Makulatura staje się surowcem
Kiedyś każdy uczeń miał obowiązek przynieść do szkoły określoną ilość makulatury, która już wtedy stawała się towarem. Obecnie postrzeganie jej jako surowca staje się coraz bardziej powszechne. Jeśli istnieje towar, to prowadzony jest handel, wobec czego potrzebne stało się narzędzie pozwalające aktywnie dostosowywać się do trendów. Jak tego dokonać? Czy makulatura ma jedną stałą cenę?
Życie makulatury – z niebieskiego pojemnika do sklepu
Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z makulaturą po wrzuceniu jej do niebieskiego pojemnika. Narosło wiele mitów dotyczących spalania lub mieszania w śmieciarce wszystkich odpadów. Faktycznie jednak segregacja makulatury to pierwszy krok w cyklu handlu i produkcji. Efektem są opakowania i produkty wykonane powtórnie z tego samego surowca. Rynek makulatury jest systemem wzajemnie oddziałujących na siebie podmiotów – oddających makulaturę do recyklingu, przetwórców i papierni. Proces ma wiele składników kosztowych, do głównych należą: energia, woda, ścieki, transport, surowiec pierwotny (pulpa) oraz wtórny (makulatura). Cena produktu końcowego (opakowań, papieru, produktów higienicznych) oraz poziom konsumpcji wpływają na wartość makulatury. Ona z kolei determinuje decyzje firm odpadowych – sprzedawać surowiec, czy trzymać go w magazynach w oczekiwaniu na lepsze czasy?
– Ceny makulatury, w ciągu zaledwie kilku tygodni, mogą zmienić się o nawet o 500 proc. Każdy sprzedał kiedyś jakiś przedmiot zbyt tanio, nie znając jego ówczesnej wartości. Jak ustrzec się przed podaniem złej ceny? Należy rozeznać rynek. Przy zawieraniu umów przydatny stanie się wskaźnik, który będzie na bieżąco mówił za ile i gdzie możemy sprzedać zebraną makulaturę. Na polskim rynku jest nim bezpłatny Indeks Cen Makulatury ICM ZEME, który pokazuje ceny kartonu 1.04 – mówi Kacper Adamowicz, CEO, ZEME.
Dlaczego lokalny wskaźnik jest potrzebny?
Większość wskaźników makulatury (np. PIX oraz EUWID) opiera się na zagranicznych cenach. Jednak jakie znaczenie mają wartości za granicą, gdy chcący sprzedać makulaturę nie zna cen z papierni oddalonej o kilka kilometrów od jego przedsiębiorstwa? Z tego powodu wskaźnik ICM ZEME opiera się na cenach transakcyjnych na rynku polskim oraz eksporcie makulatury z Polski na rynki zagraniczne. Praca na podstawie tego wskaźnika pomaga w ustaleniu realnej wartości surowca i aktualizowaniu jego ceny zgodnie z ogólnymi zmianami na rynku. Umożliwia również podejmowanie decyzji o sprzedaży surowca lub jego zatrzymaniu.
– Indeks ICM ZEME publikowany jest co tydzień. Korzystamy z przekazywanych nam danych o ostatnich transakcjach. Bierzemy pod uwagę też bieżące koszty logistyki. Tylko przy uwzględnieniu aktualnych parametrów transakcyjnych Klienci mają pewność, że ich faktyczne koszty i przychody będą zgodne z prognozowanymi. Nawet drobne zmiany cen na rynku mają swoje odzwierciedlenie w wartości indeksu. Jest to bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich stron – dodaje Kacper Adamowicz, CEO, ZEME.
Segregacja odpadów zyskuje na znaczeniu
Dyrektywa EU o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, do 31 grudnia 2030 r. zakłada poddawanie recyklingowi co najmniej 85 proc. papieru i tektury. Czy wiesz, że ich wykorzystanie może pozwolić zaoszczędzić nawet 70 proc. zasobów? Powtórne przetwarzanie makulatury jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także opłacalne biznesowo. Z tego powodu nastąpiła zmiana spojrzenia na makulaturę – z odpadu na surowiec. Może warto byłoby przywrócić powszechną zbiórkę makulatury w szkołach, by za jakiś czas dzieci znowu przynosiły ją w ramach edukacji ekologicznej?

Unijna zmiana prawna otworzy drzwi dla nielegalnego drewna z Rosji

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Rollercoaster cen ropy naftowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.