Bańka mydlana z condohoteli
Condohotele, kóre miały powstać w Ostródzie i Władysławowie od samego początku były inwestycją wysokiego ryzyka. Mimo to znaleźli się pośrednicy, którzy chcąc zarobić na naiwności ludzi – gwarantowali pewny, wysoki zysk z inwestycji. Teraz deweloperzy ogłosili upadłość, condohoteli nie ma, a inwestorzy szukają sprawiedliwości w sądzie.
Do pozwanych należą firmy z grupy kapitałowej Idea Banku, które pośredniczyły w sprzedaży lokali w condohotelach. Mowa tutaj o spółkach grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego: Lion’s Bank oddział Idea Banku, Home Broker, Open Finance oraz Lion’s House (teraz Development System)
UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) już wcześniej przyglądał się wspomnianym inwestycjom. W przypadku candohotelu we Władysławowie UOKiK nałożył karę. 330 tys.zł, - dotyczyła ona Home Brokera.
Spółka odwołała się od tej decyzji, ale pierwsza instancja przyznała rację urzędowi. W przypadku candohotelu w Ostródzie UOKiK nie mógł podjąć działań ze względu na przedawnienie sprawy.
Spółki miały namawiać na ryzykowne inwestycje w condohotele i obiecywać z nich wysokie zyski. Setki osób straciły pieniądze, bo nieruchomość nie ma i raczej… nie będzie. Prawnikom z kancelarii radcy prawnego Anny Bufnal z Gdyni udało się przekonać Sąd, że winnym zaistniałej sytuacji jest pośrednik, który klientom skutecznie „wciskał kit”. I to właśnie on będzie musiał oddać ludziom pieniądze.
Na początku listopada 2019 roku do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Lion’s Bank - oddział Idea Banku.
-Nawet kilkaset osób mogło dać się namówić przekonywującym pracownikom instytucji na ryzykowny biznes w condohotele. Interes wydawał się na tyle obiecujący i realny, że niektórzy zdecydowali się zapłacić po 200-400 tys. zł za jeden lokal, a kusili się nawet na kilka. Wielu z nich straciło oszczędności swojego życia – mówi radca prawny Anna Bufnal, reprezentująca pokrzywdzonych, a wśród nich osobę, która „zainwestowała” w 3 lokale condo.
Miało być tak pięknie…
Inwestycja w condohotel, promowana przez ww. spółki z grupy Leszka Czarneckiego, polegała na szukaniu „majętnego klienta”, przed którym w sposób nieetyczny roztaczano złudną wizję „kokosów” i gigantycznego zarobku. Na papierze pokazywano klientowi, że na wynajmowaniu mieszkania, apartamentu lub pokoju w condohotelu da się zarobić 5-7% w skali roku (nie licząc dodatkowych zysków ze wzrostu wartości nieruchomości). Interes wydawał się idealny: kupujemy mały apartament w hotelu za np.: 280.000 zł (razem z kosztami transakcyjnymi i wykończeniem), po czym oddajemy je operatorowi do wynajmu i inkasujemy w skali roku czynsz, który miał sięgać nawet 7% zainwestowanego kapitału.
- W ostateczności osoby, które skusiły się na ofertę, zapłaciły, ale nigdy nie stały się właścicielami lokali, a developer ogłosił upadłość. Jednak nie oszukujmy się, że pieniądze z masy upadłościowej trafią do pokrzywdzonych, bo trafią do banków jako wierzycieli hipotecznych, którzy są zabezpieczeni w pierwszej kolejności. – mówi reprezentująca klientów radca prawny Anna Bufnal.
Oczywiście nasuwa się pytanie: skoro developer ogłosił upadłość, to kto może oddać klientom ich pieniądze?
- Udało nam się już uzyskać od Sądu ustalenie odpowiedzialności, że to właśnie pośrednik Lion`s House, a także Lion’s Bank wprowadziły klientów w błąd, nie przekazywał im rzetelnych informacji. Teraz pozostaje nam już po dopełnieniu formalności zawalczyć w Sądzie o 100% wpłacanych przez klientów pieniędzy. Najważniejsze, że Sąd uznał odpowiedzialność za zaistniałą sytuację pośrednika oraz banku, należących do. Grupy L. Czarneckiego. To milowy krok do pozytywnego zakończenia tej sprawy – dodaje A. Bufnal. http://bufnal.pl/
Ceny ofertowe nowych mieszkań – listopad 2024 (wstępne dane)
Murapol Corfa – nowoczesna inwestycja z prywatną siłownią plenerową w Katowicach
Matexi Polska wybuduje miejskie wille w Krakowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.