Borowiecka Park z precertyfikatem ZIELONY DOM dla 28 budynków
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Borowiecka Park to warszawska inwestycja mieszkaniowa składająca się z 28 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, którą realizuje Vanguard Properties. Osiedle zostało zaprojektowane z myślą o rozwiązaniach energooszczędnych i wpływających na komfort mieszkańców. Takie podejście inwestora pozwoliło na uzyskanie precertyfikatu ZIELONY DOM, stworzonego i nadawanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Inwestycja Borowiecka Park uzyskała precertyfikat ZIELONY DOM, spełniając warunki i wymogi Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. 28 domów w zabudowie bliźniaczej o powierzchni ok. 5000 mkw. PUM jest realizowane przez Vanguard Properties w Warszawie przy ul. Borowieckiej. Osiedle zaprojektowała pracownia DA Dziuba Architekci.
- Uzyskanie precertyfikatu ZIELONY DOM to dla nas ogromne wyróżnienie, które potwierdza nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście do budownictwa. Dla nas, jako firmy deweloperskiej jest to wieloetapowy proces, w którym, oprócz przedstawicieli generalnego wykonawcy, uczestniczą również architekci, konsultanci ds. planowania przestrzennego, specjaliści od modelowania energetycznego, eksperci ds. bioróżnorodności, architekt zieleni, ekolodzy oraz audytor certyfikujący. Precertyfikacja oznacza nie tylko docenienie naszych dotychczasowych starań, ale również zobowiązanie do dalszego wdrażania innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań - mówi Arkadiusz Kownacki, CEO, Vanguard Properties.
- Certyfikat ZIELONY DOM powstał z myślą o inwestorach, którzy bez względu na to, czy zdecydują się na precertyfikację, a następnie certyfikację po zakończeniu budowy, planują swoje inwestycje mieszkaniowe w sposób przemyślany. Pracujemy z deweloperami nastawionymi na długoterminowe korzyści dla mieszkańców, które przejawiają się w oszczędności energii i mądrym zarządzaniu wodą. Wiele z tych rozwiązań wcale nie zwiększa kosztów budowy, ponieważ wymagają jedynie wysokiej świadomości i zdefiniowania potrzeb na wczesnym etapie myślenia o projekcie, co wymaga dobrej współpracy z architektami - Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa w PLGBC oraz autorka założeń certyfikatu ZIELONY DOM.
Największą liczbę punktów w ramach precertyfikacji ZIELONY DOM przyznano za optymalizację zużycia energii dzięki m.in.: zaprojektowaniu systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła czy ogniw fotowoltaicznych. Dodatkowo inwestor zadbał o elementy architektury zacieniające okna, co pozwoli na mniejsze nagrzewanie się wnętrz oraz oświetlenie zewnętrzne wyposażone w czujniki ruchu i oświetlenie LED przy podjazdach każdego budynku. Do budowy zostaną użyte materiały z deklaracją EPD, czyli ze zbadanym i potwierdzonym wpływem na środowisko. Inwestycja jest położona w pobliżu przystanków autobusowych i różnorodnych usług, co również wpłynęło pozytywnie na punktację do precertyfikacji ZIELONY DOM.
- Budownictwo zrównoważone nie jest proste, na szczęście coraz więcej podmiotów rozumie jego ideę i jest gotowa podjąć wyzwanie. Inwestycja Borowiecka Park to jeden z tych przykładów. - podkreśla Łukasz Dembski, akredytowany audytor certyfikatu ZIELONY DOM, Członek Zarządu/Partner Zarządzający, Dembski-Nowak.
- Dla naszych klientów precertyfikat jest gwarancją, że tworzymy przestrzenie sprzyjające zdrowiu i wysokiej jakości życia, dbając jednocześnie o minimalizację wpływu na środowisko. To również świadectwo, że wybierając Vanguard Properties nasi klienci inwestują w przyszłość opartą na równowadze ekologicznej i odpowiedzialnym podejściu do zasobów. Wpisuje się to w naszą długoterminową strategię oferowania mieszkań i domów, które spełniają najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa, promując zdrowe, bezpieczne i komfortowe środowisko do życia – dodaje Arkadiusz Kownacki.
Więcej o certyfikacie ZIELONY DOM:
https://zielonydom.plgbc.org.pl/
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.