Komunikaty PR

SAP Story: podróż Mercedes-Benz Polska od planowania aż po rozliczenia wydatków

2024-12-13  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Patrycja Kaleta-Łuczynowicz
Linkleaders

Piotrkowska 148/150
90-631 Łódź
patrycja.kaleta|linkleaders.pl| |patrycja.kaleta|linkleaders.pl
505 223 994
https://www.linkleaders.pl/
Do pobrania PRESS ( 0.02 MB )

W ostatnich latach branża motoryzacyjna odnotowuje rosnącą potrzebę cyfrowych transformacji. Nie ma wyjścia, jeśli chce sprostać wymogom nowoczesnych systemów zarządzania i lepszej integracji procesów operacyjnych. Raport PwC Digital Auto Report 2023 ujawnia, że już 40% firm motoryzacyjnych na świecie wdrożyło technologie cyfrowe do zarządzania łańcuchem dostaw. Z kolei w swojej analizie McKinsey & Company podkreśla, że globalny rynek rozwiązań ERP w branży automotive rośnie rocznie o 12%, głównie dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych. To one wspierają optymalizację działań operacyjnych i księgowych, nie wspominając o obszarze HR. Właśnie w tym obszarze zmiany wprowadził Mercedes-Benz Polska.

Mercedes-Benz Polska, działający w kraju od 1996 roku, jest kluczowym graczem na polskim rynku motoryzacyjnym i częścią globalnej struktury Mercedes-Benz AG. Firma prowadzi szeroki zakres działalności: jest dystrybutorem takich marek, jak Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach oraz samochodów dostawczych. Współpracuje z siecią dealerów, zapewniając sprzedaż i serwis pojazdów klasycznych, elektrycznych i hybrydowych. Firma nieustannie dąży do innowacji, aktywnie rozwijając usługi związane z cyfryzacją, ale także przebudowując procesy wewnętrzne, które muszą obsłużyć coraz bardziej rozrastającą się strukturę firmy.

Wyzwania cyfrowe i potrzeba modernizacji

Sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa obejmującego kilkadziesiąt punktów dealerskich, duży zespół oraz liczne podróże służbowe, generował w Mercedes-Benz Polska wyzwania związane z płynnością procesów finansowych i administracyjnych. Zespół HR potrzebował scentralizowanego systemu rozliczeń podróży służbowych oraz odejście od dokumentacji papierowej i szablonów w Excelu. Proces obiegu dokumentów wymagał więc płynnej digitalizacji, ale bez angażowania dodatkowego zespołu i zasobów. Projekt miał doprowadzić do skrócenia czasu rozliczeń, uproszczenia przepływu dokumentów i usprawnienia księgowości oraz administracji wewnętrznej.

„Zależało nam na rozwiązaniu chmurowym, które nie wymaga instalacji serwerów, przygotowania infrastruktury i wgrywania poprawek. System musiał też spełniać wszystkie wymagania związane z bezpieczeństwem, których wymaga nasz koncern. Bardzo ważnym założeniem procesowym również możliwość prowadzenia projektu wdrożeniowego w 100% online” – podkreśla Hanna Malec, Customer Service Functional Domain Lead CEE w Mercedes-Benz Polska.

W jaki sposób sprawnie zarządzać podróżami służbowymi?

Aby zrealizować założony cel Mercedes-Benz Polska zdecydował się wdrożyć chmurowe rozwiązanie SAP Concur, które umożliwia cyfryzację i automatyzację rozliczeń podróży służbowych. Narzędzie obejmowało usprawnienie działania w takich obszarach, jak: rozliczanie kosztów podróży, zarządzanie wnioskami oraz analizę i raportowanie. Integracja z systemem finansowo-księgowym SAP oraz synchronizacja z bankami pozwoliły firmie na pełną automatyzację procesu księgowania wydatków służbowych, zwiększając tym samym dokładność i redukując koszty administracyjne.

„Dzięki jednemu, dobrze wdrożonemu narzędziu, zarządzanie podróżami służbowymi w naszej firmie stało się szybsze i bardziej przejrzyste. Zdecydowaliśmy się na cyfryzację tego obszaru, by uprościć procesy, a SAP Concur dał możliwości, które wiążą się z wygodą i elastycznością. Udało się – ocena pracowników odnośnie poprawy sposobu rozliczania podróży jest bardzo pozytywna. Sprawdzamy na bieżąco efekty naszych działań i na tej podstawie możemy testować możliwości SAP Concur także w innych obszarach, nie tylko w HR” – mówi Monika Jarosz, Head of HR w Mercedes-Benz Polska. 

„Projekt ten jest doskonałym przykładem na to, jak technologia może pomóc w integracji i optymalizacji, która realnie przekłada się na zadowolenie pracowników i usprawnienie procesów. Tak znakomity efekt udało nam się osiągnąć dzięki świetnie poprowadzonemu wdrożeniu i ścisłej współpracy osób z różnych zespołów Mercedes-Benz Polska, Plauta i SAP. Zostały zaangażowane osoby decyzyjne, które mogły szybko podejmować decyzje i nadawać kolejnym etapom projektu odpowiedni bieg” – dodaje Joanna Forkajm-Stachura, managing director w Plaut Consulting Polska.

Przyspieszenie branży motoryzacyjnej: sprytne narzędzia muszą być efektywne

Usprawnianie zarządzania podróżami służbowymi i wydatkami wymaga inteligentnych narzędzi cyfrowych, które można zintegrować z wykorzystywanym systemem ERP. Chodzi o to, by technologia pozwalała oszczędzać czas niezbędny na rejestrację faktur i automatyzowała zarządzanie oraz analizę kosztów. 

„Wykorzystywana w narzędziu SAP Concur technologia Business AI porównuje ślad węglowy dostępnych na danej trasie środków transportu i rekomenduje te o mniejszym wpływie na środowisko naturalne. Jeśli dodać do tego ograniczenie wykorzystania papieru w obiegu dokumentów, otrzymujemy nowoczesne rozwiązanie wspierające nie tylko cele związane z upraszczaniem i automatyzacją procesów operacyjnych, ale i wspierające zrównoważoną strategię firmy” – podsumowuje Marcin Bogucki, Intelligent Spend and Business Network Solutions Advisor w SAP Polska.

W badaniu SAP i Forrester aż 63% respondentów wskazało oprogramowanie do zarządzania podróżami i wydatkami jako jedno z najważniejszych narzędzi ułatwiających pracę i poprawiających wydajność. 68% respondentów w ten sam sposób postrzega rolę narzędzi do automatyzacji zobowiązań. Tym samym utrzymanie zaangażowania pracowników i lepszą jakość pracy oraz optymalizację zużycia zasobów można osiągnąć za pomocą jednej, znaczącej zmiany.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności Biuro prasowe
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego
Motoryzacja Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
2024-12-16 | 19:30

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę

Allianz Partners, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń i usług assistance oraz Mazda Motor Europe zawarły nową umowę partnerską w zakresie pomocy drogowej. Umowa konsoliduje i ujednolica
Motoryzacja Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
2024-12-13 | 09:35

Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku

W sezonach 2025-2027 Goodyear pozostanie sponsorem tytularnym oraz wyłącznym dostawcą opon do najwyższej klasy wyścigów pojazdów ciężarowych, European Truck Racing

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy

Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.

Ochrona środowiska

Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa

1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.

Handel

T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu

Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.