera. Jest więcej pasażerów turystycznych, a mniej biznesowych. Coraz więcej jest lotów czarterowych, latających w atrakcyjne wypoczynkowo miejsca. I chociaż wzrost liczby takich lotów dotyczy głównie sezonu wysokiego, to obserwujemy wzrosty również poza sezonem – podkreślił Stanisław Wojtera.
- Ostatnie miesiące w General Aviation są swoistym barometrem dla nadchodzącego sezonu. Prognozy wyglądają obiecująco, po trzech miesiącach jesteśmy w stanie określić, że wyniki będą o około 20% wyższe niż w zeszłym roku – stwierdził Marcin Żak.
Druga dyskusja panelowa przedstawiała perspektywę ruchu turystycznego w 2023 roku widzianego z ziemi. W tej części spotkania udział wzięli Gheorghe Cristescu – prezes zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego oraz Rafał Szmytke – prezes zarządu Polskiej Organizacji Turystycznej.
- Zmienił się sposób planowania podróży. Turyści nie planują już podróży z dużym wyprzedzeniem. Coraz częściej dokonują rezerwacji na parę dni przed pobytem w hotelu. W 2023 roku branża hotelarska odczuwała i odczuwa rosnącą inflację, ale jest to branża, która potrafiła i potrafi sobie z tym poradzić. Statystyki pokazują, że obłożenie w 2022 roku było rekordowe, porównując się do 2019 roku, średnie ceny w naszych hotelach również są rekordowe i udało nam się połączyć wzrost cen ze wzrostem obłożenia. Potrafimy również optymalizować nasze koszty – to umiejętność, którą między innymi wynieśliśmy z pandemii. Przed nami kolejny sezon. Ten rok nasza branża zaczęła bardzo dobrze i choć prognozowanie utrudnia szybko zmieniająca się sytuacja międzynarodowa – w tym wojna na Ukrainie, to wszystko wskazuje na to, że sezon letni 2023 będzie udany – stwierdził Gheorghe Cristescu.
- Przed nami sezon letni 2023. Poprzedni sezon był dla polskiej turystyki bardzo dobry. Polacy bardzo chętnie wyjeżdżali za granicę, ale też coraz więcej turystów zagranicznych odwiedza nasz kraj – warto wspomnieć, że przed pandemią Polska znajdowała się na 18 miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych destynacji na świecie. Prognozy na ten rok są więcej niż dobre, choć sytuacja geopolityczna i gospodarcza bez wątpienia ma na nie wpływ. Jestem jednak przekonany, że Polacy chcą podróżować – potwierdzają to nasze ankiety, w który 72% naszych respondentów deklaruje, że chce wyjechać w tym roku na urlop – podsumował Rafał Szmytke.
Głównym zagrożeniem dla odbudowy ruchu turystycznego w 2023 roku jest sytuacja ekonomiczna na świecie. Tourism Economics prognozuje, że powrót do ruchu turystycznego z czasów przed pandemią nastąpi w 2025. W 2023 roku zaobserwujemy spowolnienie w tempie przyrostu liczby przyjazdów, a podróże wewnątrz Europy będą podstawą odbudowy turystyki na naszym kontynencie. Dominować będzie turystyka wypoczynkowa, a odbudowa turystyki biznesowej wymagać będzie więcej czasu.
Lotniska w Polsce notują wzrost opóźnień lotów w sezonie letnim 2024
AirHelp przypomina o prawach pasażerów z niepełnosprawnościami
Orbit® zaprasza na Orbitę Chillu na Lotnisku Chopina
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.