Komunikaty PR

Brak dbałości o instalację gaśniczą w obiekcie? Ryzyko wielkich strat

2021-08-30  |  01:00
Biuro prasowe
  • W Polsce mamy ponad 21 mln mkw. powierzchni magazynowych. W ubiegłym roku w nich i w obiektach produkcyjnych doszło do ponad 3300 pożarów.
  • Kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia ppoż. takich obiektów mają odpowiednio dopasowane instalacje gaśnicze, które powinny być poddawane specjalistycznym i regularnym kontrolom.
  • Firmy niekiedy zbyt pobieżnie traktują kwestię bezpieczeństwa ppoż. i nie dbają o instalacje gaśnicze.
  • Przy gaszeniu pożarów znaczenie ma szybka lokalizacja miejsca powstania ognia. Służą do tego specjalistyczne systemy.

 

Rynek magazynowy w Polsce systematycznie się rozwija i jak wynika z raportu firmy AXI IMMO, w 1 kwartale 2021 roku urósł do 21,2 mln mkw. (+12% r/r). W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku do użytku oddano 710 tys. mkw. nowej powierzchni.

 

Magazyny płoną każdego dnia

O tym, jak poważnym i częstym zagrożeniem dla takich obiektów jest ogień świadczą dane Państwowej Straży Pożarnej. W całym 2020 roku wybuchło 2327 pożarów obiektów produkcyjnych oraz 993 pożarów hal magazynowych. W porównaniu z 2019 rokiem odnotowano wprawdzie delikatny spadek, ale te liczby nadal przekładały się na średnią powyżej 9 pożarów każdego dnia. Ich przyczynami były najczęściej wady urządzeń i instalacji elektrycznych, podpalenia i NOD czyli nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

 

Również w ostatnich miesiącach nie obyło się bez dużych pożarów. W maju 16 zastępów straży walczyło z ogniem w hali magazynowej o powierzchni 400 mkw. przy dworcu PKP w Bielsku Białej, a ponad 30 zastępów gasiło pożar w składzie makulatury w Grudziądzu. W tym drugim przypadku pożar objął też budynki biurowe, a jedna osoba została ranna. Z kolei w czerwcu w Koszalinie wybuchł pożar hali należącej do firmy produkującej plastikowe opakowania. Sytuacja była szczególnie trudna, gdyż podczas spalania do powietrza dostało się wiele szkodliwych substancji – barwniki, stabilizatory, utwardzacze.

Błędy w zabezpieczeniach

 

Ze względu na specyficzne zagrożenia hale i magazyny muszą posiadać odpowiednie procedury i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Ułatwiają one walkę z ewentualnym pożarem, ograniczają potencjalne straty, a także mogę mieć znaczenie przy ubezpieczeniu. Podstawową kwestią jest rzetelne i profesjonalne dokonywanie przeglądów instalacji do gaszenia i utrzymywania jej w ciągłej gotowości do pracy. Niestety, w dalszym ciągu pojawiają w tym zakresie błędy i niedociągnięcia po stronie firm.
 

- W jednym z obiektów handlowych spotkaliśmy się z wypłowiałą zawartością ampułek tryskaczy. Co do zasady, w ampułce tryskacza jest płyn zabarwiony na kolor w zależności od reakcji na temperaturę. Najczęściej stosuje się ampułki czerwone, odpowiadające reakcji na temperaturę 68*C. Tamte miały zaś kolor wyblakły żółty. W innym przypadku warstwa kurzu była tak duża, że ampułki w ogóle nie było widać. Brudny tryskacz też może być przyczyną tragedii. Nie zareaguje on wtedy, gdy powinien, bo jest odizolowany przez zalegający brud – wyjaśnia Michał Brzeziński - Key Account Manager Fire / Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej w SPIE Building Solutions.

 

W obiektach magazynowo-przemysłowych stosuje się z kolei tryskacze z bimetalem zamiast szklanych ampułek. Tak samo powinny być one regularnie poddawane kontroli, a niestety nie zawsze tak się dzieje. Instalacje gaśnicze w obiektach są traktowane trochę „po macoszemu”.



- Wytłumaczeń takiego stanu rzeczy jest sporo. „Nigdy nic się nie stało”, „nie prowadzimy prac grożących zaprószeniem ognia” itp. Formalnie wszystko się zgadza, ale w praktyce może być zupełnie inaczej. A przecież, jeśli dojdzie do pożaru, to kluczowe może być posiadanie sprzętu, który pomoże opanować sytuację – dodaje Michał Brzeziński ze SPIE Building Solutions.


Im szybciej, tym lepiej

Gdy nie uda się zapobiec pożarowi kluczowe znaczenie, oprócz sprawnej instalacji gaśniczej, ma czas i szybka lokalizacja zarzewia ognia. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest specjalny system tryskaczowy, który może być podpięty do systemu wizualizującego cały obiekt. Sprawdzi się szczególnie w sektorze logistycznym, gdzie powierzchnia magazynów może sięgać nawet 100-150 tys. mkw. i jest podzielona na różne strefy.
 

- W skład takiego systemu wchodzą nie tylko same instalacje tryskaczowe, ale również CCTV czyli telewizja obiektowa, czujniki czy elementy kontroli dostępu. Jak to wygląda w praktyce? Otóż, przyjeżdżając na miejsce, strażacy mogą na ekranie np. w portierni czy u ochrony zlokalizować strefy pożaru i tam skierować pierwszą rotę, czyli dwuosobowy zespół ratowników. Kolejne zespoły udają się zaś „na boki” strefy ognia, dzięki czemu można szybko zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru i skutecznie go ugasić – kończy Michał Brzeziński.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych? Biuro prasowe
2024-05-17 | 10:00

Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz
Nieruchomości W.G Partners dynamicznie zwiększa sprzedaż domów modułowych w I kwartale 2024 r.
2024-05-17 | 01:00

W.G Partners dynamicznie zwiększa sprzedaż domów modułowych w I kwartale 2024 r.

W.G Partners, notowany na NewConnect producent domów w technologii szkieletowej i modułowej odnotowuje skokowy wzrost skali działalności i bardzo dobrą rentowność. W I kwartale firma
Nieruchomości OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK
2024-05-16 | 18:00

OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK

15 maja br. zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w których wzięło udział łącznie 109

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.