Komunikaty PR

Deweloperzy dostosowują ofertę do zmieniających się potrzeb demograficznych

2024-12-30  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Starzenie się społeczeństwa, suburbanizacja i rosnące potrzeby seniorów redefiniują polski rynek nieruchomości. Szacuje się, że populacja Polski spadnie o 5 milionów w perspektywie najbliższych 35 lat, co wymusza na deweloperach nowe podejście do projektowania osiedli i mieszkań​.

Sprostać potrzebom demograficznym

Demografia Polski ulega dynamicznym zmianom. Starzenie się społeczeństwa, spadek przyrostu naturalnego oraz migracje – zarówno wewnętrzne, jak i zagraniczne – wpływają na strukturę populacji. Jak wskazują szacowane dane GUS, liczba mieszkańców Polski do roku 2060 zmniejszy się do ok. 33 milionów. Największe spadki populacji dotkną województw świętokrzyskiego i opolskiego, a jedynie Mazowsze, dzięki aglomeracji warszawskiej, ma szansę na wzrost​. Ubywanie społeczeństwa widać już dzisiaj, na zaledwie rocznej próbce. Według GUS, na koniec września 2024 roku liczba ludności Polski wyniosła ok. 37,5 mln osób, co daje liczbę o 147 tys. mniejszą, niż miało to miejsce w tym samym okresie rok temu oraz o 105 tys. mniejszą w porównaniu z końcem 2023 roku. Co więcej, tempo ubytku rzeczywistego w okresie trzech kwartałów br. wyniosło ok. -0,3 proc., co oznacza, że na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyło blisko 30 osób.

Wymieranie i starzenie się społeczeństwa to ważne czynniki, które w niedalekiej przyszłości wpłyną na wiele obszarów funkcjonowania miast - w tym na rynek nieruchomości. Wg wyliczeń GUS, do 2060 roku liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 34,2 proc., a mediana wieku ludności wyniesie wówczas ponad 50 lat, czyli o ok. 7 lat więcej niż miało to miejsce w 2023 r. Dodatkowo zachodzący już dzisiaj proces suburbanizacji, czyli migracja mieszkańców miast na ich obrzeża, nabiera na sile i nie można jej deprecjonować. – Deweloperzy w Polsce stoją przed wielkim wyzwaniem – muszą sprostać bardzo szybko zmieniającym się potrzebom demograficznym. Odpowiednia adaptacja oferty zdecyduje o ich sukcesie w kolejnych dekadach. Zainteresowanie konsumentów coraz częściej odwraca się bowiem w stronę obrzeży miejskich, a nie ścisłych centrów. Ludzie wybierają spokojniejsze miejsca, które oferują bliskość natury, przestrzeń oraz bardziej dostępną infrastrukturę edukacyjną. Trend suburbanizacji skłania deweloperów do inwestowania w podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych oraz szeregowców – mówi arch. Paweł Koperski, członek zarządu Q3D Concept – Jednocześnie starzejące się społeczeństwo będzie wymagało projektowania mieszkań i osiedli dostosowanych do potrzeb seniorów – z lepszym dostępem do opieki medycznej, rozwiązań wspierających mobilność oraz miejsc sprzyjających integracji społecznej – dodaje.

Nowe wyzwania architektoniczne

Zmiany demograficzne wymuszają nowe podejście w projektowaniu przestrzeni mieszkaniowych. Coraz większy nacisk kładzie się na dostosowanie mieszkań np. do potrzeb seniorów, którzy stanowią rosnącą część społeczeństwa. – Projektowane są osiedla pozbawione barier architektonicznych, wyposażone w większe tarasy, z łatwym dostępem do opieki zdrowotnej i bliskością lokalnych usług. Coraz częściej uwzględnia się także potrzeby integracji międzypokoleniowej, oferując przestrzenie wspólne, takie jak kluby seniora czy miejsca do rekreacji, które sprzyjają budowaniu więzi. Deweloperzy kładą również nacisk na energooszczędne rozwiązania, które nie tylko obniżają koszty utrzymania mieszkań, ale również zwiększają ich komfort termiczny – szczególnie istotny przecież dla osób starszych – mówi arch. Paweł Koperski.

Miasta również muszą dostosować swoją zabudowę do nowych realiów. Zrównoważone osiedla integrujące przestrzeń publiczną, ekologię i funkcjonalność zyskują na znaczeniu. – Tworzenie zielonych terenów wspólnych, przestrzeni dla rekreacji oraz rozbudowa infrastruktury usługowej są kluczowymi elementami nowoczesnej architektury miejskiej​. Coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania integrujące zieleń z zabudową, takie jak zielone dachy czy pionowe ogrody, które nie tylko poprawiają estetykę, ale także wspierają retencję wody deszczowej i oczyszczanie powietrza. Współczesna architektura stawia również na elastyczne przestrzenie publiczne, które mogą być adaptowane do zmieniających się potrzeb społeczności. Ważnym aspektem jest projektowanie infrastruktury w sposób zrównoważony, uwzględniający wykorzystanie lokalnych materiałów oraz energooszczędne technologie. Integracja różnych funkcji – mieszkalnych, komercyjnych i rekreacyjnych – w ramach jednej przestrzeni pozwala na stworzenie bardziej spójnych i zrównoważonych środowisk miejskich - mówi arch. Paweł Koperski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia

1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.

Prawo

Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci

Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.