Komunikaty PR

Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

2023-04-21  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania inf.pras. ( 0.11 MB )

Troska o środowisko w budownictwie wykracza już poza fotowoltaikę i segregację odpadów, a wprowadzane rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do budynków mieszkalnych i biurowców. Branżą, w której wysoki poziom komfortu, elegancji i innowacyjność powinny iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, jest hotelarstwo.

Dyrektywy Unii Europejskiej, mówiące o tym, że do 2050 roku wszystkie budynki powinny być bezemisyjne, a także wzrost świadomości ekologicznej, zarówno inwestorów, jak i całego społeczeństwa sprawiają, że coraz więcej inwestycji powstaje w zgodzie z naturą. Zielone budynki to nie tylko wykorzystywane materiały czy zastosowane rozwiązania, ale również komfort użytkowników.

Na czym polega budownictwo ekologiczne?

Budownictwo ekologiczne to szereg rozwiązań z zakresu inwestycji budowlanych, na które składają się: ekologia (oddziaływanie na środowisko), ekonomia (oszczędność w zużyciu mediów), a także aspekt społeczny (zapewnienie komfortu użytkownikom). Istotny jest nie tylko efekt końcowy procesu budowlanego, lecz także wykorzystane materiały i ich pozyskanie.

Jak podaje raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, przemysł budowlany jest odpowiedzialny za około 38 proc. wszystkich światowych emisji dwutlenku węgla. Ponadto w regionie, w którym działa Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) budynki są odpowiedzialne za ponad 43 proc. emisji gazów cieplarnianych[1]. Wskazane liczby pokazują skalę zanieczyszczeń, którą można złagodzić poprzez dekarbonizację budynków i budownictwo ekologiczne. 

Promocją ekobudownictwa zajmują się w głównej mierze dwa systemy certyfikacji zielonych inwestycji – BREEAM i LEED. Ich uzyskanie pozwala inwestorowi nazywać swoje budynki zrównoważonymi, czyli takimi, które mają jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Raport PLGBC z roku 2022 wskazuje, że powierzchnia certyfikowanych obiektów w Polsce wynosiła 28,6 mln mkw., co daje aż 24 proc. wzrostu w ciągu roku. Liderem w budownictwie ekologicznym są biurowce – stanowią one 47,5 proc. wszystkich certyfikowanych budynków. Następna na liście plasuje się branża nieruchomości logistycznych, osiągając 29 proc. Nieruchomości handlowe stanowią 13 proc. certyfikowanych obiektów, obiekty mieszkalne to zaledwie 9 proc., natomiast hotele – tylko 1,5 proc [2].

Proekologiczne rozwiązania w budownictwie

Chcąc obniżyć koszty użytkowania budynku, coraz więcej deweloperów i inwestorów prywatnych decyduje się na rozwiązania ekologiczne już na etapie planowania budowy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są panele fotowoltaiczne, które skutecznie obniżają rachunki za prąd, a pozyskana energia jest czysta, wydajna i tania. W celu ogrzania budynków stosuje się także gruntowe pompy ciepła, które nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin. Kolejnym rozwiązaniem jest energooszczędne oświetlenie. Lampy LED stają się standardem w budynkach wszelkiego typu, ponieważ pobierają mniej prądu i rzadziej trzeba je wymieniać. W budownictwie ekologicznym ważne jest również naturalne doświetlenie budynków, poprzez ich odpowiednie umiejscowienie względem stron świata i zastosowanie dużych przeszkleń.

Coraz popularniejsze staje się zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, która wykorzystywana jest do nawadniania terenów zielonych. Wśród systemów zmniejszających zużycie wody i prądu stosowane są m.in. energooszczędne elementy wyposażenia, systemy sterowania światłem, perlatory czy ekologiczne spłuczki.

Innymi rozwiązaniami stosowanymi przez inwestorów są ładowarki do samochodów elektrycznych, a także przemyślane gospodarowanie odpadami. Coraz częściej na terenie inwestycji pojawia się bujna roślinność, domki dla ptaków i owadów czy rośliny na ścianach i dachach budynków oraz ekologiczne, naturalne nawierzchnie przepuszczające wodę opadową.

Troska o środowisko będzie miała ogromny wpływ na funkcjonowanie branży budowlanej w kolejnych latach. Dbanie o ekologię stanie się nie tyle trendem, ile standardem – komentuje Adam Michańków, współtwórca konceptu Zakolovers, realizującego ekoinwestycję Cyrhla Villas. - Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym, utrzymanie części wspólnych w budynkach jest tańsze o ok. 10 proc. Najbardziej spadają koszty oświetlenia – nawet o 70–80 proc., dzięki energooszczędnej technologii LED oraz instalowanym sensorom ruchu i zmierzchu. Tańsze utrzymanie budynków jest możliwe także za sprawą odpowiedniej izolacji termicznej oraz fotowoltaice i gruntowym pompom ciepła. Choć początkowy koszt jest wysoki, to ma on szansę zwrócić się po kilkunastu latach – dodaje Michańków.

Ekologia wkroczyła do resortów i hoteli

Rozwiązania ekologiczne są coraz popularniejsze w branży hotelowej, a eksperci przewidują, że przejście na "zieloną stronę mocy" będzie wyraźnym trendem w 2023 roku[3]. Obecnie hotele posiadające certyfikację stanowią zaledwie 1,5 proc.[4], więc jest to dla obiektów okazja do wyróżnienia się i dostosowania do oczekiwań konsumentów nastawionych na ekologię. 

Do najpopularniejszych, zrównoważonych rozwiązań branży noclegowej należy segregacja odpadów, montaż paneli fotowoltaicznych, czy systemów oszczędzania energii oraz wody w pokojach. Standardem staje się zasada niewymieniania ręczników, jeśli gość odwiesił je na wieszak, a także zmiana pościeli co trzeci dzień pobytu lub na życzenie gościa, co ma wpływ na optymalizację zużycia wody i środków czystości.

Przykładem inwestorów wdrażających politykę zrównoważonego rozwoju jest koncept Zakolovers budujący w najwyżej położonej części Zakopanego osadę Cyrhla Villas.

– W inwestycji zostają zastosowane rozwiązania ekologiczne, jak m.in. stacje ładowania elektrycznych pojazdów, magazyny wody opadowej, systemy zmniejszające zużycie wody i prądu, fotowoltaika czy gruntowe pompy ciepła. Ponadto zadbamy o ograniczenie ilości odpadów i nadawanie drugiego życia produktom, będziemy też stosować neutralne środki czystości, a apartamenty zostaną wyposażone w ekologiczne i antyalergiczne kosmetyki – tłumaczy Adam Michańków. – Z pełnym poszanowaniem dla górskiego środowiska tworzymy resort, w którym zachowane będzie jak najwięcej naturalnego piękna lokalnej przyrody. Projektujemy wiaty grillowe jako przedłużenie naszych łąk, stawiamy na ekologiczne, naturalne nawierzchnie przepuszczające wodę opadową oraz ściągamy rośliny z całego Podhala, by goście mogli poznać drzewa, krzewy i byliny typowe dla tatrzańskiego ekosystemu. Ważne są dla nas również zwierzęta – planujemy ustawienie paśników, domków dla jeży i karmników dla ptaków – dodaje Michańków.

Nowoczesne hotele i resorty to coś więcej niż luksusowe budynki. To także zastosowane rozwiązania ekologiczne i troska o otaczający je ekosystem. Aby w przyszłości pojawiało się więcej takich miejsc, niezbędna jest odpowiedzialna i świadoma postawa inwestorów oraz zaangażowanie w kulturę regionu.


[1] https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Mapa-drogowa-dekarbonizacji-2050.pdf

[2] https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2022.pdf

[3] Tamże.

[4] https://blog.pressreader.com/hotels/hotel-trends-2023] [3: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2022.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.