Komunikaty PR

Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

2023-04-21  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania inf.pras. ( 0.11 MB )

Troska o środowisko w budownictwie wykracza już poza fotowoltaikę i segregację odpadów, a wprowadzane rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do budynków mieszkalnych i biurowców. Branżą, w której wysoki poziom komfortu, elegancji i innowacyjność powinny iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, jest hotelarstwo.

Dyrektywy Unii Europejskiej, mówiące o tym, że do 2050 roku wszystkie budynki powinny być bezemisyjne, a także wzrost świadomości ekologicznej, zarówno inwestorów, jak i całego społeczeństwa sprawiają, że coraz więcej inwestycji powstaje w zgodzie z naturą. Zielone budynki to nie tylko wykorzystywane materiały czy zastosowane rozwiązania, ale również komfort użytkowników.

Na czym polega budownictwo ekologiczne?

Budownictwo ekologiczne to szereg rozwiązań z zakresu inwestycji budowlanych, na które składają się: ekologia (oddziaływanie na środowisko), ekonomia (oszczędność w zużyciu mediów), a także aspekt społeczny (zapewnienie komfortu użytkownikom). Istotny jest nie tylko efekt końcowy procesu budowlanego, lecz także wykorzystane materiały i ich pozyskanie.

Jak podaje raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, przemysł budowlany jest odpowiedzialny za około 38 proc. wszystkich światowych emisji dwutlenku węgla. Ponadto w regionie, w którym działa Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) budynki są odpowiedzialne za ponad 43 proc. emisji gazów cieplarnianych[1]. Wskazane liczby pokazują skalę zanieczyszczeń, którą można złagodzić poprzez dekarbonizację budynków i budownictwo ekologiczne. 

Promocją ekobudownictwa zajmują się w głównej mierze dwa systemy certyfikacji zielonych inwestycji – BREEAM i LEED. Ich uzyskanie pozwala inwestorowi nazywać swoje budynki zrównoważonymi, czyli takimi, które mają jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Raport PLGBC z roku 2022 wskazuje, że powierzchnia certyfikowanych obiektów w Polsce wynosiła 28,6 mln mkw., co daje aż 24 proc. wzrostu w ciągu roku. Liderem w budownictwie ekologicznym są biurowce – stanowią one 47,5 proc. wszystkich certyfikowanych budynków. Następna na liście plasuje się branża nieruchomości logistycznych, osiągając 29 proc. Nieruchomości handlowe stanowią 13 proc. certyfikowanych obiektów, obiekty mieszkalne to zaledwie 9 proc., natomiast hotele – tylko 1,5 proc [2].

Proekologiczne rozwiązania w budownictwie

Chcąc obniżyć koszty użytkowania budynku, coraz więcej deweloperów i inwestorów prywatnych decyduje się na rozwiązania ekologiczne już na etapie planowania budowy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są panele fotowoltaiczne, które skutecznie obniżają rachunki za prąd, a pozyskana energia jest czysta, wydajna i tania. W celu ogrzania budynków stosuje się także gruntowe pompy ciepła, które nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin. Kolejnym rozwiązaniem jest energooszczędne oświetlenie. Lampy LED stają się standardem w budynkach wszelkiego typu, ponieważ pobierają mniej prądu i rzadziej trzeba je wymieniać. W budownictwie ekologicznym ważne jest również naturalne doświetlenie budynków, poprzez ich odpowiednie umiejscowienie względem stron świata i zastosowanie dużych przeszkleń.

Coraz popularniejsze staje się zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, która wykorzystywana jest do nawadniania terenów zielonych. Wśród systemów zmniejszających zużycie wody i prądu stosowane są m.in. energooszczędne elementy wyposażenia, systemy sterowania światłem, perlatory czy ekologiczne spłuczki.

Innymi rozwiązaniami stosowanymi przez inwestorów są ładowarki do samochodów elektrycznych, a także przemyślane gospodarowanie odpadami. Coraz częściej na terenie inwestycji pojawia się bujna roślinność, domki dla ptaków i owadów czy rośliny na ścianach i dachach budynków oraz ekologiczne, naturalne nawierzchnie przepuszczające wodę opadową.

Troska o środowisko będzie miała ogromny wpływ na funkcjonowanie branży budowlanej w kolejnych latach. Dbanie o ekologię stanie się nie tyle trendem, ile standardem – komentuje Adam Michańków, współtwórca konceptu Zakolovers, realizującego ekoinwestycję Cyrhla Villas. - Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym, utrzymanie części wspólnych w budynkach jest tańsze o ok. 10 proc. Najbardziej spadają koszty oświetlenia – nawet o 70–80 proc., dzięki energooszczędnej technologii LED oraz instalowanym sensorom ruchu i zmierzchu. Tańsze utrzymanie budynków jest możliwe także za sprawą odpowiedniej izolacji termicznej oraz fotowoltaice i gruntowym pompom ciepła. Choć początkowy koszt jest wysoki, to ma on szansę zwrócić się po kilkunastu latach – dodaje Michańków.

Ekologia wkroczyła do resortów i hoteli

Rozwiązania ekologiczne są coraz popularniejsze w branży hotelowej, a eksperci przewidują, że przejście na "zieloną stronę mocy" będzie wyraźnym trendem w 2023 roku[3]. Obecnie hotele posiadające certyfikację stanowią zaledwie 1,5 proc.[4], więc jest to dla obiektów okazja do wyróżnienia się i dostosowania do oczekiwań konsumentów nastawionych na ekologię. 

Do najpopularniejszych, zrównoważonych rozwiązań branży noclegowej należy segregacja odpadów, montaż paneli fotowoltaicznych, czy systemów oszczędzania energii oraz wody w pokojach. Standardem staje się zasada niewymieniania ręczników, jeśli gość odwiesił je na wieszak, a także zmiana pościeli co trzeci dzień pobytu lub na życzenie gościa, co ma wpływ na optymalizację zużycia wody i środków czystości.

Przykładem inwestorów wdrażających politykę zrównoważonego rozwoju jest koncept Zakolovers budujący w najwyżej położonej części Zakopanego osadę Cyrhla Villas.

– W inwestycji zostają zastosowane rozwiązania ekologiczne, jak m.in. stacje ładowania elektrycznych pojazdów, magazyny wody opadowej, systemy zmniejszające zużycie wody i prądu, fotowoltaika czy gruntowe pompy ciepła. Ponadto zadbamy o ograniczenie ilości odpadów i nadawanie drugiego życia produktom, będziemy też stosować neutralne środki czystości, a apartamenty zostaną wyposażone w ekologiczne i antyalergiczne kosmetyki – tłumaczy Adam Michańków. – Z pełnym poszanowaniem dla górskiego środowiska tworzymy resort, w którym zachowane będzie jak najwięcej naturalnego piękna lokalnej przyrody. Projektujemy wiaty grillowe jako przedłużenie naszych łąk, stawiamy na ekologiczne, naturalne nawierzchnie przepuszczające wodę opadową oraz ściągamy rośliny z całego Podhala, by goście mogli poznać drzewa, krzewy i byliny typowe dla tatrzańskiego ekosystemu. Ważne są dla nas również zwierzęta – planujemy ustawienie paśników, domków dla jeży i karmników dla ptaków – dodaje Michańków.

Nowoczesne hotele i resorty to coś więcej niż luksusowe budynki. To także zastosowane rozwiązania ekologiczne i troska o otaczający je ekosystem. Aby w przyszłości pojawiało się więcej takich miejsc, niezbędna jest odpowiedzialna i świadoma postawa inwestorów oraz zaangażowanie w kulturę regionu.


[1] https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Mapa-drogowa-dekarbonizacji-2050.pdf

[2] https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2022.pdf

[3] Tamże.

[4] https://blog.pressreader.com/hotels/hotel-trends-2023] [3: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2022.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.