18.000 mkw. powierzchni wynajęte na terenie po byłej FSO w Warszawie
W ostatnich trzech miesiącach 2024 r., OKAM zawarł nowe umowy najmu lub odnowił kontrakty z kilkoma firmami na najem powierzchni na swojej działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Wśród nich jest m.in.: drukarnia 3D, kancelaria notarialna, firma specjalizująca się w konstrukcjach stalowych, hurtownia detaliczna odzieży, placówka edukacyjna czy firma kurierska. Wynajęta przez przedsiębiorstwa łączna powierzchnia biurowo-magazynowa sięga blisko 18.000 mkw. OKAM prowadzi też rozmowy z kolejnymi potencjalnymi klientami na najem dodatkowych ok. 9.000 mkw. Docelowo na tej działce, na pow. 62 ha OKAM planuje realizację inwestycji F.S.O. PARK, której realizacja potrwa ok. 25 lat.
- Zawarliśmy kolejne już w tym roku umowy najmu i przedłużyliśmy dotychczasowe, a także jesteśmy w trakcie negocjacji warunków najmu z kilkoma nowymi podmiotami. Potwierdza to, że nasza nieruchomość cieszy się nieustannie dużym zainteresowaniem. Wśród jej atrybutów jest przede wszystkim lokalizacja wraz z doskonałą komunikacją, zróżnicowane powierzchnie i elastyczne warunki najmu - zaznacza Marcin Zakrzewski, Leasing Manager OKAM City.
Aktualnie pod adresem Jagiellońska 88 na Pradze Północ swoją działalność prowadzi ponad 160 firm i organizacji z różnych branż. W gronie przedsiębiorstw, które w ostatnim czasie przedłużyły kontrakty czy podpisały nowe umowy – na rok lub na czas nieokreślony – znalazły się: drukarnia 3D, kancelaria notarialna, firma specjalizująca się w konstrukcjach stalowych, hurtownia detaliczna odzieży, placówka edukacyjna, firma kurierska i podmioty zajmujące się realizacjami filmowymi. Poza nimi znajduje się tu także m.in. siedziba Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie, Fundacja Habitat for Humanity Poland, warszawska Izba Administracji Skarbowej, FineTech Construction, LOCONI Intermodal czy Nesting Polska. W budynku dawnej Lakierni we wrześniu br. uruchomiona została ekspozycja ‘Wystawa w Fabryce’ z zabytkowymi pojazdami, w tym autami wyprodukowanymi w byłej FSO, otwarta dla zwiedzających w weekendy (więcej na www.fozpit.org/czwarty-sezon). Z kolei w Bramie Głównej, terenu należącego do OKAM, funkcjonuje EkoCentrum ‘Punkt Zwrotny’ (www.punktzwrotny.com) edukujące na temat zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju branży odzieżowej. Przestrzenie i place na terenie Jagiellońskiej 88 wynajmowane są również na potrzeby sesji zdjęciowych czy filmowych.
Poza zróżnicowaniem powierzchni (hale magazynowe, biura, place itp.) i elastycznymi warunkami najmu, w tym długością trwania umów, do atutów terenu przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie należy sama lokalizacja - bliskość trasy S8, duża liczba miejsc parkingowych, okoliczne przystanki autobusowe i tramwajowe, ścieżki rowerowe a w przyszłości również stacja metro. Działka posiada też własną bocznicę kolejową.
OKAM zakupił 62 ha teren po byłej FSO w 2021 r., a w 2023 r. ogłosił koncepcję architektoniczną Master Planu (pracowni WXCA i SAWAWA) dla tej nieruchomości. Wielofunkcyjna i zrównoważona inwestycja F.S.O. PARK zakłada łącznie ok. 12.000 mieszkań z przeznaczeniem dla ok. 17.000-19.000 osób, ok. 13.000 nowych miejsc pracy, placówki oświatowe i lokale handlowo-usługowe, tereny rekreacyjne, 10 ha ogólnodostępny centralny park (docelowo ok. 20 ha pow. zielonej na terenie całej nieruchomości), szereg rozwiązań prośrodowiskowych, a także rewitalizację wybranych historycznych budynków lub ich fragmentów. W ramach etapu I inwestycji na ok. 13 ha OKAM przewiduje powstanie ok. 2.000 mieszkań dla ponad 4.600 osób, ok. 60 lokali handlowo-usługowych, szkoły podstawowej dla ok. 650 uczniów oraz 7 ha zieleni w tym 2 ha centralnego parku. Ta faza planowana jest w ramach ustawy ‘Lex deweloper’, a jej budowa może rozpocząć się na początku 2026 r. Całość inwestycji rozłoży się w czasie na ok. 25 lat.
Ceny ofertowe nowych mieszkań – listopad 2024 (wstępne dane)
Murapol Corfa – nowoczesna inwestycja z prywatną siłownią plenerową w Katowicach
Matexi Polska wybuduje miejskie wille w Krakowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.