Komunikaty PR

Fotoradary – jak działają i gdzie można sprawdzić ich lokalizację?

2024-08-01  |  10:00
Biuro prasowe

Funkcjonowanie fotoradarów w Polsce

Fotoradary w Polsce często ustawiane są w rejonach, w których w przeszłości występowała duża liczba wypadków lub wykroczeń. O funkcjonowaniu takiego systemu w danym miejscu musi jednak informować specjalny znak np. D-51 – automatyczna kontrola prędkości.

Choć fotoradary zazwyczaj nie rejestrują przekroczenia prędkości o kilka kilometrów na godzinę ze względu na pewien margines tolerancji, lepiej jest przestrzegać przepisów, ponieważ nie ma pewności, czy urządzenie nie uwzględni niewielkiego błędu kierowcy.

Rodzaje fotoradarów stacjonarnych

Nie wszystkie fotoradary działają w taki sam sposób. Od wykorzystywanej technologii zależy m.in. zasięg działania urządzenia, a także rodzaj przewinienia, jakie rejestruje. Obecnie na polskich i zagranicznych drogach można spotkać urządzenia wykorzystujące technologię radarową bądź laserową. Istnieją też kamery rejestrujące przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.  Czasem spotkać można również nowoczesne fotoradary, rejestrujące złamanie zakazu wyprzedzania czy niezapięte pasy.

Ponadto coraz częściej stosowany jest odcinkowy pomiary prędkości. Jak działa? W Polsce zwykle są to dwa fotoradary ustawione na wybranym fragmencie trasy. Jeden dokonuje pomiaru przy wjeździe w strefę kontrolowaną, a drugi przy wyjeździe z niej. Po czasie, w jakim auto pokonało określony odcinek obliczona zostaje prędkość, z jaką się poruszało. W części krajów, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Austrii fotoradary rozstawione są na całych trasach i poprzez sygnalizatory mogą wpływać na ograniczenie prędkości na danej drodze.

Aktualna mapa fotoradarów

Dla osób planujących swoją podróż i chcących dowiedzieć się, gdzie są nowe fotoradary, świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z map fotoradarów. Dostępne są one w internecie, np. pod adresem https://www.oponeo.pl/mapa-fotoradarow. Można na niej ustawić trasę planowanej podróży i sprawdzić, w których miejscach funkcjonuje automatyczna kontrola prędkości, a także jaki rodzaj urządzenia znajduje się w danej lokalizacji. Znacznie ułatwia to planowanie trasy. Warto skorzystać z tego narzędzia zwłaszcza przed zagranicznym wyjazdem. Mimo że koszty mandatów w Polsce znacznie wzrosły, to za granicą bywają one jeszcze wyższe, na co wpływ ma również obowiązywanie w danej lokacji innej waluty, np. euro. Przede wszystkim należy jednak zawsze pamiętać, aby jechać z przepisową prędkością – wówczas kierowca nie musi obawiać się żadnego mandatu, a przede wszystkim znacznie zmniejsza się ryzyko wypadku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.