Moc Pomagania. Centrum Pomocy Ukraińcom przy Modlińskiej
Centrum Pomocy Humanitarnej Ukraińcom zlokalizowane w Hali Targowo-Kongresowej Global EXPO, przy ulicy Modlińskiej 6D w Warszawie jest jednym z największych w Polsce punktów wsparcia dla osób wyjeżdżających z Ukrainy. A w ocenie licznych delegacji rządowych oraz delegatów ONZ uznany został za jeden z najlepszych. Od ponad 3 miesięcy uciekający przed wojną Ukraińcy, otrzymują w ośrodku realne wsparcie i wszystko, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania, a nawet więcej.
Centrum Pomocy Humanitarnej przy ul. Modlińskiej działa od początku marca 2022 roku i dotychczas zarejestrowało się tu ponad 45 000 uhcodzców, wydano ok. 1 000 000 posiłków i 240 000 noclegów. Pomadto do tej pory ośrodek udzielił wsparcia żywnościowo-ubraniowego dla co najmniej 20 innych punktów z Ukaińcami oraz wysłał ponad 50 transportów z pomocą na front i do szpitali w Ukrainie. To tylko niektóre liczby podsumowujące pracę Centrum przez ostatnie 3 miesiące.
Na co dzień w Centrum przebywa około 2,5-3 tys. obywateli Ukrainy, wśród nich ok. 40% to są dzieci. Przyjeżdżający znajdują tu nie tylko schronienie. Centrum zapewnia wszystkie artykuły pierwszej potrzeby, kompleksowe wyżywienie, całodobową opiekę medyczną (w tym specjalistyczną) i weterynaryjną, niezbędne wsparcie psychologiczne, usługi prawne, transport do innych miejsc docelowych w Polsce i innych krajów, pomoc w poszukiwaniu pracy czy zakwaterowania. W obiekcie wydzielona jest także przestrzeń dla dzieci i młodzieży.
– Zaangażowanie pracowników jest ogromne. Codziennie pracuje tu ponad 200 osób: obsługa cateringu, punktów wydawczych, recepcji. Personel medyczny, serwis techniczny i policja również są do dyspozycji przyjeżdżających na terenie obiektu. Ponadto wspierają nas wolontariusze, firmy usługowe oraz darczyńcy. Wszystko po to, aby osoby, które przeżyły traumę wojny mogły złapać oddech i poczuć się bezpiecznie. – mówi pełnomocnik Zbigniew Bogusz
Obiekt dysponuje stanowiskami służących wsparciem operatorów mobilnych, agencji pracy, pośredników banków, stowarzyszenia prawników i notariuszy, a także jedynym w Polsce punktem wizowym Kanady.
– Bezpieczeństwo i możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb – to najważniejsze, ale nie jedyne co możemy zaoferować osobom dotkniętym wojną. W Centrum dbamy też o to, aby przyjeżdżający, zarówno dorośli jak i dzieci, otrzymali niezbędne psychologiczne wsparcie – komentuje Wadym, główny koordynator Centrum Pomocy – Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić im dostęp do kultury, rozrywki i sportu, a także warunki do nauki i rozwoju. W tym celu stworzyliśmy dla osób z Ukrainy strefy zabaw, miejsca odpoczynku, sale spotkań, kursy z języka polskiego, a nawet zajęcia z jogi dla dorosłych i dzieci. Regularnie organizujemy spotkania, koncerty, obchodzimy święta.
W Centrum Pomocy przy ul. Modlińskiej obchodzono Wielkanoc i Dzień Matki, a w środę, 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka zorganizowana została impreza dla najmłodszych. Na dzieci czekało mnóstwo zabaw, konkursów, warsztaty plastyczne oraz słodycze.
– Chęć niesienia pomocy innym oraz wdzięczność naszych gości za to, co robimy, jest właśnie tym, co napędza nas każdego dnia. Gdy widzimy te uśmiechy, realne efekty naszej pracy, czujemy niesamowitą satysfakcję i motywację do podejmowania dalszych działań. – mówi Rusłana Popławska, pracowniczka i wolontariuszka Centrum Pomocy – Będziemy pomagać tyle, ile będzie potrzeba. – dodaje.
Pracownicy Centrum, wolontariusze i inne osoby dobrej woli tworzące to wyjątkowe miejsce codziennie podejmują działania, aby tworzyć w obiekcie przyjazną domową atmosferę i zachęcają każdego, kto ma taką możliwość, do zaangażowania się w niesienie pomocy gościom z Ukrainy.
Obiekt działa przy wsparciu licznych instytucji, darczyńców prywatnych oraz Wojewody Mazowieckiego.

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.