Komunikaty PR

Autodesk BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych za nami

2023-12-15  |  11:00
Biuro prasowe

Za nami dziewiąta już edycja BIM DAYS, w tym roku pod hasłem Ekosystem danych. W konferencji, w trybie stacjonarnym i online, wzięło udział 1000 osób.

Warszawa, grudzień 2023 – BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych to 3 dni wypełnione 40 sesjami merytorycznymi. Dyskusje toczyły się wokół rosnącej cyfryzacji przedsiębiorstw z całej branży, zrównoważonego rozwoju, którego założenia są coraz częściej wplatane w inwestycje oraz danych i współpracy opartej o ich wykorzystanie. 

- Konferencja BIM DAYS 2023 pokazała, jak bardzo wszystkie podmioty zaangażowane w proces inwestycyjny potrzebują wspólnego ekosystemu wymiany danych. Skuteczna komunikacja w całym procesie wpływa na jakość projektu, ograniczenie liczby błędów. Z kolei dane, ich analiza pozwolą na optymalizację i podnoszenie produktywności w branży. Rosnące zainteresowanie ze strony wykonawców, inwestorów i zarządców nieruchomości daje szansę na większą współpracę, właśnie w oparciu o dane – podsumowała Agnieszka Staniewicz, Account Based Marketing Manager, Autodesk.

Nowym punktem w agendzie była sesja poświęcona produkcji dla branży budowlanej, szczególnie istotnej zwłaszcza w kontekście mierzenia wbudowanego śladu węglowego. Jest to zagadnienie wymagające współpracy całego rynku.

Przyszłość to chmura i dostęp do informacji

W wystąpieniu otwierającym konferencję Yuri van de Laak, Director, AEC+O Sales, DACH & Eastern Europe, Autodesk,  przedstawił ewolucję, którą przeszło i przechodzi projektowanie i wspomagany cyfrowo proces budowlany. Dzięki nowemu podejściu do projektowania i zarządzaniu danymi w chmurze obecnie mówimy o kompleksowym zarządzaniu informacją o budynku w całym jego cyklu życia, z czego czerpać korzyści mogą wszyscy uczestnicy procesu budowlano-inwestycyjnego.

- Klienci będą mogli pracować w środowisku hybrydowym, wykorzystując już istniejące aplikacje desktopowe do części zastosowań oraz możliwości, które daje Autodesk Forma i dostęp do danych w chmurze – do innych. Dzięki wspólnemu ekosystemowi danych otwieramy do nich dostęp dla wszystkich zainteresowanych. Chcemy, by ludzie pracowali skupiając się na innowacjach, nie ograniczeniach – powiedział Yuri van de Laak.

Na jakim etapie jest cyfryzacja polskich firm z sektora budowlanego?

Debatę otwierającą „Transformacja cyfrowa – strategia czy walka na pilotażach” poprowadził Przemysław Nogaj, Territory Account Sales Executive Poland, Autodesk. Jak wygląda poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw? Kto jest inicjatorem zmian? Jak lepiej wykorzystywać dane powstające w trakcie procesu budowlanego? – na takie pytania odpowiedzi szukali zaproszeni paneliści.

- W ciągu ostatnich kilku lat zrobiliśmy duży krok do przodu i nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o stosowanie rozwiązań cyfrowych. Mamy świadomych inwestorów, projektantów i wykonawców i jesteśmy w stanie „przeskoczyć” pewne etapy wdrożeń, które występowały na Zachodzie i przejść od razu do bardziej zaawansowanych rozwiązań. Przed nami interoperacyjność: działanie na wspólnych standardach, które jeszcze wymagają opracowania i podnoszenie świadomości, zwłaszcza inwestorów publicznych – powiedział Maciej Smoliński, Menedżer zespołu VDC, Skanska S.A.

Zrównoważone budownictwo – nowa normalność?

Konferencja dotycząca działalności branży budowlanej nie mogła obejść się bez zagadnień dotyczących zrównoważonego rozwoju, ponieważ szacuje się, że budownictwo jest odpowiedzialne za ok. 40 proc. światowej emisji CO2. W panelu prowadzonym przez Magdalenę Wojtas z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wyraźnie przewijał się motyw dużej roli prawodawstwa i powiązanych z nim zmian w procesie projektowym, budowlanym i inwestycyjnym, ale także możliwości wspierania projektowania odpowiedzialnego środowiskowo przez nowe rozwiązania informatyczne.

- Technologia jest w stanie zniwelować lukę kompetencyjną. Chociażby analizy środowiskowe stają się tak dostępne, jak nigdy wcześniej. Dzięki Autodesk Forma możemy w krótkim czasie otrzymać analizę, na którą kiedyś czekaliśmy dwa tygodnie… Nowe narzędzia zwiększają dostępność metod, co pociągnie za sobą zainteresowanie architektów, pozytywnie wpływając na jakość projektów i otoczenia, w którym żyjemy  – powiedział Jan Rubel, Design Technology Director, Kuryłowicz & Associates.

Dane w centrum uwagi

Trzecia debata poświęcona była zagadnieniom związanym z wykorzystaniem danych i współpracy między poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego. Dzięki obecności wśród dyskutantów przedstawicieli projektantów, generalnych wykonawców i inwestorów można było przyjrzeć się temu tematowi ze wszystkich punktów widzenia.

- Największą korzyścią metodyki BIM jest ograniczanie ryzyk. Problemy wynikające z kolizji lub posługiwania się przez podwykonawców nieaktualną dokumentacją na etapie budowy przestają występować, ponieważ proces jest transparentny dla wszystkich jego uczestników, a dane są na bieżąco aktualizowane. Oszczędności wynikające ze stosowania BIM czy CDE nie polegają na tym, że wylejemy mniej betonu na budowie, ale na tym, że unikniemy niepotrzebnych kosztów – powiedział Adam Samsonowicz, BIM Manager, Dom Development.

Podobnie jak w latach ubiegłych swoimi doświadczeniami dzielili się praktycy. Wśród nich przedstawiciele firm: Algorable, APA Wojciechowski Architekci, EPR Architecst, Danfoss, Dom Development, Dura Vermeer, Enprom, Fort Polska, Frescon, HAG, Invest Komfort, PBPA, PKBI, PM, PM Group, PORR, R&D, Rebel Concept, Scan3D, SRDK Architekci, Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Strabag SA, TA, Tech Engineering, ThinkCo, 7R

Na uwagę zasługuje bardzo szeroki zakres tematyczny. Prelegenci pokazywali w jaki sposób wdrażać BIM w organizacji, jak zarządzać zespołem pracującym w BIM, ale również jak optymalizować i automatyzować pracę. Znaczącym wątkiem była współpraca, w tym w oparciu o platformę CDE. Zainteresowanie wzbudził również blok tematyczny z prezentacjami poświęconymi stosowaniu BIM w branży retail.

- Dużą i ważną częścią BIM DAYS są zawsze prezentacje oparte na doświadczeniach użytkowników rozwiązań Autodesk. Tak też było w tym roku. Liczymy, że przyszłoroczna konferencja będzie równie ciekawa pod tym względem i już teraz zapraszamy do aktywnego udziału. Rozwój płaszczyzny wymiany doświadczeń i edukacja rynku to wartość dodana każdej z edycji BIM DAYS – mówi Agnieszka Staniewicz.

 

Informacje o konferencji

BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych

Konferencja hybrydowa, 20-30 listopada 2023

Patroni instytucjonalni: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Rada Centrów Handlowych, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polski Związek Firm Deweloperskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Zespół Doradców Gospodarczych TOR.

Partnerzy Złoci:  Dell Technologies, Esri Polska

Partner Srebrny: Profi Partner, Autoryzowany Dystrybutor Leica Geosystems

Partnerzy Autodesk: AEC Design, Arkance Systems, Graitec, Man and Machine, MAT, Procad.

 

Informacje o Autodesk

Autodesk zmienia sposób projektowania i tworzenia świata. Nasza technologia obejmuje architekturę, inżynierię, budownictwo, projektowanie produktów, produkcję, media i rozrywkę. Umożliwia innowatorom z całego świata wyjście naprzeciw wyzwaniom, niezależnie od ich skali. Od bardziej zielonych budynków, poprzez coraz inteligentniejsze produkty, po produkcję zachwycających hitów kinowych. Oprogramowanie Autodesk pomaga naszym klientom projektować i tworzyć lepszy świat dla wszystkich. Więcej informacji na www.autodesk.pl, www.facebook.com/Autodesk.Poland

#MakeAnything

 

Kontakt:

Dorota Prochowicz, Omega Communication, 728 433 401; dprochowicz@communication.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych

Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.

Transport

Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów

Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.

Handel

Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń

W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.