Ekologiczna szkoła powstała w Rumi
ZDJĘCIA: https://we.tl/t-bHLhRzNrQ9
Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi w powiecie wejherowskim jest kolejnym przykładem implementacji proekologicznych i nowatorskich technologii budowlanych w budynku użyteczności publicznej. Głównym wykonawcą jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wykorzystującym prefabrykowane moduły drewniane, dzięki którym inwestycję zrealizowano w zaledwie 4 miesiące.
W ramach rozbudowy istniejącego obiektu powstało nowe, trzykondygnacyjne skrzydło o wysokości 11 m i całkowitej powierzchni przekraczającej 1300 m2, które w całości wykonano w energooszczędnej technologii prefabrykowanej. Głównym założeniem projektu było stworzenie dodatkowej przestrzeni, która będzie przyjazna zarówno dzieciom i nauczycielom, jak i środowisku.
Inwestycja polegała na kompleksowym wykonaniu prac projektowych, wybudowaniu nowego skrzydła budynku wraz z zagospodarowaniem terenu – mówi Bogumiła Kasprzyk, project manager Ekoinbud. W nowo powstałej przestrzeni znajduje się 5 sal lekcyjnych, sala integracji sensorycznej oraz duża świetlica. Wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych pozwoliło zachować pełną dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co skutkuje uzyskaniem wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzeniem ekologicznego mikroklimatu.
Rozbudowa szkoły podstawowej w Rumi znacząco wpłynęła na sposób funkcjonowania placówki oraz umożliwiła prowadzenie różnego rodzaju zajęć dodatkowych w dużo lepszych warunkach.
Dodatkowa przestrzeń zdecydowanie poprawiła komfort nauki, pozwalając uczniom wrócić do trybu jednozmianowego oraz podniosła jakość prowadzenia zajęć dydaktycznych, w tym także zajęć dodatkowych z dziećmi posiadającymi orzeczenie o potrzebnie kształcenia specjalnego czy zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej – mówi Aleksandra Brunat, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi. Dzięki rozbudowie dużo większa ilość uczniów może również skorzystać z pozalekcyjnej działalności placówki.
Niewątpliwym atutem nowo wybudowanego skrzydła jest również ujemny ślad węglowy, który w dłuższej perspektywie pozwoli wygenerować spore oszczędności związane z ogrzewaniem placówki w okresie zimowym oraz przełoży się na lepsze samopoczucie uczniów i nauczycieli.
Izolacje wykonane są z włókna drzewnego, materiału cechującego się bardzo dobrym odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Niewątpliwym atutem zastosowania technologii prefabrykowanych modułów jest również olbrzymia energooszczędność – w czasie sezonu grzewczego obiekty wybudowane w tej technologii zużywają nawet 60% mniej energii cieplnej w porównaniu do budynków bazujących na tradycyjnych technologiach.
___
Grupa EKOINBUD zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, budynki biurowe i wielorodzinne, działając na terenie Polski oraz wielu rynkach europejskich. Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcji projektowanych przez EKOINBUD jest wykorzystanie drewna w budownictwie kubaturowym przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich potrzeb energetycznych budynków, doskonałym parametrom zdrowotnym, przy równoczesnym zapewnieniu ich wysokiej funkcjonalności oraz wysokiego standardu.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.