Komunikaty PR

CZY POLSKA JEST GOTOWA NA EKOBUDOWNICTWO?

2020-01-23  |  18:30
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 14.37 MB )

 

Obecnie ekologia coraz bardziej wkracza w świat biznesu. Zmieniające się oraz rosnące wymagania klientów sprawiają, że przedsiębiorcy świadomi ekologicznych trendów, starają się, by ich produkty i działania były przyjazne środowisku. Dzięki czemu również dbają o planetę. Także  w Polsce w branży budowlanej można zauważyć wprowadzanie proekologicznych rozwiązań. Czy mamy szansę dogonić zachodnie kraje, które są liderami w tym zakresie?

Pionierami w tej dziedzinie są kraje skandynawskie, a za ich przykładem idzie coraz więcej państw w Europie, w tym także Polska. Kilka lat temu szwedzcy i norwescy architekci zaczęli opracowywać koncepcję osiedli, na których budynki mogłyby być wykonane z energooszczędnych materiałów, a zasilanie czerpałyby z alternatywnych źródeł energii.

- Coraz częściej klienci zwracają uwagę na inwestycje proekologiczne, nowoczesne rozwiązania i materiały, które mają pozytywny wpływ na środowisko, pytają również o system certyfikacji ekologicznej  – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVEST. Dodaje: I chociaż wiele jest jeszcze do nadgonienia względem krajów takich jak Norwegia czy Szwecja, to zmiany z pewnością zmierzają w pozytywnym kierunku.

Materiały przyjazne środowisku

Stosowanie eko-materiałów ma na celu przede wszystkim łatwiejsze oraz tańsze ogrzewanie domu. Do takich materiałów należy na przykład glina, której główną zaletą jest niezwykła wytrzymałość oraz estetyka. W wielu przyjaznych dla środowiska inwestycjach stosuje się także drewno, a nawet słomę. Mają one doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu pomagają oszczędzić energię potrzebną do ogrzania budynku. Do proekologicznych materiałów zaliczyć można też niektóre rodzaje farb czy choćby płyty wiórowo-cementowe, które nie tylko dobrze się prezentują, lecz także służą zdrowiu mieszkańców.

Nowoczesne rozwiązania w służbie ekologii

Ekologiczne inwestycje to także szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym do minimum redukuje się zużycie energii, wody, a także ilość generowanych odpadów. Należą do nich panele słoneczne,  zbiorniki na deszczówkę, która następnie może być wykorzystywana na przykład do podlewania ogrodów. Szczególną wagę przykłada się także do segregacji i przechowywania odpadów. Przydatny może się okazać także system Danfoss Smart Heating umożliwiający zarządzanie ogrzewaniem w mieszkaniu. By zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania mieszkania stosuje się także logotermy, czyli mieszkaniowe węzły cieplne.

Istotnym elementem jest również troska o czyste powietrze. Coraz śmielej sięga się też po rośliny antysmogowe, które filtrują powietrze z toksycznych związków, popularna staje się ponadto rekuperacja, która w przeciwieństwie do klasycznego sposobu wentylowania powietrza pozwala zachować ciepło i redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Ciekawe rozwiązania stosują też deweloperzy, którzy na budowanych przez siebie osiedlach wprowadzają m.in. czujniki jakości powietrza Airly, które informują o aktualnym stanie jakości powietrza. Montuje się również czujniki ruchu sterujące oświetleniem, dzięki którym ogranicza się zużycie energii.

Wszystkie te rozwiązania to - jak przekonują deweloperzy - nie tylko krok w stronę ochrony środowiska, ale też oszczędność.

Certyfikat BREEAM i LEED potwierdzeniem inwestycji przyjaznej ekologii

Osoby, którym zależy na kupnie ekologicznego mieszkania, powinny zwrócić uwagę na certyfikaty, które dany budynek lub osiedle posiada. Pozwalają one wrażliwemu na problemy środowiska nabywcy w bardzo łatwy sposób zweryfikować jakość inwestycji pod kątem ekologii. LEED i BREEAM należą do najpopularniejszych światowych systemów wielokryterialnej oceny budynków.  Uzyskanie certyfikatu ekologicznego nie jest łatwe i znacząco wpływa na podwyższenie wartości obiektu dając gwarancję, że w projekcie wykorzystano rozwiązania, które dadzą lepsze warunki do życia,  co ma duże znaczenie w obrocie nieruchomościami. Certyfikat BREEM i LEED obecny jest także w Polsce .

Oba certyfikaty ekologiczne uwzględniają  aż 10 kluczowych dla wygody i zdrowia użytkowników kategorii, takich jak m.in. woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacje. Co więcej, w każdej z tych kategorii określono konkretną liczbę punktów krytycznych, które trzeba spełnić, by w ogóle móc ubiegać się o certyfikat.

- Polskie ekobudownictwo jest dopiero na początku drogi. Jedną przyczyn takiej sytuacji jest to, iż inwestorzy uważają ekologiczne rozwiązania za zbyt drogie. Osobom zainteresowanym zakupem takiej nieruchomości zalecam, by zwracać szczególną uwagę na certyfikaty ekologiczne. Tempo rozwoju tego sektora pozwala wierzyć, że standardy ujęte w certyfikatach w kolejnych latach będą powszechnie stosowane. Obecnie, często sama nazwa "eko" niewiele ma wspólnego z ekologią i jest używana wyłącznie w celach marketingowych. - podsumowuje Agata Karolina Lasota.

Oprócz certyfikatów BREEM i LEED funkcjonują także: niemieckie Passive House i DGNB, szwajcarskie Minergie ®, francuski HQE.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości WYNAJEM KORPORACYJNY - NOWY TREND INWESTYCJI MIESZKANIOWYCH W TRÓJMIEŚCIE Biuro prasowe
2020-04-02 | 18:40

WYNAJEM KORPORACYJNY - NOWY TREND INWESTYCJI MIESZKANIOWYCH W TRÓJMIEŚCIE

TRÓJMIEJSKIE NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE  Rozwój ośrodków biznesowych i akademickich, w połączeniu z wysoką jakością życia sprawiły, że Gdańsk,
Nieruchomości Bulwary Książęce odmieniają okolicę
2020-04-02 | 16:00

Bulwary Książęce odmieniają okolicę

Bulwary Książęce, inwestycja BPI Real Estate Poland we Wrocławiu, zmieniają oblicze Kępy Mieszczańskiej. Towarzysząca budowie rewitalizacja ulicy Księcia Witolda została zakończona.
Nieruchomości Pierwsze wynajmowane mieszkanie. Czego poszukują młodzi ludzie?
2020-04-02 | 13:00

Pierwsze wynajmowane mieszkanie. Czego poszukują młodzi ludzie?

W marcu we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna ruszyła budowa B Urban – inwestycji skierowanej do młodych ludzi – studentów i pracowników pobliskich korporacji,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Nauka

[DEPESZA] Coraz bardziej zaawansowane prace nad szczepionką na SARS-CoV-2. W wyścig z czasem włączyli się także Polacy

Nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 pracuje wiele prywatnych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz ośrodków badawczych na świecie. W laboratoriach trwają testy co najmniej kilkunastu eksperymentalnych preparatów. Mimo przyspieszonego tempa prac szczepionka będzie dostępna za minimum kilkanaście miesięcy. Naukowcy podkreślają, że i tak jest to bezprecedensowa sytuacja, ponieważ w normalnych warunkach prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi zajęłyby około 10 lat. W wyścig z czasem włączyła się także polska Agencja Badań Medycznych, która prowadzi prace w międzynarodowym konsorcjum.

 

Bankowość

Niższe koszty pożyczek i wydłużenie czasu spłaty kredytów. Tarcza antykryzysowa ma ułatwić życie zwykłym kredyto- i pożyczkobiorcom

– Zależy nam, żeby konsumenci, którzy ze względu na koronawirusa są w trudnej sytuacji, mogli przetrwać ten czas bez dodatkowych problemów i bez pułapki zadłużenia – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa umożliwia obniżenie rocznego limitu dla pożyczek udzielanych na więcej niż 30 dni z obecnych 55 proc. do 21 proc. Łączne maksymalne koszty kredytowania bez względu na czas trwania umowy mają zmaleć ze 100 do 45 proc.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Wzrost rynku obuwniczego zahamowany przez koronawirusa. Sklepy stacjonarne odpowiadały za 70 proc. sprzedaży

Jeszcze w lutym firma CCC prognozowała wzrost rynku obuwniczego w tym roku na 3–4 proc. Dziś wiadomo, że trudno będzie utrzymać to tempo, ponieważ sklepy stacjonarne, które od ponad dwóch tygodni pozostają zamknięte, odpowiadały dotąd za 70 proc. sprzedaży. W tym czasie znacząco wzrósł jednak ruch w kanale online. Ten trend może się utrzymać także po opanowaniu pandemii i w znacznym stopniu może  wpłynąć na rynek. Podobnie jak zmiany pogodowe, ekologia oraz globalizacja trendów modowych.