Komunikaty PR

Brak dbałości o instalację gaśniczą w obiekcie? Ryzyko wielkich strat

2021-08-30  |  01:00
Biuro prasowe
  • W Polsce mamy ponad 21 mln mkw. powierzchni magazynowych. W ubiegłym roku w nich i w obiektach produkcyjnych doszło do ponad 3300 pożarów.
  • Kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia ppoż. takich obiektów mają odpowiednio dopasowane instalacje gaśnicze, które powinny być poddawane specjalistycznym i regularnym kontrolom.
  • Firmy niekiedy zbyt pobieżnie traktują kwestię bezpieczeństwa ppoż. i nie dbają o instalacje gaśnicze.
  • Przy gaszeniu pożarów znaczenie ma szybka lokalizacja miejsca powstania ognia. Służą do tego specjalistyczne systemy.

 

Rynek magazynowy w Polsce systematycznie się rozwija i jak wynika z raportu firmy AXI IMMO, w 1 kwartale 2021 roku urósł do 21,2 mln mkw. (+12% r/r). W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku do użytku oddano 710 tys. mkw. nowej powierzchni.

 

Magazyny płoną każdego dnia

O tym, jak poważnym i częstym zagrożeniem dla takich obiektów jest ogień świadczą dane Państwowej Straży Pożarnej. W całym 2020 roku wybuchło 2327 pożarów obiektów produkcyjnych oraz 993 pożarów hal magazynowych. W porównaniu z 2019 rokiem odnotowano wprawdzie delikatny spadek, ale te liczby nadal przekładały się na średnią powyżej 9 pożarów każdego dnia. Ich przyczynami były najczęściej wady urządzeń i instalacji elektrycznych, podpalenia i NOD czyli nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

 

Również w ostatnich miesiącach nie obyło się bez dużych pożarów. W maju 16 zastępów straży walczyło z ogniem w hali magazynowej o powierzchni 400 mkw. przy dworcu PKP w Bielsku Białej, a ponad 30 zastępów gasiło pożar w składzie makulatury w Grudziądzu. W tym drugim przypadku pożar objął też budynki biurowe, a jedna osoba została ranna. Z kolei w czerwcu w Koszalinie wybuchł pożar hali należącej do firmy produkującej plastikowe opakowania. Sytuacja była szczególnie trudna, gdyż podczas spalania do powietrza dostało się wiele szkodliwych substancji – barwniki, stabilizatory, utwardzacze.

Błędy w zabezpieczeniach

 

Ze względu na specyficzne zagrożenia hale i magazyny muszą posiadać odpowiednie procedury i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Ułatwiają one walkę z ewentualnym pożarem, ograniczają potencjalne straty, a także mogę mieć znaczenie przy ubezpieczeniu. Podstawową kwestią jest rzetelne i profesjonalne dokonywanie przeglądów instalacji do gaszenia i utrzymywania jej w ciągłej gotowości do pracy. Niestety, w dalszym ciągu pojawiają w tym zakresie błędy i niedociągnięcia po stronie firm.
 

- W jednym z obiektów handlowych spotkaliśmy się z wypłowiałą zawartością ampułek tryskaczy. Co do zasady, w ampułce tryskacza jest płyn zabarwiony na kolor w zależności od reakcji na temperaturę. Najczęściej stosuje się ampułki czerwone, odpowiadające reakcji na temperaturę 68*C. Tamte miały zaś kolor wyblakły żółty. W innym przypadku warstwa kurzu była tak duża, że ampułki w ogóle nie było widać. Brudny tryskacz też może być przyczyną tragedii. Nie zareaguje on wtedy, gdy powinien, bo jest odizolowany przez zalegający brud – wyjaśnia Michał Brzeziński - Key Account Manager Fire / Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej w SPIE Building Solutions.

 

W obiektach magazynowo-przemysłowych stosuje się z kolei tryskacze z bimetalem zamiast szklanych ampułek. Tak samo powinny być one regularnie poddawane kontroli, a niestety nie zawsze tak się dzieje. Instalacje gaśnicze w obiektach są traktowane trochę „po macoszemu”.



- Wytłumaczeń takiego stanu rzeczy jest sporo. „Nigdy nic się nie stało”, „nie prowadzimy prac grożących zaprószeniem ognia” itp. Formalnie wszystko się zgadza, ale w praktyce może być zupełnie inaczej. A przecież, jeśli dojdzie do pożaru, to kluczowe może być posiadanie sprzętu, który pomoże opanować sytuację – dodaje Michał Brzeziński ze SPIE Building Solutions.


Im szybciej, tym lepiej

Gdy nie uda się zapobiec pożarowi kluczowe znaczenie, oprócz sprawnej instalacji gaśniczej, ma czas i szybka lokalizacja zarzewia ognia. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest specjalny system tryskaczowy, który może być podpięty do systemu wizualizującego cały obiekt. Sprawdzi się szczególnie w sektorze logistycznym, gdzie powierzchnia magazynów może sięgać nawet 100-150 tys. mkw. i jest podzielona na różne strefy.
 

- W skład takiego systemu wchodzą nie tylko same instalacje tryskaczowe, ale również CCTV czyli telewizja obiektowa, czujniki czy elementy kontroli dostępu. Jak to wygląda w praktyce? Otóż, przyjeżdżając na miejsce, strażacy mogą na ekranie np. w portierni czy u ochrony zlokalizować strefy pożaru i tam skierować pierwszą rotę, czyli dwuosobowy zespół ratowników. Kolejne zespoły udają się zaś „na boki” strefy ognia, dzięki czemu można szybko zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru i skutecznie go ugasić – kończy Michał Brzeziński.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Ochrona środowiska

Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce

Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.

Konsument

Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników

Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.