Święta na drogach: kiedy najczęściej dochodzi do wypadków? – analiza rankomat.pl
W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 130 zostało rannych. W tym okresie kierowcom nie sprzyja zwiększony ruch, pogarszające się warunki pogodowe i pośpiech, a policjanci apelują o ostrożność. Jednak jak wynika z policyjnych statystyk z ostatnich 5 lat, czas Wszystkich Świętych nie jest na pierwszym miejscu pod względem liczby wypadków na polskich drogach.
Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane policji z ostatnich 5 lat dotyczące liczby wypadków – w tym zabitych i rannych podczas najważniejszych polskich świąt: Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Zebrane dane wyraźnie wskazują, że do największej liczby wypadków statystycznie dochodzi w okresie Świąt Wielkanocnych.
Wszystkich Świętych najniebezpieczniejsze w 2018 roku
Liczba wypadków w czasie Wszystkich Świętych utrzymuje się na wysokim poziomie, choć różni się w zależności od roku. Najwięcej zdarzeń odnotowano w 2018 roku, kiedy doszło do 192 wypadków, w których zginęły 23 osoby. Choć pandemia w 2020 roku przyniosła spadek liczby wypadków do 67, od tego czasu liczba zdarzeń rośnie, osiągając 118 wypadków w 2023 roku. Policja co roku apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w okresie Wszystkich Świętych, kiedy Polacy wyruszają na drogi, aby odwiedzić groby bliskich. W ramach działań prewencyjnych organizowana jest akcja „Znicz”, która w tym roku potrwa od 31 października do 5 listopada.
Wielkanoc najbardziej wypadkowym czasem na polskich drogach
Jeśli spojrzeć na statystyki z ostatnich 5 lat, to właśnie podczas Świąt Wielkanocnych jest najwięcej wypadków, a także zabitych i rannych. Rekordowy pod tym względem był rok 2019, który przyniósł 190 wypadków – zginęło w nich aż 35 osób. Wyłączając lata pandemii (2020 i 2021 rok), liczba wypadków w okresie wielkanocnym nie spada poniżej 100. Dane z tegorocznej Wielkanocy również nie są optymistyczne: odnotowano 163 wypadki, 186 rannych, a 24 osoby poniosły śmierć.
Nieco lepiej w statystykach wypada Boże Narodzenie. Choć zdarzają się wyjątki, jak tragiczny rok 2020, kiedy zginęło 31 osób, Boże Narodzenie zwykle wiąże się z niższą liczbą wypadków – w 2023 roku było ich 86, z czego 14 zakończyło się ofiarami śmiertelnymi. To pokazuje, że rodzinny charakter tego okresu może wpływać na większą ostrożność kierowców.
Apel o bezpieczną jazdę
W okresach świątecznych należy zachować szczególną rozwagę na drodze, kiedy ruch na drogach znacząco się nasila. Dostosowanie prędkości do warunków na drodze, zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem oraz unikanie pośpiechu mogą pomóc zminimalizować ryzyko wypadków.
- Bezpieczna podróż zaczyna się od przygotowania – przed wyruszeniem warto sprawdzić stan techniczny samochodu, zadbać o odpowiednie oświetlenie i dostosować trasę do aktualnych warunków drogowych. Równie ważne jest planowanie przerw na odpoczynek, szczególnie przy długich trasach. Pamiętajmy, że odpowiedzialna postawa na drodze, uwzględniająca zmieniające się warunki i czas potrzebny na spokojną podróż, to klucz do bezpiecznego dotarcia do celu, zwłaszcza w okresie świątecznym – komentuje Katarzyna Gaweł, ekspert rankomat.pl.
W Światowy Dzień Oszczędzania sprawdzamy najbardziej ekonomiczne formy transport
UNIMOT tytularnym sponsorem 62. Rajdu Barbórka – Motorsport w DNA Grupy UNIMOT
VARTA Automotive i Hella Gutmann podpisały umowę o współpracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Bankowość
Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.