Komunikaty PR

Gdańsk i jego najnowsze inwestycje z historią w tle

2020-01-21  |  11:53
Biuro prasowe

Zdjęcia i wizualizacje:

Chlebova: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK02Etrq9FFW7NFd1g

Deo Plaza: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK03iYWJOk3BPK3p5w

Olivia Star: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK05P2YyJDDW-x1RoA autor IHIL Ivo Ledwożyw

Oliva Koncept: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK06PZWCYe5hYdGcpw

Budynek dyrekcji Stoczni: https://wetransfer.com/downloads/318a5570c45d38572a55f4c2fcbc2f7020200117100022/3b1a575d92f68fdc1786abf65c73401d20200117100022/d919dc

_______________________

Planowanie nowych inwestycji w historycznych przestrzeniach wielkich aglomeracji musi uwzględniać pewien zastany i społecznie zaakceptowany kontekst architektoniczny. Zadaniem projektantów jest więc ocena już istniejącej tkanki miejskiej, co pozwala na podjęcie decyzji mogącej mieć dwojaki charakter - harmonijnego wpisania się w już istniejącą przestrzeń bądź stworzenie obiektu wyraźnie kontrastującego z najbliższym otoczeniem.

Jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów aktualnie realizowanych inwestycji jest budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Za remont pochodzącego z 1878 r. obiektu odpowiedzialna jest spółka Stocznia Cesarska Development, przygotowująca rewitalizację 16 ha na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. Celem inwestycji jest adaptacja obiektu do aktualnych potrzeb funkcjonalnych. W historycznym, odrestaurowanym gmachu budynku położonego w samym sercu Młodego Miasta, powstaną więc nowoczesne biura, których wnętrza wykazywać będą wyraźne przywiązanie do wspaniałej historii tego miejsca.

Budynek dyrekcji to świadek historii, a praca przy nim wymagała od zespołu projektowego dużej wrażliwości i szacunku, a jednocześnie kreatywnego podejścia do nowej roli, jaką budynek ma pełnićmówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio – pracowni odpowiedzialnej za projekt wnętrz obiektu. Naszym wspólnym celem jest stworzenie z budynku Dyrekcji wizytówki Stoczni Cesarskiej. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza iskra w rewitalizacji tego historycznego miejsca – dodaje.

Projekt zakłada zachowanie głównych elementów wnętrz budynku – klatki schodowej, architektonicznych detali, kolumn, ozdobnych drewnianych stropów i kasetonów oraz różnego rodzaju artefaktów z czasów życia stoczni, jak np. tablicy, na której stoczniowcy podbijali swoje karty pracy. Wszystkie te elementy wyposażenia zostały nie tylko zrewitalizowane, ale też wyraźnie wyeksponowane w nowoczesnych biurowych wnętrzach, co nadaje im unikalnego charakteru.

Kolejną flagową inwestycją wyrażającą nowoczesne spojrzenie na historię jest Deo Plaza, położona w samym sercu Wyspy Spichrzów – jednego z najważniejszych miejsc na turystycznej mapie Gdańska. Tak prestiżowa lokalizacja wymagała od projektantów szczególnie przemyślanej koncepcji, zwłaszcza w zakresie wystroju wnętrz. Nic więc dziwnego, że tworząc nową ikonę miasta, położoną w jego dawnym centrum gospodarczym, główny nacisk postawiono na bałtycki bursztyn, który nie tylko sławił przez stulecia imię Gdańska, ale także stanowił istotną część miejskiego handlu. Złoto Bałtyku widoczne jest już od samego wejścia do budynku. Zdobi m.in. recepcję, żyrandole czy filary.

Bursztyn stanowi jednocześnie kluczowy akcent wielu innych przestrzeni hotelu – restauracji czy lobby, co pozwoliło na osiągnięcie efektu subtelnej elegancji i wyrafinowania. Deo Plaza to doskonały przykład, że świetnie przemyślany projekt połączenia nowoczesnej zabudowy z historycznymi akcentami może mieć duże znaczenie dla promocji inwestycji. Dzięki tak oryginalnemu rozwiązaniu wnętrza Deo Plazy oraz mieszczącego się w nich Radissona Hotel & Suites Gdańsk nieustannie budzą podziw gości przyjeżdżających tu z całego świata. Goście rozsiewają jego zdjęcia w mediach społecznościowych, co stanowi olbrzymią wartość promocyjną.

Kolejnym ukłonem w stronę historii Wyspy Spichrzów i znajdujących się tu niegdyś spichlerzy było pieczołowite odrestaurowanie fragmentów murów zniszczonych podczas bombardowań w trakcie II wojny światowej. Co ciekawe, inwestor zdecydował się na renowację całych bloków, a nie jedynie pojedynczych cegieł. Dzięki temu o charakterze miejsca świadczą oryginalne mury zdobiące wnętrza restauracji hotelu Radisson.

Pozostając przy „historycznych” inwestycjach położonych wzdłuż  nabrzeża Motławy nie można pominąć kolejnego wyjątkowego adresu – ulicy Wiosny Ludów 4. Jest to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja, oferująca przyszłym mieszkańcom wytchnienie od zgiełku Głównego Miasta, a jednocześnie bliskość jego największych atrakcji. Obecnie powstaje tu nowoczesny apartamentowiec Chlebova, przygotowywany przez spółkę NDI Development. Nazwa inwestycji nie jest przypadkowa - od 1905 r. mieściła się tu siedziba Germania-Brotfabrik – pierwszej przemysłowej fabryki chleba w północnej Polsce, która działała tu nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej. Nic więc dziwnego, że również w tym wypadku, inwestor zdecydował się na ukłon w stronę historii, doceniając znakomitą przeszłość tego miejsca.

Mamy świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku.mówi Jakub Bladowski.

Wspomniane artefakty zostały odzyskane podczas wyburzeń fabryki i poddawane są obecnie pracom konserwatorskim, dzięki czemu możliwe będzie ich wyeksponowanie w różnych przestrzeniach nowego obiektu. Przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystane zostaną obręcze z komina dawnej fabryki chleba. Tuż przy recepcji znajdziemy natomiast silnik windy służącej do przewozu gotowych wypieków. O historycznym dziedzictwie miejsca przypominać będzie także wyeksponowany nad recepcją cytat z "Gdańskiej Trylogii" Guntera Grassa, w której można odnaleźć wzmianki o Germania Brotfabrik. Inwestor, podobnie jak w przypadku Deo Plazy, we wnętrzach fitnessu, sali biznesowej i recepcji Chlebovej wykorzysta oryginalne cegły, z których zbudowana była dawna fabryka chleba.

Historyczne akcenty można jednak znaleźć również w nowoczesnych budynkach, co nie jest już tak oczywiste, jak w przypadku lokalizacji o historycznym znaczeniu. Najwyżej położoną inwestycją o charakterze wyraźnie nawiązującym do historii Gdańska są wnętrza przestrzeni widokowej na 32 piętrze biurowca Olivia Star – najwyższego budynku w północnej Polsce. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na fakt, że znajduje się 136 m nad ziemią, dzięki czemu oferuje swoim gościom zapierający dech w piersiach widok na panoramę Gdańska. Pomimo bardzo nowoczesnej architektury całego obiektu, wnętrza restauracji zaprojektowano właśnie z myślą o historii miasta.

Wnętrza kondygnacji zawierają sporo historycznych akcentów. Wygląd baru znajdującego się we wschodniej części piętra inspirowany jest wnętrzem okrętu MS Batory, jednostki morskiej ściśle związanej z historią Trójmiasta. Okna wychodzące na północną stronę miasta otwierają przed gośćmi widok na Oliwę – jedną z najstarszych dzielnic Gdańska. Dlatego też architekci z pracowni Design Anatomy, odpowiedzialnej za projekt wnętrz, postanowili nawiązać do estetyki historycznej oliwskiej zabudowy. W tej części restauracji znajdziemy bowiem nawiązania do drewnianych oliwskich werand, ceramicznych dachówek i żeliwnych latarń ulicznych, dostępnych jak na wyciągnięcie ręki z wysokości prawie 140 metrów nad nimi.

Inwestycje z historią w tle nie muszą być jedynie odtwarzaniem dawnych obiektów, bądź rewitalizacją już istniejących. Nowo budowane osiedla swoją architekturą mogą doskonale wpisywać się w historię miejsca i nierzadko - nadawać mu nową wartość. Przykładem może być inwestycja Olivia Koncept, realizowana przez spółkę Budner Inwestycje. Projekt, pomimo tego że charakteryzuje go nowoczesna bryła, doskonale wpisuje się w charakter Oliwy za sprawą elewacji wykonanej z materiałów ceramicznych. Autorem projektu jest jedno z najlepszych polskich biur architektonicznych - Arch-Deco.

Osiedle Oliva Koncept jest pod względem architektonicznym dość nowoczesne, jednak fasady budynków inspirowane są oliwskim stylem, a całość wpisuje się harmonijnie w otoczenie parku krajobrazowego. Projekty wysokiej jakości, realizowane w sposób zrównoważony, muszą respektować otoczenie, w którym się znajdują. Wiem z doświadczenia, że klienci doceniają właśnie takie podejście i jako inwestor nie wyobrażam sobie innego zachowania - mówi Marek Budner, prezes spółki Budner Inwestycje sp. z o.o.     

Historia Gdańska stanowi jeden z największych magnesów miasta. Dla nikogo wobec tego nie powinno być zaskoczeniem, że tak wiele nowych inwestycji nawiązuje do wspaniałej historii miasta. Umiejętne połączenie poszanowania historii, adaptacji do aktualnych potrzeb nabywców i użytkowników budynków stwarza niepodważalną wartość dodaną, która w niedalekiej przyszłości może stać się głównym wyznacznikiem budownictwa segmentu premium, przeobrażając się w ogólnoświatowy trend.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Ares Management i Griffin Real Estate z pakietem większościowym w spółce Murapol Biuro prasowe
2020-02-14 | 11:00

Ares Management i Griffin Real Estate z pakietem większościowym w spółce Murapol

  LONDYN & WARSZAWA– 14 lutego 2020 r. – Spółka joint venture utworzona przez fundusz zarządzany przez Real Estate Group Ares Management Corporation (NYSE: ARES)
Nieruchomości Jakie inwestycje mieszkaniowe wprowadzą deweloperzy
2020-02-14 | 01:00

Jakie inwestycje mieszkaniowe wprowadzą deweloperzy

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.  W tym roku spółka planuje sprzedaż 2000-2200 mieszkań i wprowadzenie do oferty około 1900-2200 lokali. W przygotowaniu są
Nieruchomości GDY BRUKOWANA NAWIERZCHNIA BIEGNIE PO POCHYŁOŚCI
2020-02-13 | 01:00

GDY BRUKOWANA NAWIERZCHNIA BIEGNIE PO POCHYŁOŚCI

Konieczność wykonania ciągów komunikacyjnych wśród ogrodowych pochyłości odruchowo narzuca myśl o schodach terenowych. Ale to nie jedyne rozwiązanie, choć wymaga znacznie

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

CES 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Sześć na dziesięć mikro-, małych i średnich firm ma duży problem z pozyskaniem kredytu. Szansą dla nich są gwarancje BGK

Sześć na dziesięć mikro-, małych i średnich firm w Polsce miałoby utrudniony dostęp do kredytu bankowego, gdyby nie realizowany przez BGK program gwarancji de minimis. Co czwarta firma w ogóle nie miałaby szans na kredyt, a co trzecia – uzyskałaby go na gorszych warunkach. Program, z którego skorzystało już ok. 160 tys. firm, jak dotąd przyczynił się do utworzenia bądź utrzymania ponad 200 tys. miejsc pracy, a całkowita wartość kredytu objętego gwarancjami to blisko 120 mld zł. Zdecydowana większość przedsiębiorstw deklaruje też, że jego efektami były: stabilizacja sytuacji finansowej firmy, poprawa jej sytuacji rynkowej i wzrost obrotów.

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Ochrona środowiska

Samorządy walczą ze zmianami klimatycznymi. Zmuszają biznes do działań proekologicznych

Gdyby wszyscy Polacy zdecydowali się korzystać wyłącznie z zielonej energii, emisję CO2 można byłoby ograniczyć o 57 mln ton, czyli 17 proc. rocznej emisji Polski. Jak przekonują eksperci DNB Bank Polska i firmy PwC w raporcie „Kierunki 2020”, styl życia pojedynczych osób nie zmieni w znaczący sposób wpływu na środowisko. Ogromna rola spoczywa na biznesie, jednak to polityka, w tym samorządy, jest w głównej mierze odpowiedzialna za wprowadzanie proekologicznych inicjatyw. Polskie samorządy podpisały deklarację o współpracy na rzecz ochrony klimatu, a powołana koalicja klimatyczna pozwoli do 2050 roku osiągnąć im neutralność klimatyczną.

Handel

Allegro zainwestuje w tym roku 1 mld zł w rozwój platformy. 200 mln ofert i 20 proc. więcej sprzedawców do końca roku

– Przygotowaliśmy na ten rok długą listę innowacji – zapowiada François Nuyts, prezes Allegro. W tym roku ulubiony serwis e-zakupów Polaków​ zainwestuje w rozwój swojej platformy e-commerce’owej 1 mld zł. Skupi się głównie na ulepszeniach w obszarze dostaw i rozwoju usługi Allegro Smart!. Zaproponuje także lepszą wyszukiwarkę opartą na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i bardziej spersonalizowanych ofertach. Dla sprzedawców pojawią się nowe narzędzia, które ułatwią im rozpoczęcie biznesu i obniżenie jego kosztów. Dzięki temu liczba profesjonalnych sprzedawców w tym roku ma się zwiększyć o 20 proc., a liczba ofert wzrosnąć do 200 mln na koniec roku.

 
 

Farmacja

Skuteczne leczenie raka prostaty jest dostępne dopiero na etapie z przerzutami. Pacjentów z wcześniejszym stadium nowotworu nie obejmuje program lekowy

Rak prostaty jest już najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Co roku diagnozuje się więcej zachorowań i w coraz młodszym wieku, nawet przed 50. rokiem życia. Ubiegły rok przyniósł pewną poprawę w leczeniu pacjentów z tym nowotworem, ale jest ono dostępne wyłącznie dla chorych z przerzutami. Pacjenci, u których rak prostaty jest oporny na kastrację, ale jeszcze nie dał przerzutów, nie mają dostępu do nowych leków. – Muszą więc czekać, aż ich stan się pogorszy – podkreślają lekarze i oceniają, że jest to nieetyczne. Polska w dalszym ciągu znacząco odbiega od państw Europy Zachodniej w leczeniu tego nowotworu.