18.000 mkw. powierzchni wynajęte na terenie po byłej FSO w Warszawie
W ostatnich trzech miesiącach 2024 r., OKAM zawarł nowe umowy najmu lub odnowił kontrakty z kilkoma firmami na najem powierzchni na swojej działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Wśród nich jest m.in.: drukarnia 3D, kancelaria notarialna, firma specjalizująca się w konstrukcjach stalowych, hurtownia detaliczna odzieży, placówka edukacyjna czy firma kurierska. Wynajęta przez przedsiębiorstwa łączna powierzchnia biurowo-magazynowa sięga blisko 18.000 mkw. OKAM prowadzi też rozmowy z kolejnymi potencjalnymi klientami na najem dodatkowych ok. 9.000 mkw. Docelowo na tej działce, na pow. 62 ha OKAM planuje realizację inwestycji F.S.O. PARK, której realizacja potrwa ok. 25 lat.
- Zawarliśmy kolejne już w tym roku umowy najmu i przedłużyliśmy dotychczasowe, a także jesteśmy w trakcie negocjacji warunków najmu z kilkoma nowymi podmiotami. Potwierdza to, że nasza nieruchomość cieszy się nieustannie dużym zainteresowaniem. Wśród jej atrybutów jest przede wszystkim lokalizacja wraz z doskonałą komunikacją, zróżnicowane powierzchnie i elastyczne warunki najmu - zaznacza Marcin Zakrzewski, Leasing Manager OKAM City.
Aktualnie pod adresem Jagiellońska 88 na Pradze Północ swoją działalność prowadzi ponad 160 firm i organizacji z różnych branż. W gronie przedsiębiorstw, które w ostatnim czasie przedłużyły kontrakty czy podpisały nowe umowy – na rok lub na czas nieokreślony – znalazły się: drukarnia 3D, kancelaria notarialna, firma specjalizująca się w konstrukcjach stalowych, hurtownia detaliczna odzieży, placówka edukacyjna, firma kurierska i podmioty zajmujące się realizacjami filmowymi. Poza nimi znajduje się tu także m.in. siedziba Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie, Fundacja Habitat for Humanity Poland, warszawska Izba Administracji Skarbowej, FineTech Construction, LOCONI Intermodal czy Nesting Polska. W budynku dawnej Lakierni we wrześniu br. uruchomiona została ekspozycja ‘Wystawa w Fabryce’ z zabytkowymi pojazdami, w tym autami wyprodukowanymi w byłej FSO, otwarta dla zwiedzających w weekendy (więcej na www.fozpit.org/czwarty-sezon). Z kolei w Bramie Głównej, terenu należącego do OKAM, funkcjonuje EkoCentrum ‘Punkt Zwrotny’ (www.punktzwrotny.com) edukujące na temat zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju branży odzieżowej. Przestrzenie i place na terenie Jagiellońskiej 88 wynajmowane są również na potrzeby sesji zdjęciowych czy filmowych.
Poza zróżnicowaniem powierzchni (hale magazynowe, biura, place itp.) i elastycznymi warunkami najmu, w tym długością trwania umów, do atutów terenu przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie należy sama lokalizacja - bliskość trasy S8, duża liczba miejsc parkingowych, okoliczne przystanki autobusowe i tramwajowe, ścieżki rowerowe a w przyszłości również stacja metro. Działka posiada też własną bocznicę kolejową.
OKAM zakupił 62 ha teren po byłej FSO w 2021 r., a w 2023 r. ogłosił koncepcję architektoniczną Master Planu (pracowni WXCA i SAWAWA) dla tej nieruchomości. Wielofunkcyjna i zrównoważona inwestycja F.S.O. PARK zakłada łącznie ok. 12.000 mieszkań z przeznaczeniem dla ok. 17.000-19.000 osób, ok. 13.000 nowych miejsc pracy, placówki oświatowe i lokale handlowo-usługowe, tereny rekreacyjne, 10 ha ogólnodostępny centralny park (docelowo ok. 20 ha pow. zielonej na terenie całej nieruchomości), szereg rozwiązań prośrodowiskowych, a także rewitalizację wybranych historycznych budynków lub ich fragmentów. W ramach etapu I inwestycji na ok. 13 ha OKAM przewiduje powstanie ok. 2.000 mieszkań dla ponad 4.600 osób, ok. 60 lokali handlowo-usługowych, szkoły podstawowej dla ok. 650 uczniów oraz 7 ha zieleni w tym 2 ha centralnego parku. Ta faza planowana jest w ramach ustawy ‘Lex deweloper’, a jej budowa może rozpocząć się na początku 2026 r. Całość inwestycji rozłoży się w czasie na ok. 25 lat.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.