Komunikaty PR

Gdańsk i jego najnowsze inwestycje z historią w tle

2020-01-21  |  11:53
Biuro prasowe

Zdjęcia i wizualizacje:

Chlebova: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK02Etrq9FFW7NFd1g

Deo Plaza: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK03iYWJOk3BPK3p5w

Olivia Star: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK05P2YyJDDW-x1RoA autor IHIL Ivo Ledwożyw

Oliva Koncept: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK06PZWCYe5hYdGcpw

Budynek dyrekcji Stoczni: https://wetransfer.com/downloads/318a5570c45d38572a55f4c2fcbc2f7020200117100022/3b1a575d92f68fdc1786abf65c73401d20200117100022/d919dc

_______________________

Planowanie nowych inwestycji w historycznych przestrzeniach wielkich aglomeracji musi uwzględniać pewien zastany i społecznie zaakceptowany kontekst architektoniczny. Zadaniem projektantów jest więc ocena już istniejącej tkanki miejskiej, co pozwala na podjęcie decyzji mogącej mieć dwojaki charakter - harmonijnego wpisania się w już istniejącą przestrzeń bądź stworzenie obiektu wyraźnie kontrastującego z najbliższym otoczeniem.

Jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów aktualnie realizowanych inwestycji jest budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Za remont pochodzącego z 1878 r. obiektu odpowiedzialna jest spółka Stocznia Cesarska Development, przygotowująca rewitalizację 16 ha na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. Celem inwestycji jest adaptacja obiektu do aktualnych potrzeb funkcjonalnych. W historycznym, odrestaurowanym gmachu budynku położonego w samym sercu Młodego Miasta, powstaną więc nowoczesne biura, których wnętrza wykazywać będą wyraźne przywiązanie do wspaniałej historii tego miejsca.

Budynek dyrekcji to świadek historii, a praca przy nim wymagała od zespołu projektowego dużej wrażliwości i szacunku, a jednocześnie kreatywnego podejścia do nowej roli, jaką budynek ma pełnićmówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio – pracowni odpowiedzialnej za projekt wnętrz obiektu. Naszym wspólnym celem jest stworzenie z budynku Dyrekcji wizytówki Stoczni Cesarskiej. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza iskra w rewitalizacji tego historycznego miejsca – dodaje.

Projekt zakłada zachowanie głównych elementów wnętrz budynku – klatki schodowej, architektonicznych detali, kolumn, ozdobnych drewnianych stropów i kasetonów oraz różnego rodzaju artefaktów z czasów życia stoczni, jak np. tablicy, na której stoczniowcy podbijali swoje karty pracy. Wszystkie te elementy wyposażenia zostały nie tylko zrewitalizowane, ale też wyraźnie wyeksponowane w nowoczesnych biurowych wnętrzach, co nadaje im unikalnego charakteru.

Kolejną flagową inwestycją wyrażającą nowoczesne spojrzenie na historię jest Deo Plaza, położona w samym sercu Wyspy Spichrzów – jednego z najważniejszych miejsc na turystycznej mapie Gdańska. Tak prestiżowa lokalizacja wymagała od projektantów szczególnie przemyślanej koncepcji, zwłaszcza w zakresie wystroju wnętrz. Nic więc dziwnego, że tworząc nową ikonę miasta, położoną w jego dawnym centrum gospodarczym, główny nacisk postawiono na bałtycki bursztyn, który nie tylko sławił przez stulecia imię Gdańska, ale także stanowił istotną część miejskiego handlu. Złoto Bałtyku widoczne jest już od samego wejścia do budynku. Zdobi m.in. recepcję, żyrandole czy filary.

Bursztyn stanowi jednocześnie kluczowy akcent wielu innych przestrzeni hotelu – restauracji czy lobby, co pozwoliło na osiągnięcie efektu subtelnej elegancji i wyrafinowania. Deo Plaza to doskonały przykład, że świetnie przemyślany projekt połączenia nowoczesnej zabudowy z historycznymi akcentami może mieć duże znaczenie dla promocji inwestycji. Dzięki tak oryginalnemu rozwiązaniu wnętrza Deo Plazy oraz mieszczącego się w nich Radissona Hotel & Suites Gdańsk nieustannie budzą podziw gości przyjeżdżających tu z całego świata. Goście rozsiewają jego zdjęcia w mediach społecznościowych, co stanowi olbrzymią wartość promocyjną.

Kolejnym ukłonem w stronę historii Wyspy Spichrzów i znajdujących się tu niegdyś spichlerzy było pieczołowite odrestaurowanie fragmentów murów zniszczonych podczas bombardowań w trakcie II wojny światowej. Co ciekawe, inwestor zdecydował się na renowację całych bloków, a nie jedynie pojedynczych cegieł. Dzięki temu o charakterze miejsca świadczą oryginalne mury zdobiące wnętrza restauracji hotelu Radisson.

Pozostając przy „historycznych” inwestycjach położonych wzdłuż  nabrzeża Motławy nie można pominąć kolejnego wyjątkowego adresu – ulicy Wiosny Ludów 4. Jest to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja, oferująca przyszłym mieszkańcom wytchnienie od zgiełku Głównego Miasta, a jednocześnie bliskość jego największych atrakcji. Obecnie powstaje tu nowoczesny apartamentowiec Chlebova, przygotowywany przez spółkę NDI Development. Nazwa inwestycji nie jest przypadkowa - od 1905 r. mieściła się tu siedziba Germania-Brotfabrik – pierwszej przemysłowej fabryki chleba w północnej Polsce, która działała tu nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej. Nic więc dziwnego, że również w tym wypadku, inwestor zdecydował się na ukłon w stronę historii, doceniając znakomitą przeszłość tego miejsca.

Mamy świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku.mówi Jakub Bladowski.

Wspomniane artefakty zostały odzyskane podczas wyburzeń fabryki i poddawane są obecnie pracom konserwatorskim, dzięki czemu możliwe będzie ich wyeksponowanie w różnych przestrzeniach nowego obiektu. Przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystane zostaną obręcze z komina dawnej fabryki chleba. Tuż przy recepcji znajdziemy natomiast silnik windy służącej do przewozu gotowych wypieków. O historycznym dziedzictwie miejsca przypominać będzie także wyeksponowany nad recepcją cytat z "Gdańskiej Trylogii" Guntera Grassa, w której można odnaleźć wzmianki o Germania Brotfabrik. Inwestor, podobnie jak w przypadku Deo Plazy, we wnętrzach fitnessu, sali biznesowej i recepcji Chlebovej wykorzysta oryginalne cegły, z których zbudowana była dawna fabryka chleba.

Historyczne akcenty można jednak znaleźć również w nowoczesnych budynkach, co nie jest już tak oczywiste, jak w przypadku lokalizacji o historycznym znaczeniu. Najwyżej położoną inwestycją o charakterze wyraźnie nawiązującym do historii Gdańska są wnętrza przestrzeni widokowej na 32 piętrze biurowca Olivia Star – najwyższego budynku w północnej Polsce. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na fakt, że znajduje się 136 m nad ziemią, dzięki czemu oferuje swoim gościom zapierający dech w piersiach widok na panoramę Gdańska. Pomimo bardzo nowoczesnej architektury całego obiektu, wnętrza restauracji zaprojektowano właśnie z myślą o historii miasta.

Wnętrza kondygnacji zawierają sporo historycznych akcentów. Wygląd baru znajdującego się we wschodniej części piętra inspirowany jest wnętrzem okrętu MS Batory, jednostki morskiej ściśle związanej z historią Trójmiasta. Okna wychodzące na północną stronę miasta otwierają przed gośćmi widok na Oliwę – jedną z najstarszych dzielnic Gdańska. Dlatego też architekci z pracowni Design Anatomy, odpowiedzialnej za projekt wnętrz, postanowili nawiązać do estetyki historycznej oliwskiej zabudowy. W tej części restauracji znajdziemy bowiem nawiązania do drewnianych oliwskich werand, ceramicznych dachówek i żeliwnych latarń ulicznych, dostępnych jak na wyciągnięcie ręki z wysokości prawie 140 metrów nad nimi.

Inwestycje z historią w tle nie muszą być jedynie odtwarzaniem dawnych obiektów, bądź rewitalizacją już istniejących. Nowo budowane osiedla swoją architekturą mogą doskonale wpisywać się w historię miejsca i nierzadko - nadawać mu nową wartość. Przykładem może być inwestycja Olivia Koncept, realizowana przez spółkę Budner Inwestycje. Projekt, pomimo tego że charakteryzuje go nowoczesna bryła, doskonale wpisuje się w charakter Oliwy za sprawą elewacji wykonanej z materiałów ceramicznych. Autorem projektu jest jedno z najlepszych polskich biur architektonicznych - Arch-Deco.

Osiedle Oliva Koncept jest pod względem architektonicznym dość nowoczesne, jednak fasady budynków inspirowane są oliwskim stylem, a całość wpisuje się harmonijnie w otoczenie parku krajobrazowego. Projekty wysokiej jakości, realizowane w sposób zrównoważony, muszą respektować otoczenie, w którym się znajdują. Wiem z doświadczenia, że klienci doceniają właśnie takie podejście i jako inwestor nie wyobrażam sobie innego zachowania - mówi Marek Budner, prezes spółki Budner Inwestycje sp. z o.o.     

Historia Gdańska stanowi jeden z największych magnesów miasta. Dla nikogo wobec tego nie powinno być zaskoczeniem, że tak wiele nowych inwestycji nawiązuje do wspaniałej historii miasta. Umiejętne połączenie poszanowania historii, adaptacji do aktualnych potrzeb nabywców i użytkowników budynków stwarza niepodważalną wartość dodaną, która w niedalekiej przyszłości może stać się głównym wyznacznikiem budownictwa segmentu premium, przeobrażając się w ogólnoświatowy trend.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy Biuro prasowe
2024-07-22 | 15:00

Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy

Z okazji 20-lecia, przypadającego na 2024 rok, OKAM zorganizował sportowe wyzwanie, połączone z działaniami CSR. Przez cztery letnie miesiące pracownicy OKAM dążą do zdobycia 20 tys.
Nieruchomości Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 10:30

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi i luksusowego hotelu.
Nieruchomości Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?
2024-07-22 | 01:00

Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?

Katastrofy budowlane i nieszczęśliwe wypadki, takie jak pożary, wybuch gazu czy te wynikające z błędów ludzkich, stanowią poważne wyzwania dla bezpieczeństwa konstrukcji oraz jej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.