Komunikaty PR

Deweloperzy dostosowują ofertę do zmieniających się potrzeb demograficznych

2024-12-30  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Starzenie się społeczeństwa, suburbanizacja i rosnące potrzeby seniorów redefiniują polski rynek nieruchomości. Szacuje się, że populacja Polski spadnie o 5 milionów w perspektywie najbliższych 35 lat, co wymusza na deweloperach nowe podejście do projektowania osiedli i mieszkań​.

Sprostać potrzebom demograficznym

Demografia Polski ulega dynamicznym zmianom. Starzenie się społeczeństwa, spadek przyrostu naturalnego oraz migracje – zarówno wewnętrzne, jak i zagraniczne – wpływają na strukturę populacji. Jak wskazują szacowane dane GUS, liczba mieszkańców Polski do roku 2060 zmniejszy się do ok. 33 milionów. Największe spadki populacji dotkną województw świętokrzyskiego i opolskiego, a jedynie Mazowsze, dzięki aglomeracji warszawskiej, ma szansę na wzrost​. Ubywanie społeczeństwa widać już dzisiaj, na zaledwie rocznej próbce. Według GUS, na koniec września 2024 roku liczba ludności Polski wyniosła ok. 37,5 mln osób, co daje liczbę o 147 tys. mniejszą, niż miało to miejsce w tym samym okresie rok temu oraz o 105 tys. mniejszą w porównaniu z końcem 2023 roku. Co więcej, tempo ubytku rzeczywistego w okresie trzech kwartałów br. wyniosło ok. -0,3 proc., co oznacza, że na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyło blisko 30 osób.

Wymieranie i starzenie się społeczeństwa to ważne czynniki, które w niedalekiej przyszłości wpłyną na wiele obszarów funkcjonowania miast - w tym na rynek nieruchomości. Wg wyliczeń GUS, do 2060 roku liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 34,2 proc., a mediana wieku ludności wyniesie wówczas ponad 50 lat, czyli o ok. 7 lat więcej niż miało to miejsce w 2023 r. Dodatkowo zachodzący już dzisiaj proces suburbanizacji, czyli migracja mieszkańców miast na ich obrzeża, nabiera na sile i nie można jej deprecjonować. – Deweloperzy w Polsce stoją przed wielkim wyzwaniem – muszą sprostać bardzo szybko zmieniającym się potrzebom demograficznym. Odpowiednia adaptacja oferty zdecyduje o ich sukcesie w kolejnych dekadach. Zainteresowanie konsumentów coraz częściej odwraca się bowiem w stronę obrzeży miejskich, a nie ścisłych centrów. Ludzie wybierają spokojniejsze miejsca, które oferują bliskość natury, przestrzeń oraz bardziej dostępną infrastrukturę edukacyjną. Trend suburbanizacji skłania deweloperów do inwestowania w podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych oraz szeregowców – mówi arch. Paweł Koperski, członek zarządu Q3D Concept – Jednocześnie starzejące się społeczeństwo będzie wymagało projektowania mieszkań i osiedli dostosowanych do potrzeb seniorów – z lepszym dostępem do opieki medycznej, rozwiązań wspierających mobilność oraz miejsc sprzyjających integracji społecznej – dodaje.

Nowe wyzwania architektoniczne

Zmiany demograficzne wymuszają nowe podejście w projektowaniu przestrzeni mieszkaniowych. Coraz większy nacisk kładzie się na dostosowanie mieszkań np. do potrzeb seniorów, którzy stanowią rosnącą część społeczeństwa. – Projektowane są osiedla pozbawione barier architektonicznych, wyposażone w większe tarasy, z łatwym dostępem do opieki zdrowotnej i bliskością lokalnych usług. Coraz częściej uwzględnia się także potrzeby integracji międzypokoleniowej, oferując przestrzenie wspólne, takie jak kluby seniora czy miejsca do rekreacji, które sprzyjają budowaniu więzi. Deweloperzy kładą również nacisk na energooszczędne rozwiązania, które nie tylko obniżają koszty utrzymania mieszkań, ale również zwiększają ich komfort termiczny – szczególnie istotny przecież dla osób starszych – mówi arch. Paweł Koperski.

Miasta również muszą dostosować swoją zabudowę do nowych realiów. Zrównoważone osiedla integrujące przestrzeń publiczną, ekologię i funkcjonalność zyskują na znaczeniu. – Tworzenie zielonych terenów wspólnych, przestrzeni dla rekreacji oraz rozbudowa infrastruktury usługowej są kluczowymi elementami nowoczesnej architektury miejskiej​. Coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania integrujące zieleń z zabudową, takie jak zielone dachy czy pionowe ogrody, które nie tylko poprawiają estetykę, ale także wspierają retencję wody deszczowej i oczyszczanie powietrza. Współczesna architektura stawia również na elastyczne przestrzenie publiczne, które mogą być adaptowane do zmieniających się potrzeb społeczności. Ważnym aspektem jest projektowanie infrastruktury w sposób zrównoważony, uwzględniający wykorzystanie lokalnych materiałów oraz energooszczędne technologie. Integracja różnych funkcji – mieszkalnych, komercyjnych i rekreacyjnych – w ramach jednej przestrzeni pozwala na stworzenie bardziej spójnych i zrównoważonych środowisk miejskich - mówi arch. Paweł Koperski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego? Biuro prasowe
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Regionalne – Wielkopolskie

Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.

Problemy społeczne

Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.