Komunikaty PR

Mieszkańcy Pomorza wypożyczą nieodpłatnie sprzęt rehabilitacyjny .

2024-04-12  |  06:00
Biuro prasowe

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 4 miliony osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi. Z tej liczby około 200.000 osób, to mieszkańcy Pomorza.

Dlatego właśnie Fundacja Eco Textil zdecydowała się na poszerzenie sieci darmowych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w naszym regionie. Nieodpłatnie można będzie wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dla wszystkich potrzebujących, także tych, którzy sprzętu potrzebują tymczasowo, np. po wypadku.

 

Działająca przy firmie Wtórpol Fundacja Eco Textil realizuje misję pomocy potrzebującym już od 12 lat. Tym razem poprzez otwarcie nowej w pełni bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Nowym Stawie. Wypożyczalnia usytuowana jest przy ul. Bema 8 w Kompleksie Służb Ratowniczych. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, mieszkańcy gminy Nowy Staw zyskują dostęp do specjalistycznego sprzętu, niezależnie od swojej sytuacji finansowej oraz od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Od kilku lat Fundacja, we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, rozwija sieć bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Obecnie, poza Nowym Stawem, placówki Eco Textil znajdują się również np. w Gdyni, Kościerzynie, Nowym Dworze Gdańskim oraz Cieplewie (Pruszcz Gdański). 

 

Nowo otwarta placówka w Nowym Stawie oferuje szeroki zakres sprzętu rehabilitacyjnego, starając się sprostać różnorodnym potrzebom mieszkańców. Wypożyczalnia zapewnia dostęp do wózków, kul ortopedycznych, balkoników rehabilitacyjnych. To kompleksowe wsparcie, które ma na celu nie tylko ułatwienie codziennego funkcjonowania, ale także poprawę komfortu i jakości życia osób z ograniczeniami ruchowymi czy ofiar wypadków.

 

Proces wypożyczenia sprzętu jest prosty. Osoby zainteresowane mogą skorzystać z wypożyczalni stacjonarnej która znajduje się na  ul. Bema 8 w Nowym Stawie. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numer telefonu 55 276 15 40 wew. 28 do p.  Magdaleny Gordon.

 

Fundacja Eco Textil prowadzi także wypożyczalnię internetową. Aby dokonać wypożyczenia online należy zarejestrować konto, wypełnić formularz, wybrać potrzebny sprzęt oraz określić na jak długo w przybliżeniu będzie on wypożyczony. Po zatwierdzeniu wniosku, na podany adres e-mail zostanie odesłana umowa oraz dalsze instrukcje postępowania. Wzór umowy jest również dostępny w sekcji dokumenty do pobrania/wsparcie.

 

Co ciekawe Fundacja nie utrzymuje wypożyczalni z dotacji, ale głównie ze środków pozyskanych poprzez zbywanie… odzieży wrzucanej przez Polaków do sieci kontenerów rozstawionych w całej Polsce, są to pojemniki z logo Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Tekstylia oddane do kontenerów są w 100% wprowadzane do drugiego obiegu: te w najlepszej jakości trafiają do second handów lub na eksport, natomiast pozostałe poddawane są recyklingowi. Część środków pozyskanych w ten sposób firma Wtórpol przekazuje właśnie na konto Fundacji Eco Textil, umożliwiając tym samym dalszy rozwój sieci wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego  także w naszym województwie.

 

Fundacja ma na swoim koncie już ponad 3000 wypożyczeń. Suma oszczędności w domowych budżetach dzięki fundacji wyniosła 4.459.130 PLN. Na wsparcie potrzebujących Fundacja Ecotextil przekazała łącznie ponad 15 milionów złotych. Prezeska Fundacji, Monika Lipnicka liczy na to, że liczby te będą rosły, jednak poszerzanie sieci wypożyczalni stacjonarnych jest możliwe tylko dzięki lokalnym partnerom: "Zainteresowanie jest ogromne, więc właściwie stale jesteśmy otwarci na nowych partnerów, czyli podmioty lokalne gotowe do współpracy przy prowadzeniu wypożyczalni stacjonarnych. Nie ukrywam, że żywimy także nadzieję, iż coraz więcej ludzi, nie wiedząc, co zrobić z niechcianą odzieżą, będzie wybierać pojemniki z logo EcoTextil lub PCK. Dzięki temu nadal będziemy mogli pomagać, a nasza działalność będzie zataczać coraz szersze kręgi. Jednak nie będzie to możliwe bez zaangażowania całego społeczeństwa. Tym bardziej, że taka forma pomocy sprawdza się nawet w trudniejszych momentach, gdy nie wszyscy mogą sobie pozwolić na finansowe wspieranie potrzebujących." - mówi.

 

Nowo otwarta wypożyczalnia w Nowym Stawie stanowi kolejny krok w dążeniu do zapewnienia wsparcia osobom z ograniczeniami ruchowymi na Pomorzu. Fundacja zachęca do oddawania niepotrzebnej odzieży, ponieważ tylko w ten sposób ma szansę kupować kolejny sprzęt rehabilitacyjny, prowadzić wypożyczalnię online i otwierać kolejne wypożyczalnie stacjonarne .

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne W Polsce nie docenia się ich pracy, ale czas na zmiany Biuro prasowe
2024-05-15 | 06:12

W Polsce nie docenia się ich pracy, ale czas na zmiany

W związku z gwałtownym starzeniem się społeczeństwa opiekunowie seniorów będą niedługo pożądani na rynku pracy tak samo jak dziś księgowe, pracownicy budowlani, kierowcy czy
Problemy społeczne Jeszcze więcej “cichych godzin” w Castoramie
2024-05-13 | 01:00

Jeszcze więcej “cichych godzin” w Castoramie

Castorama wydłuża "ciche godziny" we wszystkich sklepach sieci w Polsce! Osoby wrażliwe na dźwięki, mające problemy słuchowe oraz będące się w spektrum autyzmu już od 9 maja,
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-25 | 15:00

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU   W tym roku do Nagrody Korczaka wypłynęło wyjątkowo dużo zgłoszeń – 147 osoby i instytucje z całego kraju. Jak podkreśla Uczelnia Korczaka – organizator konkursu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.