Dobra kondycja rynku elewacji w Polsce

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Czynnikami, które najmocniej wpłynęły w 2021 r. na rynek elewacji w Polsce były skokowe zmiany cen oraz problemy z dostępnością materiałów budowlanych. Jak wynika z najnowszego raportu PMR pt. Rynek elewacji w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027 miniony rok (2021 r.) okazał się rekordowym, zarówno pod względem ilościowym (mkw.), jak i wartościowym (zł).
W przypadku wzrostu wartości odnotowano w 2021 r. wręcz bezprecedensową dynamikę (+34% r/r), a to oznacza, że według danych PMR rynek elewacji w Polsce osiągnął wartość 8,2 mld zł. Tak duża skala wzrostu wynikła z powszechnych i gwałtownych wzrostów cen materiałów budowlanych, w tym również materiałów używanych do wykonywania elewacji. Skala wzrostu przeciętnego kosztu poszczególnych typów elewacji analizowanych w raporcie była zróżnicowana ze względu na rodzaj używanych w nich materiałów, niemniej jednak w każdym przypadku osiągnęła ona dwucyfrowe wartości r/r. W dużo mniejszym stopniu za wzrost wartości całego rynku elewacji odpowiadała tym razem skala realizowanych mkw., chociaż i tutaj miał miejsce wzrost r/r. Za rekordowy poziom wielkości rynku elewacji odpowiadało budownictwo mieszkaniowe, gdzie parametry ruchu budowalnego raportowane w 2021 r. były najlepszymi statystykami, jakie zanotowano od końca lat 70-tych ubiegłego wieku.
Mimo bardzo dobrych wyników, 2021 nie był łatwym rokiem dla uczestników analizowanego rynku i to niezależnie, czy mamy tu na myśli producentów materiałów, dystrybutorów albo wykonawców. Bieżącą działalność komplikowały liczne ograniczenia o charakterze podażowym, wśród których na pierwszy plan wysuwała się nieprzewidywalność po stronie kosztowej i szeroko rozumiana niestabilność rynku. Sytuacja ta w połączeniu z utrzymującym się bardzo wysokim popytem wymuszała na uczestnikach rynku podejmowanie szeregu działań dostosowawczych, nieobserwowanych od wielu lat, np. kupowania materiałów na zapas.
Elewacje w systemie ETICS pod względem powierzchniowym są i pozostaną zdecydowanie największym segmentem rynku elewacji w Polsce.
Biorąc pod uwagę liczbę realizowanych mkw. to właśnie elewacje w systemie ETICS są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Ich udziały przewyższają łączne udziały pozostałych segmentów analizowanego rynku. Wynika to przede wszystkim z powszechności stosowania tego rodzaju technologii na budynkach mieszkaniowych, które są znacznie liczniejsze niż budynki niemieszkaniowe. Na popularność tego typu rozwiązań wpływa również koszt wykonania tego rodzaju elewacji. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, a to z kolei sprawia, że pod względem udziału wartościowego elewacje wykonywane w systemie ETICS ustępują łącznym udziałom pozostałych segmentów rynku elewacji.
PMR Market Experts dostarcza swoim partnerom najwyższej jakości analizy rynkowe, badania oraz usługi doradcze przygotowane przez doświadczone zespoły branżowych ekspertów. Od ponad 25 lat ekspertyzy i rekomendacje PMR wspierają firmy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy Południowo-Wschodniej, umożliwiając im realizację strategicznych celów. To firma którą tworzą ludzie, umiejętnie korzystający z osiągnięć technologii, by sprostać zmieniającym się wymaganiom partnerów biznesowych.
Więcej autorskich treści tworzonych w oparciu o prowadzone badania można znaleźć na naszej stronie https://www.pmrmarketexperts.com/press-room.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.